Miami: Ferrer pierwszym półfinalistą

« powrót | Data publikacji: 27-03-2013 23:14

Mimo niełatwego początku, David Ferrer zameldował się w półfinale amerykańskiego Mastersa, rozgrywanego obecnie w Miami. W ćwierćfinale turnieju zaprezentował się lepiej niż nierozstawiony Austriak Jurgen Melzer, który urwał mu seta, ale ostatecznie uległ przy wyniku 6-4 3-6 0-6.

Obaj panowie mieli okazję spotkać się ze sobą, do tej pory, ośmiokrotnie. Austriak pokonał zawodnika z Półwyspu Iberyjskiego tylko dwa razy, przy czym zwycięstwa te miały miejsce w 2010 roku, czyli w okresie świetności półfinalisty Rolanda Garrosa 2010. Po raz ostatni Ferrer pokonał Melzera podczas zeszłorocznych rozgrywek Pucharu Davisa (7-5 6-3 6-3).

Aby awansować do ćwierćfinału, Hiszpan musiał poradzić sobie na Florydzie tylko z dwoma rywalami. W pierwszej rundzie miał tzw. wolny los, w drugiej otrzymał walkowera od Rosjanina Dmitrija Tursunowa, a dalej wyeliminował z dalszej gry Włocha Fabio Fogniniego (6-1 7-5) i Japończyka Keia Nishikori (6-4 6-2).

Ferrer doskonale rozpoczął dzisiejsze starcie. Najpierw bez większych problemów utrzymał własne podanie, a następnie, po walce na przewagi i przy drugim break poncie, przełamał niżej notowanego rywala (2-0). Melzer szybko jednak zdołał odrobić stratę, oddając Hiszpanowi tylko dwa punkty (1-2), a następnie doprowadził do remisu 2-2. Tenisista z Wiednia kontynuował swoją świetną serię, już po chwili zanotował kolejnego breaka i tym razem pozwolił Davidowi na ugranie zaledwie jednej piłki (3-2). Jurgen błyskawicznie powiększył dystans dzielący go od trzeciego zawodnika imprezy i odskoczył mu na 4-2, a po kilku minutach wykorzystał trzecią sposobność na przełamanie przeciwnika (5-2). W ósmym gemie nieskutecznie podawał na seta (5-3), a Ferrer, mimo drobnych kłopotów, zbliżył się do niego na 4-5. Piąta „rakieta” globu mogła jeszcze doprowadzić do remisu, ale zmarnowała dwie szanse ku temu i zmuszona została do uznania wyższości niżej notowanego oponenta przy pierwszej piłce setowej (4-6).

Na początek drugiej części spotkania, Hiszpan zaprzepaścił okazję, aby przełamać Austriaka (1-1). W czwartym gemie tej partii meczu, zawodnik z Półwyspu Iberyjskiego wykorzystał drugiego break pointa i odskoczył Melzerowi na 3-1. Jurgen nie pozwolił mu jednak zbyt długo cieszyć się z tej przewagi, ponieważ szybko wywalczył rebreaka (2-3). Po bardzo wyrównanym szóstym gemie Wiedeńczyk nie doprowadził ostatecznie do remisu. Osiągnięcie celu uniemożliwił mu bardziej utytułowany oponent, który trzeciego break pointa zamienił, po walce na przewagi, na drugie przełamanie (4-2). W siódmym gemie Austriak miał możliwość żeby ponownie odrobić stratę, ale nie zdołał jej wykorzystać (2-5). Wywalczoną wcześniej przewagę Ferrer utrzymał do końca seta, dzięki czemu zwyciężył 6-3.

Decydującą fazę bitwy niemal tradycyjnie lepiej otworzył Hiszpan, który przy pierwszym break poincie przełamał rywala, a następnie wygrał własne podanie (2-0). Aktywny, biegający do najtrudniejszych piłek David dopisał do swojego konta jeszcze jednego breaka (3-0) i kolejny świetnie rozegrany serwis (4-0). Melzer nie chciał poddawać się Ferrerowi, a mimo to wszystko wskazywało na miażdżącą przewagę zawodnik z Walencji. W piątym gemie trzeci tenisista czempionatu wykorzystał trzecią sposobność na odebrania podania Austriakowi (5-0), a już po chwili zakończył całą batalię trzecim meczbolem, triumfując w niej 4-6 6-3 6-0.

W pojedynku trwającym w sumie 115 minut, Melzer popełnił aż 11 podwójnych i 45 niewymuszonych błędów. Nieco rzadziej trafiał w kort pierwszym serwisem (53%-60%) i aż 19 razy musiał walczyć o obronę break pointa. 12 prób zakończyło się jego powodzeniem, a sam przełamał Ferrera czterokrotnie. Hiszpan zapisał na swoim koncie 20 piłek kończących i 30 niewymuszonych pomyłek.

Najbliższym przeciwnikiem piątego tenisisty globu będzie zwycięzca ćwierćfinałowej walki pomiędzy sensacyjnym pogromcą Novaka Djokovicia – Niemcem Tommym Haasem – a, rozstawionym z numerem jedenastym, Francuzem Gillesem Simonem.