Paryż: Rafa Nadal za silny dla Janowicza

« powrót | Data publikacji: 31-10-2013 23:17

Jerzy Janowicz odpadł z rywalizacji w turnieju rangi Masters w Paryżu. Polski tenisista okazał się gorszy od lidera światowego rankingu, Rafaela Nadala i niestety nie obroni 600 punktów wywalczonych w stolicy Francji przed rokiem. Jerzyk musiał uznać wyższość hiszpańskiego faworyta całej imprezy przy wyniku 5-7, 4-6.

Obaj panowie grali ze sobą do dnia dzisiejszego tylko raz. Ich spotkanie miało miejsce w tegorocznej rywalizacji w innej imprezie rangi ATP Masters w Montrealu. Co ciekawe do polsko-hiszpańskiego pojedynku doszło również w III rundzie prestiżowej imprezy. Wówczas nieznacznie lepszy okazał się obecny lider rankingu, który triumfował po zaciętym spotkaniu 7-6 (6), 6-4. Hiszpan ostatecznie zwyciężył w zmaganiach w Rogers Cup pokonując w finale Milosa Raonicia.

Polski tenisista od samego początku spisywał się bardzo dobrze. Janowicz nie zagrażał co prawda skutecznie serwującemu rywalowi, jednak sam umiejętnie wygrywał kolejne gemy przy własnym podaniu. Niestety łodzianin nie wytrzymał presji w decydującym momencie pierwszego seta, kiedy to Rafa Nadal wykorzystał swoją drugą szansę na breaka w jedenastym gemie. Hiszpan świetnym gemem serwisowym zakończył całego seta rezultatem 7-5.

Druga partia czwartkowej rywalizacji fatalnie rozpoczęła się dla reprezentanta biało-czerwonych. Janowicz już w pierwszym gemie stracił własny serwis i wszystko wskazywało na to, że Hiszpan szybko upora się z łodzininem. Nieoczekiwanie Jerzyk chwilę później wywalczył rebreaka, zaś przy stanie 2-1 nie wykorzystał szansy na kolejne przełamanie. Sytuacja ta zemściła się chwilę później. Pochodzący z Półwyspu Iberyjskiego tenisista wykazał się zimną krwią w długim i zaciętym gemie rozgrywanym na przewagi. Niewiele brakowało, a JJ powtórzyłby sytuację z początku seta. Tym razem nasz zawodnik nie wykorzystał jednak doskonałych szans na przełamanie powrotne w ósmym i dziesiątym gemie, a mecz zakończył się rezultatem 5-7, 4-6.

Ostatnie z czwartkowych spotkań było niezwykle wyrównane. Obaj tenisiści popisali się wieloma fantastycznymi zagraniami, a o zwycięstwie w obu setach decydowały detale, na co bezpośrednio wskazują statystyki meczu. Janowicz zanotował 34 winnery przy 36 błędach, zaś Rafa Nadal popisał się 19 zagraniami wygrywającymi, myląc się zaledwie 18 razy. Polak w całym spotkaniu zgromadził 8 asów, wygrywając 7 piłek mniej niż hiszpański przeciwnik.

Następnym rywalem lidera rankingu ATP w Paryżu będzie rozstawiony z numerem dziewięć reprezentant Francji, Richard Gasquet, który awans do ćwierćfinału zapewnił sobie wygrywając w starciu z Keiem Nishikorim.

Jerzy Janowicz bronił w Paryżu aż 600 punktów, które zgarnął za ubiegłoroczny występ w finale imprezy w hali Bercy. Wówczas Polak byl rewelacją francuskiej imprezy, kiedy to po przejściu kwalifikacji ograł między innymi Andyego Murraya, jednak w starciu o tytuł okazał się gorszy od Davida Ferrera.