Korzyści ze stosowania aminokwasów przez sportowców

« powrót | Data publikacji: 17-07-2017 21:52

Aminokwasy stosowane przez sportowców to w głównej mierze BCAA, czyli inaczej mówiąc chodzi o aminokwasy rozgałęzione branched chained amino acids – walinę, leucynę oraz izoleucynę. Ten rodzaj aminokwasów jest spotykany w bardzo wielu odżywkach sportowych, na które istnieje dosyć spore zapotrzebowanie. Nas oczywiście przede wszystkim będzie interesować to, jakie korzyści możemy osiągnąć dzięki zastosowaniu tych składników. Może to bowiem nieco ciekawić, dlaczego sportowcy sięgają po te aminokwasy. Powodów tak naprawdę jest kilka, a my postaramy się na nie wszystkie wskazać. Mówiąc o BCAA, mówiąc o aminokwasach rozgałęzionych, będziemy chcieli wskazać na to, że powodują one:

 

 

- zmniejszenie tkanki tłuszczowej,

 

- poprawienie wydolności organizmu,

 

- zwiększenie wydzielania hormonów anabolicznych, w tym głównie chodzi o hormon wzrostu,

 

- zwiększenie masy mięśni szkieletowych,

 

- zwiększenie siły chwytu,

 

- zmniejszenie uczucia zmęczenia po treningu, co oczywiście przekłada się w sposób bezpośredni na możliwość trenowania przez znacznie dłuższy czas.

 


Ogólnie rzecz ujmując możemy mówić o takim aspekcie, jakim jest pobudzenie syntezy białek, co przekłada się właśnie na owe zwiększenie masy mięśniowej, a to jest głównym celem bardzo wielu sportowców i to ma bardzo duży wpływ na osiągane rezultaty podczas różnych zawodów sportowych.Aminokwasy rozgałęzione i ich skuteczność

To naturalne, że spojrzenie na aminokwasy rozgałęzione, na BCAA jest bardzo pozytywne, ale z drugiej strony musimy jasno powiedzieć, że należy stosować się do pewnych zasad ich podawania. Tutaj na pewno nie możemy ich przyjmować w dowolny sposób i jednocześnie też oczekiwać takich samych efektów, i oczekiwać bardzo dobrych efektów. Warto przyjmować je wraz z posiłkami, warto przyjmować je włącznie z węglowodanami, co powoduje, że możemy mówić o bardzo dobrych efektach, o znacznie większej efektywności. Tym samym jak najbardziej musimy powiedzieć, że moment przyjmowania aminokwasów rozgałęzionych jest nie tyle bardzo ważny, co po prostu jest jednym z tych najbardziej istotnych. Innym bardzo ważnym elementem jest na pewno ilość przyjmowanego suplementu.


Wskazana ilość BCAA, czyli najlepsze aminokwasy

Jeśli chodzi o podstawowe zapotrzebowanie na aminokwasy białkowe, to oscyluje ono wokół dawki 1,1 g dla leucyny, 0,7 g dla izoleucyny oraz 0,8 g dla waliny. Jednakże nie są to wartości adekwatne dla sportowców, ponieważ ich zapotrzebowanie na owe aminokwasy rozgałęzione są znacznie większe. W ich przypadku musimy mówić o dawce od 5 do 50gram preparatu w zależności od tego, jaką dyscyplinę sportową uprawiamy, a ponadto również jak bardzo intensywne będą nasze treningi. Ta wiedza na pewno jest bardzo ważna, jest kluczowa, ponieważ tak naprawdę od niej zależy skuteczność wspomagania tym suplementem diety.


Czy warto stosować aminokwasy białkowe

Bez wątpienia jest to jeden z tych suplementów diety, który słusznie jest uznawany za najlepszy, za bardzo skuteczny. Dosyć spora ilość możliwych do uzyskania efektów powoduje, że sportowcy bardzo chętnie sięgają po BCAA, po najlepsze aminokwasy. Musimy jednakże pamiętać, że większa masa mięśniowa, zmniejszenie tkanki tłuszczowej, więcej energii pozwalającej trenować, lepsza regeneracja czy też działanie antykataboliczne są możliwe do uzyskania nie tylko dzięki stosowaniu suplementów diety, ale w głównej mierze musimy pamiętać o takich aspektach jak bardzo dobry plan treningowy, jego realizacja oraz bardzo dobra dieta, której będziemy przestrzegać. Musimy pamiętać o tym, że suplementy to tylko bardzo nam potrzebne uzupełnienie.

Zobacz również:
wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X