Moc piramidy żywieniowej

« powrót | Data publikacji: 26-11-2012 15:24

Każdy wie, że odpowiednie wyżywienie jest gwarancją zdrowia, jednak dla tenisisty to dodatkowo możliwość uzyskania maksymalnej wydajności organizmu. Poniżej przedstawiamy Wam najważniejsze zasady piramidy żywieniowej, których przestrzeganie w dużym stopniu może przyczynić się do sukcesu na korcie.


Dlaczego warto korzystać z piramidy żywieniowej?

 

Zbilansowana dieta zawiera urozmaicone menu, w którym powinny znaleźć się wszystkie składniki pokarmowe. Na tej podstawie została właśnie stworzona piramida żywieniowa. Odpowiedni dobór i częstotliwość konsumpcji produktów z jej kolejnych poziomów pozwala Waszemu organizmowi na wytworzenie energii oraz budowę mięśni i mocnych kości.

 

Czego potrzebuje tenisista?

 

Tenisista potrzebuje głównie węglowodanów (chleb, owoce i produkty z grupy „sportowiec”), które stanowią podstawę jego siły fizycznej. Ważnym elementem jest również białko (mięso i nabiały). To właśnie ono zapewni Wam prawidłowy wzrost czy odnowę mięśni. Warzywa i owoce uzupełnią zaś dietę w tak potrzebne do życia witaminy, minerały oraz błonnik pokarmowy.

 

1. Ziarna

 

Do tej grupy zaliczane są wszystkie pokarmy wytworzone z pszenicy, ryżu, owsa, mąki kukurydzianej, jęczmienia lub innych ziaren zbóż. Wśród nich znajdą się więc, m.in.: chleb, makaron, płatki owsiane, płatki śniadaniowe czy tortilla. Upewnijcie się, że przynajmniej jeden z tych produktów tworzy podstawę każdego Waszego posiłku, a zapewnicie sobie paliwo do działania.

 

Ziarna podzielone są na dwie podgrupy: pełne ziarna oraz ziarna rafinowane.

 

Produkty pełnoziarniste zawierają całe ziarno z otrębów, zarodków i bielma. Ich przykłady obejmują m.in.: mąkę pszenną, kaszę, brązowy ryż lub płatki owsiane.

 

W procesie rafinacji ziarno zostaje pozbawione zarówno zarodka, jak i otrębów. Przykłady: biała mąka, biały chleb, biały ryż.

 

2. Warzywa

 

Do tej grupy zaliczane są wszystkie warzywa (w postaci: surowej, gotowanej, mrożonej, suszonej, bądź zapuszkowanej) oraz stuprocentowe soki warzywne.

 

Na podstawie zawartości składników odżywczych, warzywa są podzielone na pięć typów:

 

- ciemnozielone, np.: brokuły, kapusta, szpinak;

- pomarańczowe, np.: dynia, marchew, słodkie
ziemniaki;

- sucha fasola i groch, np.: czarna fasola, fasola
pinto, soja;

- skrobia, np.: kukurydza, ziemniaki;
- pozostałe, np.: szparagi, kapusta, seler,
pieczarki, cukinia.


Każdy z przytoczonych typów warzyw zawiera produkty bogate w minerały, witaminy antyoksydacyjne i błonnik, więc upewnijcie się, że w Waszym menu nie brakuje ich pięć porcji dziennie w dwóch różnych kolorach.

 

3. Owoce

 

Do tej grupy należą owoce (w postaci: mrożonej, świeżej, suszonej czy konserwowanej) i stuprocentowe soki owocowe. Zapewnią Wam one – podobnie jak warzywa – niezbędne witaminy i minerały oraz błonnik. Upewnijcie się więc, że spożywacie co najmniej dwie porcje owoców dziennie. Do najbardziej polecanych sportowcom należą: jabłka, banany, grejpfruty, mango, melony, pomarańcze, gruszki, ananasy lub rodzynki.

 

4. Nabiał

 

Według zasad stworzonych dla tenisistów, do tej grupy należą tylko pokarmy mleczne, które w czasie produkcji zachowują zawartość wapnia. Powinno się je przyjmować co najmniej 3-4 razy dziennie, w zależności od wieku.

 

5. Mięso (czerwone mięso, drób, ryby), jaja i orzechy

 

Pokarmy z tej grupy są doskonałym źródłem białka, bogatego we wszystkie niezbędne aminokwasy, oraz cynku i żelaza. W rybach i orzechach nie brakuje również zdrowych olejów.

 

6. Grupa tłuszczy

 

Wyroby cukiernicze, chipsy frytki, sosy i gotowe dania zawierają tłuszcze trans (z grupy nienasyconych), które podnoszą poziom złego cholesterolu. Są to sztuczne oleje roślinne używane do smażenia i tłuszcze utwardzane zawarte w wielu margarynach i miksach (i wyrabianych z nich wypiekach). Trzeba sprawdzać, czy na etykiecie jest „częściowo utwardzany tłuszcz (roślinny)” i unikać takich produktów. Tłuszcze trans nie są potrzebne organizmowi i najzdrowsze byłoby dla Was całkowite usunięcie ich z diety.

 

Sportowcy

 

Organizm sportowca wymaga jeszcze większej uwagi, niż przeciętnego człowieka, a to ze względu na duże zapotrzebowanie na energię. Z tego powodu Wy – jako tenisiści – powinniście przyjmować odpowiednie suplementy diety, które uzupełnią niedobory witamin i minerałów w Waszym ciele i, co za tym idzie, zwiększą Waszą efektywność na korcie.

Zobacz również:
wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X