Madryt: Janowicz lepszy od Querreya

« powrót | Data publikacji: 06-05-2013 19:54

Najlepszy polski tenisista - Jerzy Janowicz - osłodził nam nieco niedawną porażkę Agnieszki Radwańskiej i awansował do drugiej rundy gry pojedynczej madryckiego Mastersa Mutua Madrid Open. W pierwszej rundzie czempionatu, Jerzyk wyeliminował z dalszej gry wyżej notowanego od siebie Amerykanina Sama Querreya, które zdołał pokonać przy wyniku 6-3  6-4.

Dzisiejszy rywal Jurka to obecnie 18. "rakieta" świata, która najwyżej notowana była jedno miejsce wyżej. Ma na swoim koncie siedem tytułów mistrzowskich i pięć finałów imprez cyklu ATP World Tour, a jej największymi osiągnięciami wielkoszlemowymi są czwarte rundy US Open 2008 i 2010 oraz Wimbledonu 2010.

Jerzyk rozpoczął dzisiejsze starcia od pewnego utrzymania podania, chociaż od wyniku 40-0 oddał przeciwnikowi dwa punkty, w tym jeden po podwójnym błędzie. Chwilę później nasz najlepszy zawodnik przełamał Amerykanina już przy pierwszym wypracowanym break poincie i pomyłce popełnionej przez oponenta (2-0). Kontynuując świetną passę, Polak rozegrał własny serwis "na sucho" i jeszcze wyraźniej zwiększył dystans do Querreya (3-0). Wreszcie starszemu z panów udało się wygrać gema, którego zapisał na swoim koncie bez straty piłki (1-3). Zdobytą przewagę Janowicz zachował aż do końca seta, wygrywając tę partię przy rezultacie 6-3.

Na pocątek drugiej fazy pojedynku obaj panowie świetnie radzili sobie z serwisami. W czwartym gemie zawodnik z Las Vegas wypracował break pointa, którego nie udało mu się jednak wykorzystać. Janowicz popisał się przy tej akcji fantastycznym lobem i smeczem (2-2). Chwilę później Polak po raz drugi w tym meczu przełamał podanie rywala zza drugiej strony siatki, a następnie, po gemie utrzymanym "na sucho", odskoczył mu na 4-2. W dziewiątym gemie 22-letni łodzianin zmarnował co prawda piłkę meczową przy serwisie Sama, ale już po kilku minutach obronił dwa break pointy wypracowane na koniec przez Amerykanina i, po walce na przewagi utrzymał ostatecznie własne podanie. Ostatecznie zapewniło mu to awans do kolejnego etapu prestiżowej imprezy (6-3  6-4).

W trwającym 68 minut starciu Jerzyk posłał na drugą stronę kortu 7 asów i popełnił 2 podwójne błędy. Przy pierwszym podaniu oddał zaledwie 4 piłki, obronił wszystkie 3 break pointy Querreya, a sam przełamał go dwukrotnie. W sumie zanotował aż o 16 punktów więcej niż zawodnik zza "Wielkiej Wody".

W drugiej rundzie Janowicz zmierzy się z, rozstawionym z numerem siódmym, Czechem Tomasem Berdychem. Tenisiści rywalizowali ze sobą w ćwierćfinale tegorocznej imprezy rozgrywanej w Marsylii i wówczas wygrana należała do reprezentanta naszych południowych sąsiadów (6-3  6-7[0]  6-3).