Novak Djokovic pierwszym finalistą Turnieju Mistrzów w Londynie

« powrót | Data publikacji: 11-11-2012 18:16

Dwie godziny, dwanaście minut i dwadzieścia sekund – tyle właśnie potrzebował numer jeden światowego rankingu ATP – Novak Djokovic – aby awansować do finału turnieju Masters w Londynie. Solidną i pewną grą pokonał Juana Martina Del Potro 4-6  6-3  6-2.

Skład półfinałów turnieju ATP World Tour Finals w Londynie jest taki sam, jak ten, który kibice mieli okazję oglądać podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w walce o medale. Pierwszy mecz półfinałowy pomiędzy Novakiem Djokovicem (ATP 1) a Juanem Martinem Del Potro (ATP 6) był powtórką spotkania o brązowy medal. W sierpniu Serb uległ Argentyńczykowi 5-7  4-6 i mimo, że w statystykach Nole nie odstawał od rywala, to nie przełożyło się to na końcowy rezultat. Ich ostatnie spotkanie na korcie miało miejsce w turnieju US Open. Tam z kolei Novak pokonał Juana 6-2  7-6 (3)  6-4.

Już od pierwszych gemów dzisiejszego pojedynku walka była wyjątkowo zacięta. Oglądaliśmy długie, szybkie wymiany, w których obaj zawodnicy prezentowali umiejętności na wysokim poziomie. Raz Del Potro popisał się pięknym returnem, a innym razem to Serb znakomicie przechodził z defensywy do ataku. Gra toczyła się na zasadzie „gem za gem”, a to za sprawą tego, że obaj panowie przy swoim podaniu byli od siebie nieco lepsi. Pierwszą okazję na przełamanie miał w siódmym gemie Argentyńczyk, kiedy dwa błędy z rzędu popełnił Serb (wyrzucił piłkę w aut, a nieco później smeczował po swojej stronie siatki). Djokovic wyszedł jednak z opresji i objął prowadzenie 4-3. Jednak w myśl zasady „co się odwlecze to nie uciecze”, Del Potro, dzięki znakomitej grze w dziewiątym gemie, na którą przede wszystkim złożyła się umiejętność wychodzenia z bardzo trudnych sytuacji, doprowadził do pierwszego breakpointa. Potem serwując pokazał, że wcześniejsze zagrania nie były dziełem przypadku i zwyciężył w otwierającym secie 6-4.

Novak Djokovic w pierwszym secie od początku nawiązał wyrównaną walkę z Juanem Martinem Del Potro. Miał też na koncie więcej asów serwisowych (4-2), a mimo to pod koniec partii zdawał się być wolniejszy i wyposażony w mniejsze pokłady siły.

Początek drugiego seta był jeszcze bardziej zacięty. W pierwszym gemie Del Potro dwukrotnie miał okazję przełamać Serba, jednak ten zdołał się obronić przed tym atakiem. Po kilku minutach miała miejsce bajeczna wymiana, podczas której wśród widowni zgromadzonej w londyńskiej O2 Arenie słychać było tylko westchnienia zachwytu. Obaj zawodnicy zaprezentowali wachlarz umiejętności, ale zimną krew zachował Juan i wyszedł na prowadzenie, lecz w drugiej partii był to łaściwie jego ostatni bardzo dobry moment gry. Właśnie od tej chwili zdecydowanie lepiej prezentował się Novak. Grał precyzyjniej, pewniej, a przede wszystkim zmuszał przeciwnika do błędów. W ten sposób pewnie wygrał 6-3, wyrównując stan meczu i zachowując szansę na awans to finału Turnieju Mistrzów.

W decydującej fazie bitwy, mimo bardzo dobrego, czystego pierwszego gema tenisisty z Ameryki Południowej, dominował Djoko. Miał bardzo dużo winnerów z backhandu, pomysłów w długich wymianach, w których zmieniał siły uderzenia oraz rotacje, a przede wszystkim przełamywał serwis oponenta. Wielokrotnie popisał się solidnym podaniem, w skutek czego miał często otwarte drzwi do ofensywnych akcji. Za pomocą tego właśnie elementu gry wypracował trzy piłki meczowe i triumfował przy wyniku 4-6  6-3  6-2.