Kuala Lumpur: Sensacyjna wygrana 17-letniej Vekic!

« powrót | Data publikacji: 20-04-2014 17:40

Donna Vekic sprawiła sporą niespodziankę, wygrywając imprezę rangi International w Kuala Lumpur. 17-letnia Chorwatka po trzygodzinnym, morderczym finale pokonała najwyżej rozstawioną tenisistkę, Dominikę Cibulkovą 5-7 7-5 7-6(4).

Vekic, która zajmuje obecnie 95. miejsce w kobiecym zestawieniu, wcześniej nie zdobyła tytułu rangi WTA. Chorwatka miała co prawda dwie okazje na odnotowanie premierowej wiktorii, jednak w ani jednym z dwóch finałowych starć nie ugrała seta.

W turnieju BMW Malaysian Open Vekic została rozstawiona z nr 7. Podczas imprezy w Kuala Lumpur chorwacka zawodniczka nie raz musiała się sporo napracować, aby awansować do kolejnej fazy. W drugiej rundzie 17-latka stoczyła prawdziwy bój z ofensywnie grającą Czeszką Kristiną Pliskovą, który wygrała 1-6 6-3 7-5. W półfinale imprezy również musiała odrabiać stratę pierwszego seta w starciu z Chinką Shuai Zhang (1-6 6-3 6-4). Po tych różnych perypetiach młoda zawodniczka awansowała do trzeciego finału WTA w swojej dotychczasowej karierze.

W premierowej odsłonie finałowego starcia Chorwatka prowadziła 4-2, jednak od tego momentu na korcie niepodzielnie rządziła Dominika, która odrobiła dystans i wygrała 7-5. W drugim secie ponownie młoda tenisistka odskoczyła na 4-2, jednak i tym razem pozwoliła Słowaczce zniwelować straty i była o krok od porażki (4-5). Vekic w samej końcówce postawiła wszystko na jedną kartę i wygrała trzy kolejne gemy, doprowadzając do remisu w setach.

W decydującej odsłonie Chorwatka grała jak natchniona, a Cibulkova wydawała się cieniem samej siebie, popełniała dużo prostych błędów i zaczęła się denerwować. Vekic z przewagą dwóch przełamań odskoczyła na 5-1. Od tego momentu rozpoczął się prawdziwy test odporności psychicznej dla utalentowanej zawodniczki. Donna zaczęła tracić cenną przewagę, nie wykorzystując po drodze czterech piłek meczowych w ósmym gemie i po chwili z wyniku 5-1 zrobiło się 5-6. Sytuacja na korcie zmnienła się diametralnie i teraz to Cibulkova zaciskała pięść po zdobytym punkcie, a Vekic załamywała bezradnie ręce. Chorwatce w samej końcówce udało się opanować nerwy i doprowadzić do tie-breaka. W dodatkowej rozgrywce Donna wypracowała sobie trzy kolejne meczowe okazje i już po drugiej z nich zakończyła morderczy, trzysetowy maraton, wznosząc do góry ręce w geście triumfu.