Montreal: Rafa pogromcą nadziei gospodarzy

« powrót | Data publikacji: 11-08-2013 22:23

Rafael Nadal po raz trzeci w karierze zwyciężył w Mastersie Rogers Cup, który przez ostatni tydzień rozgrywany był w Montrealu. W finale czempionatu, wielokrotny mistrz wielkoszlemowy pokonał reprezentanta gospodarzy – Milosa Raonicia – który uległ mu przy wyniku 2-6  2-6.

Nadal i Raonic mieli okazję spotkać się ze sobą, do tej pory, trzykrotnie. Kanadyjczyk nigdy jeszcze nie pokonał byłego lidera światowego rankingu, a po raz ostatni uległ mu w półfinale tegorocznego turnieju w Barcelonie (4-6 0-6).

Dwunastokrotny mistrz wielkoszlemowy, który już jutro awansuje na trzecie miejsce zestawienia ATP, w drodze do swojego trzydziestego szóstego finału imprezy tej rangi poradził sobie z takimi przeciwnikami jak: Kanadyjczyk Jesse Levine (6-2 6-0), Jerzy Janowicz (7-6[6] 6-4), Australijczyk Marinko Matosevic (6-2 6-4) oraz, najwyżej rozstawiony, Serb Novak Djokovic (6-4 3-6 7-6[2]). Raonic wyeliminował natomiast m.in., rozstawionego z numerem szóstym, Argentyńczyka Juana Martina del Potro (7-5 6-4).

Reprezentant gospodarzy doskonale rozpoczął dzisiejszą bitwę, utrzymując serwis ze stratą tylko jednego punktu i popisując się dwoma asami (1-0). Rafa również świetnie poradził sobie z podaniem, które rozegrał „na sucho” (1-1). Już kilka minut później Hiszpan wysunął się na prowadzenie z przewagą przełamania, po tym jak odebrał zagrywkę rywalowi przy pierwszym break poincie (2-1). Bardzo szybko zwiększył ten dystans na 3-1, ponownie oddając przeciwnikowi tylko jedną piłkę. Chociaż w piątym gemie Raonic wygrywał 40-0, pięć kolejnych punktów należało już do Nadala, ktory zanotował tym samym drugiego breaka, atakując oponenta na sam koniec doskonałym passing shotem (4-1). Tenisista z Majorki utrzymał tak zdobytą przewagę aż do końca seta, którego zakończył po zaledwie 32 minutach rywalizacji (6-2).

Dwa podwójne błędy Kanadyjczyka i znakomite returny Hiszpana doprowadziły do sytuacji, w której Rafa już w gemie otwarcia drugiej części bitwy przełamał rywala, a następnie natychmiast powiększył tę przewagę na 2-0. Dość niespodziewanie, przy wyniku 1-2 i serwisie Nadala, reprezentant gospodarzy prowadził 40-0 i miał trzy break pointy. Od tego momentu pięć piłek z rzędu należało już jednak do bardziej doświadczonego z panów (3-1). Dwunastokrotny mistrz wielkoszlemowy dołożył jeszcze jednego breaka w siódmym gemie, a następnie skutecznie podawał na mecz i, po niespełna 70 minutach rywalizacji, uniósł ręce w geście triumfu.

Jest to ósmy tytuł mistrzowski Nadala w tym sezonie, z czego czwarty w czempionacie rangi Masters. Wcześniej triumfował już w Indian Wells, Madrycie i Rzymie. Był również w finale takiego turnieju w Monte Carlo. W całej swojej dotychczasowej karierze wygrał już 25. Mastersów, a w Rogers Cup zwyciężał wcześniej w 2005 i 2008 roku. Warto podkreślić jednak, że dla Raonicia finał kanadyjskiej imprezy to niewątpliwie największe osiągnięcie w karierze. W zeszłym sezonie dotarł tu do ćwierćfinału, w którym uległ jednak Amerykaninowi Johnowi Isnerowi. W sumie Kanadyjczyk ma na swoim koncie cztery tytuły mistrzowskie, a w 2013 roku wygrał zawody rozgrywane w San Jose. Za awans do finału Rogers Cup Raonic zgarnie 600 punktów rankingowych, co wiąże się z tym, że już jutro będzie jednym z zawodników czołowej „dziesiątki” światowego rankingu ATP.