Katowice: Robson za burtą!

« powrót | Data publikacji: 09-04-2013 00:30

Pierwszy dzień turnieju BNP Paribas Katowice Open zakończył się wielką niespodzianką. Rozstawiona z numerem ósmym Brytyjka Laura Robson uległa Hiszpance Lourdes Dominguez Lino, która pokonała ją przy wyniku 5-7  7-6(7)  6-1.

Pojedynek brytyjsko-hiszpański był ostatnim akcentem pierwszego dnia turnieju BNP Paribas Katowice Open. Wcześniej swoje mecze wygrały Klara Zakopalova, Petra Martic, Annika Beck oraz Karolina Pliskova. Niestety z imprezą już na jej starcie pożegnała się Marta Domachowska.

Obie tenisistki wcześniej spotkały się tylko jeden raz, w ubiegłym roku podczas turnieju w Chinach. Wówczas Hiszpanka wygrała 7-5 6-3. Laura Robson zajmuje obecnie 39. miejsce w rankingu WTA, natomiast jej rywalka jest notowana na 59. pozycji.

Brytyjka nienajlepiej rozpoczęła premierową odsłonę, przegrywając swój serwis do 15 (0-1). Jednak już w kolejnym gemie udało jej się odrobić stratę podania, zmuszając przeciwniczkę do błędu z forehandu (1-1). Robson wygrała także swój serwis, broniąc po drodze dwóch break pointów i objęła prowadzenie 2-1. Turniejowa „ósemka” szachowała Hiszpankę mocnymi, precyzyjnymi zagraniami i już w czwartym gemie uzyskała przewagę przełamania (3-1). Dominguez Lino wyraźnie nie radziła sobie z ofensywną grą Brytyjki, która coraz częściej spychała ją do głębokiej defensywy (1-4). 32-letnia tenisistka mieszkająca obecnie w Barcelonie, potrzebowała aż czterech szans, by zmniejszyć nieco dystans do swojej rywalki (2-4). Hiszpanka starała się mocno pracować w obronie, co dało jej trzy break pointy przy serwisie Brytyjki, jednak młodziutka tenisistka po raz kolejny zagrała nie do odbioru (5-2).  Jak na razie jedyną rzeczą, którą mogła zaskoczyć Dominguez Lino, były precyzyjne skróty, lądujące tuż za siatką. W dziewiątym gemie po dość niekonwencjonalnym rozwiązaniu Laury, piłka wylądowała w siatce i 32-letniej tenisistce udało się odrobić stratę podania (4-5). W kolejnych dwóch gemach obie wygrywały swoje serwisy i to Brytyjka objęła prowadzenie 6-5. Kluczowym momentem tego seta był dwunasty gem, w którym Robson przełamała Hiszpankę i wygrała pierwszego seta 7-5.

Brytyjka wygrała swoje podanie, dobiegając po raz pierwszy w tym meczu do skrótu Hiszpanki i objęła prowadzenie w drugim secie 1-0. Dominguez Lino z małymi problemami przy swoim serwisie, wyrównała na 1-1. Gra turniejowej „ósemki” nieco się pogorszyła, bowiem w trzecim gemie straciła swoje podanie, popełniając serię błędów (1-2). Hiszpanka dołożyła jeszcze swój serwis i odskoczyła na 3-1. Robson zmniejszyła nieco dystans do przeciwniczki, kończąc gema asem (2-3). W kolejnych dwóch gemach obie tenisistki nawzajem odbierały sobie podania i to 32-latka mieszkająca w Barcelonie objęła prowadzenie 3-4. Po chwili wygrała także swój serwis i było już 5-3. Pierwsza piłka setowa dla Hiszpanki pojawiła się już w dziewiątym gemie, jednak Robson wybroniła się dobrymi podaniami, które dały jej przewagę w punktach (4-5). Brytyjka chwilę późnij przełamała Dominguez Lino a także wygrała swój serwis i teraz to ona prowadziła 6-5. Lourdes  z małymi problemami triumfowała także w swoim gemie i o losach tej części meczu zadecydował tie-break. Choć Brytyjka miała piłkę meczową, ostatecznie przegrała 9-7.

Trzecia faza spotkania to niemal całkowita dominacja tenisistki z Półwyspu Iberyjskiego. Robson nie utrzymała żadnego gema serwisowego, a przed porażką 0-6 uchronił ją break, którego zgarnęła na początku seta. Po drugim serwisie Brytyjka wygrała tylko jedną piłkę, popełniła trzy podwójne błędy i zdołała obronić zaledwie 1 z 4 break pointów przeciwniczki. Dominguez Lino przy własnym serwisie przegrała natomiast jedynie 8 punktów i popełniała zdecydowanie mniej niewymuszonych błędów, dzięki czemu to właśnie ona w drugiej rundzie imprezy zmierzy się z poniedziałkową pogromczynią Marty Domachowskiej – Niemką Anniką Beck.