Katowice: Wielki finał dla Cornet

« powrót | Data publikacji: 13-04-2014 20:50

Alize Cornet pokonała po pasjonującej batalii Włoszkę Camilę Giorgi i sięgnęła po tytuł w turnieju BNP Paribas Katowice Open. W grze podwójnej najlepsze okazały się Ukrainki Olga Sawczuk i Julia Bejgelzimer.

Obie zawodniczki od początku grały bardzo nerwowo, często trafiając w siatkę lub wyrzucając piłki poza kort. Dowodem tego była seria przełamań, która zainaugruwała niedzielny finał. Jako pierwsza na prowadzenie wyszła Camila Giorgi. Włoszka chwilę później popełniła jednak kilka błędów i oddała serwis rywalce. Cornet nie pozostała jednak dłużna i kolejny break po długim gemie na przewagi stał się faktem. Giorgi po chwili opanowała nerwy i jako pierwsza sfinalizowała swoje podanie i było 3-1. Francuzka nie zamierzała zostawać jednak w tyle i odpowiedziała serią dwóch wygranych gemów z rzędu i wyrównała. Od stanu 3-3 obie tenisistki wygrywały własne gemy serwisowe, niejednokrotnie broniąc break pointów. O losach seta zadecydował więc tie-break, w którym Giorgi prowadziła już 3:1, ale od tego momentu przegrała aż 6 kolejnych piłek.

Drugi set z wielkim animuszem rozpoczęła młoda Włoszka, która wygrała trzy kolejne piłki przy własnym podaniu. Francuzka nawiązała jeszcze walkę z rywalką i co więcej wywalczyła przełamanie. Po chwili było już 3-0 i wszystko wskazywało na to, że Alize kontroluje przebieg zmagań. Giorgi poderwała się jednak do walki i odrobiła stratę jednego breaka na przewagi. Przy stanie 5-3 dla Cornet, Francuzka prowadziła już 30-0 przy podaniu rywalki, ale nie wykorzystała swojej szansy na zakończenie turnieju mistrzowskim tytułem. To wszystko zemściło się po chwili, bowiem Giorgi od stanu 5-3 wygrała aż 4 gemy z rzędu.

Trzecią, decydującą odsłonę meczu po myśli zainaugrowała wyraźnie podrażniona Cornet, która wykorzystała trzeciego break pointa w otwierającym gemie. Chwilę później skutecznie serowała i dołożyła drugie przełamanie i początek partii okazał się bliźniaczo podobny do tego z poprzedniego seta. Również i tym razem przy stanie 3-0 przełamanie wywalczyła Camila Giorgi, która chwilę później poprawiła je gemem serwisowym. Przy stanie 4-2 dla Cornet, reprezentantka Włoch oddaliła breaka. W ósmej odsłonie seta szczęście uśmiechnęło się dla Camili. Tenisistka z Maceraty zaliczyła przełamanie i mecz rozpoczął się od początku. W 10. gemie Włoszka była o krok od zakończenia pojedynku, ale nie zdołała wykorzystać meczbola. Po raz kolejny w tenisie sprawdziło się stare porzekadło, że niewykorzystane sytuacje się mszczą. W następnym bowiem gemie breaka zaliczyła Francuzka i uzyskanej przewagi nie oddała już do końca spotkania.

W trwającym 3 godziny i 11 minut pojedynku Alize Cornet ostatecznie pokonała Camilę Giorgi 7-6 (3) 5-7 7-5. Dla tenisistki Trójkolorowych to czwarty tytył na zawodowych kortach. Do tej pory grała w ośmiu finałach głównego cyklu. Włoszka po raz pierwszy w karierze miała szansę na zwycięstwo w zawodach najwyższej rangi. Cornet podwyższyła na 2-0 bilans starć z singlistką z Maceraty. Wcześniej Francuzka pokonała swoją dzisiejszą rywalkę w 2. rundzie tegorocznego Australian Open (6-3 4-6 6-4). Dzięki zwycięstwu w Katowicach Cornet awansuje w rankingu WTA z 22. na 21. miejsce. Jeszcze większy progres w zestawieniu najlepszych zawodniczek świata zanotuje Giorgi. Reprezentantka Italii, która przed tygodniem plasowała się na 69. pozycji, wskoczy do pierwszej sześćdziesiątki.

Tytuł w zmaganiach deblowych padł natomiast łupem pary Olga Sawczuk i Julija Bejhelzimer. Ukrainiki, które w dniu poprzednim wyeliminowały między innymi Klaudię Jans-Ignacik, pokonały w decydującym starciu duet tworzony przez Klarę Koukalovą (Zakopalovą) i Monicę Niculescu.