Pekin: Krecz Berdycha, Nadal wraca na tron!

« powrót | Data publikacji: 05-10-2013 11:02

Rafael Nadal odzyska prowadzenie w światowym rankingu po 2 latach i 3 miesiącach. Hiszpan awansował do finału turnieju w Pekinie po kreczu jego rywala – Tomasa Berdycha. Czech poddał mecz przy stanie 2-4 w pierwszym secie.

Od powrotu na korty po siedmiu miesiącach przerwy spowodowanej kontuzją kolana, Rafa posiada niesamowity bilans spotkań (65-3). Od lutego zgarnął 10 mistrzowskich tytułów, występując w 12 finałach.

- Ten rok jest dla mnie fantastyczny, bez wątpienia jeden z najlepszych w mojej karierze – powiedział Nadal. To coś wielkiego wejść ponownie na szczyt po ponadpółrocznej, uciązliwej kontuzji.

Tenisista z Majorki polepszył swój bilans spotkań z Berdychem do 16-3, wygrywając 15 pojedynków z rzędu ze swoim ostatnim rywalem.

Nadal od poniedziałku rozpocznie 103. tydzień panowania w męskim zestawieniu. Po raz pierwszy stał się numerem 1 w sierpniu 2008 roku i obronił swoją lokatę w ciągu 46 kolejnych tygodni. Drugi raz w karierze objął prowadzenie w czerwcu 2010 oku i tym razem był światową „jedynką” przez 56 tygodni. 4 lipca 2011 roku tenisowego tronu pozbawił go Novak Djokovic po zwycięstwie w wielkoszlemowym Wimbledonie.

Zawodnik z Manacor ma szansę zdobyć tytuł w Pekinie po raz pierwszy od 2005 roku, przedłużając swoją serię 21 meczów bez porażki. To szósty sezon Rafy, kiedy notuje 20 lub więcej zwycięstw z rzędu.

Kolejnym celem Nadala będzie utrzymanie 1. miejsca w rankingu do końca sezonu. Jeśli tak się stanie, będzie pierwszym tenisistą w historii, któremu uda się zwieńczyć rok jako numer 1 po trzech latach przerwy. Wcześniej Roger Federer i Ivan Lendl kończyli sezon na czele rankingu po dwóch sezonach pauzy (kolejno 1987, 1989 i 2007,2009).

- Będę koncentrował się na kolejnych spotkaniach, a to czy uda się obronić 1. miejsce, zobaczymy. Jeśli zakończę rok jako lider, będzie to świetne zwieńczenie tego niezwykłego dla mnie roku – powiedział Nadal.