Katowice: Trzysetowy bój dla Vinci

« powrót | Data publikacji: 11-04-2013 14:51

Rozstawiona z nr 2. Włoszka Roberta Vinci awansowała do ćwierćfinału turnieju BNP Paribas Katowice Open, wygrywając z Holenderką Kiki Bertens 2-6  6-3  6-4. Jej kolejną przeciwniczką będzie Czeszka Karolina Pliskova.

Było to pierwsze spotkanie tych tenisistek. Roberta Vinci zajmuje obecnie 13. miejsce w rankingu WTA, natomiast Kiki Bertens jest notowana na 44. pozycji. Warto przypomnieć, że w turnieju pozostały już tylko dwie rozstawione zawodniczki, Kvitova i właśnie Vinci.

Włoszka nienajlepiej rozpoczęła premierową odsłonę i już w pierwszym gemie straciła swoje podanie (0-1). Próbowała zaskoczyć rywalkę grą przy siatce, jednak Holenderka zręcznie wychodziła z opresji, posyłając na drugą stronę precyzyjne loby (0-2). Chwilę później turniejowa „dwójka” zapisała przy swoim nazwisku pierwszego gema bez utraty punktu (1-2). Przy podaniu Bertens było już 0:30, jednak 21-letnia tenisistka, wygrała cztery piłki z rzędu, trafiając w kort pierwszym serwisem(3-1). Vinci wyraźnie nie radziła sobie z ofensywną grą Holenderki, bowiem w piątym gemie po raz kolejny została przełamana, zdobywając tylko jeden punkt (1-4). Waleczna Roberta ani myślała się poddać i już chwilę później, za drugą breakpointową szansą, zmniejszyła nieco stratę do swojej rywalki (2-4). Publiczność zgromadzona w katowickim „Spodku” miała okazję zobaczyć klasyczne starcie defensywy z ofensywą, w którym z jednej strony nadlatywały bardzo mocne piłki, natomiast z drugiej skróty, obronne slajsy oraz woleje. W dzisiejszym spotkaniu to Bertens zdecydowanie prowadziła grę i w siódmym gemie wypracowała sobie przewagę podwójnego breaka (5-2). Przy swoim podaniu straciła tylko jeden punkt i po 30 minutach wygrała pierwszego seta 6-2.

Włoszka rozpoczęła drugą partię od wygranego podania i objęła prowadzenie 1-0. Holenderka nie pozwoliła sobie nawet na chwilę rozluźnienia i wyrównała na 1-1, bez utraty punktu. Jak do tej pory obie tenisistki pewnie rozgrywły swoje serwisy i Vinci prowadziła 3-2. Pierwsza breakpointowa szansa dla 30-latki z Taranto pojawiła się już w szóstym gemie i po podwójnym błędzie Holenderki, Włoszka odskoczyła na 4-2. W ósmym gemie miała dwie piłki setowe, jednak Bertens po raz kolejny wybroniła się serwisem (5-3). Drugą partię Vinci zakończyła chwilę później przy swoim podaniu i po godzinie gry na tablicy wyników był remis 1-1.

Kiki wyraźnie opadła z sił, a jej uderzenia nie siały już takiego spustoszenia co wcześniej i po kombinacyjnej akcji Włoszki, straciła swoje podanie (0-1). Jednak już chwilę później udało jej się odrobić stratę serwisu i wyrównać na 1-1. Chimeryczna gra obu tenisistek wydawała się nie mieć końca, bowiem w trzecim gemie Holenderka ponownie została przełamana, po zagraniu piłki w aut (1-2). Jako pierwsza niechlubną passę przerwała liderka rankingu deblistek i odskoczyła na 3-1. Bertens udało się odrobić stratę serwisu w szóstym gemie a chwilę później wygrać także swoje podanie i wyjść na prowadzenie 4-3.  Decydującym momentem tego seta i całego meczu był dziewiąty gem w którym Vinci odebrała serwis swojej młodszej rywalce a także dołożyła swoje podanie i triumfowała w całym spotkaniu 2-6  6-3  6-4.