Kubot słabszy od Goffina

« powrót | Data publikacji: 01-07-2012 11:02

Najlepszy polski tenisista – Łukasz Kubot – nie sprostał wyzwaniu, jakie rzucił mu, w trzeciej rundzie wielkoszlemowego czempionatu French Open, belgijski „lucky looser” David Goffin. Szczęśliwy przegrany eliminacji pokonał 30-letniego lubinianina przy rezultacie 7-6(4) 7-5 6-1. Polak nie poprawił tym samym swojego zeszłorocznego wyniku w Paryżu, kiedy również zatrzymał się na tym samym etapie zmagań.

W drodze do pojedynku z 21-letnim Belgiem, pierwsza „rakieta” Polski wyeliminowała z dalszej gry tenisistów takich jak Słowak Karol Beck (7-5 6-2 7-5) i Francuz Florent Serra (7-6[0] 6-2 7-6[4]).

Premierowa odsłona dzisiejszego meczu przebiegała początkowo w sposób bardzo wyrównany. Aż do wyniku 3-2, na korzyść Łukasza, obaj panowie radzili sobie ze swoimi podaniami. Wówczas jednak Kubot przełamał przeciwnika (4-2). Przy rezultacie 5-3, kiedy Polak serwował na seta, piąty break point pozwolił Belgowi na powrót do gry (4-5). O losach tej części spotkania zadecydował tie break, w którym lepiej zaprezentował się Goffin.

Drugi set ponownie rozpoczął się od dobrze rozegranych gemów zawodników. Przy remisie 2-2, Kubot odebrał serwis przeciwnikowi (3-2). Belg poprosił wówczas o przerwę medyczną. Po wznowieniu gry, Luki miał aż trzy okazje na podwójnego breaka, jednak żadnej z nich nie wykorzystał (4-3). Ponownie nieskutecznie podawał na seta i 21-letni lucky looser wyrównał na 5-5, a następnie przełamał Łukasza, dzięki czemu triumfował 7-5.

Trzecia faza pojedynku należała w zdecydowanej większości do Goffina. Belg odebrał serwis Kubotowi w czwartym i szóstym gemie, pozwolił mu na zgarnięcie tylko jednego gema i awansował tym samym do kolejnego etapu turnieju, w którym zmierzy się z byłym liderem światowego rankingu – Szwajcarem Rogerem Federerem.

Najlepszy polski tenisista popisał się nieco wyższą skutecznością wykorzystania pierwszego podania (68% - 62%), ale popełnił zdecydowanie więcej niewymuszonych błędów (47-25). Goffin wygrał aż 78 % piłek po premierowym serwisie, odpowiednio rozegrał pięć z dwunastu break pointów i w sumie zgarnął 107 punktów.