Niespodziewana porażka Janowicza

« powrót | Data publikacji: 29-08-2012 11:37

Jerzy Janowicz nie zdołał wywalczyć awansu do drugiej rundy wielkoszlemowego czempionatu US Open. Na starcie zawodów lepiej od niego zaprezentował się amerykański junior Dennis Novikov, notowany obecnie na 1099. lokacie klasyfikacji ATP, który triumfował wczoraj przy wyniku 6-2  7-6(6)  3-6  6-3.

Premierową odsłonę meczu Polak rozpoczął od utraty serwisu po dwóch podwójnych błędach (0-2). W piątym gemie zmarnował szansę na rebreaka (1-4), a przy wyniku 2-5 dał sobie odebrać serwis po raz drugi (2-6).

Na początku kolejnego seta Janowicz mógł przełamać oponenta, ale nie zdołał wykorzystać break pointa (0-1). Aż do rezultatu 6-6 obaj panowie radzili sobie z podaniami i o losach tej części bitwy zadecydował tie break, w którym zwyciężył Novikov, który potrzebował na to jednak aż sześciu piłek setowych (8-6).

Janowicz nieco lepiej zaprezentował się w trzeciej partii spotkania. Najpierw obronił dwa break pointy, a następnie premierowo przełamał rywala zza siatki (2-0). Tak zdobytą przewagę utrzymał do końca seta, dzięki czemu triumfował 6-3.

Novikov zmarnował breakpointową szansę w drugim gemie czwartego seta (1-1), a następnie oddał podanie Polakowi (1-2). Dennis odrobił tę stratę, doprowadził do remisu 3-3, a przy następnej okazji sam odebrał serwis przeciwnikowi (5-3). Spokojnie rozegrał swojego gema, co zapewniło mu awans do drugiej rundy zawodów.

Głównym powodem porażki Jerzyka była niewątpliwie jego fatalna dyspozycja serwisowa. Popełnił aż 12 podwójnych błędów, podczas gdy jego oponent posłał na drugą stronę kortu 25 asów. Obaj panowie zanotowali podobne statystyki trafienia pierwszego podania (51%-50% na korzyść Polaka) i zdobyli po nim niemal identyczny procent piłek (81%-80% na korzyść reprezentanta gospodarzy). Novikov wykorzystał 4 z  10 breakpointowych możliwości, a 21-letni łodzianin 2 z 4. Jerzy popełnił również dwa razy więcej niewymuszonych błędów (12-6) i zapisał na swoim koncie mniej piłek wygrywających (12-25). W sumie druga „rakieta” Polski zgarnęła, w ciągu 145 minut walki, 5 punktów mniej niż zawodnik zza „Wielkiej Wody” (113-118).

Najbliższym rywalem Amerykanina będzie Francuz Julien Benneteau – pogromca Belga Oliviera Rochusa (7-6[1]  6-2  6-3).