Janowicz nie dał rady Almagro

« powrót | Data publikacji: 18-01-2013 08:00

Rozstawiony z nr 24. Jerzy Janowicz uległ jedenastej rakiecie świata – Nicolasowi Almagro przy wyniku 6-7(3), 6-7(4), 1-6 i to Hiszpan powalczy o ćwierćfinał tegorocznej edycji Australian Open. Polak przegrał z pęcherzami na dłoni i z nieprawdopodobnie skutecznym serwisem rywala.

Był to pierwszy pojedynek obydwu tenisistów. Hiszpan w ostatnich latach grywał kilkukrotnie przeciwko Łukaszowi Kubotowi (raz sensacyjnie przegrał z nim w 1 rundzie Roland Garros 2011), ale 22-latek z Łodzi jest nową postacią w światowej czołówce, dlatego nie może dziwić fakt, że panowie do dziś nie mieli okazji skrzyżować rakiet. Tenisista z Murcii trzy ostatnie edycje Australian Open kończył na 1/8 finału i w tym roku również miał ochotę przynajmniej na powtórzenie tego sukcesu.

Almagro miał za sobą dwa pojedynki – ciężki, wygrany dopiero w piątym secie, z kwalifikantem z USA Stevem Johnsonem i łatwy z rodakiem Danielem Gimeno-Traverem, nota bene pogromcą Łukasza Kubota. Z kolei Jerzyk dość pewnie poradził sobie z Włochem Simone Bolellim, a potem w dramatycznych okolicznościach uporał się z Hindusem Somdevem Devvarmanem.

Już pierwsze gemy spotkania pokazały, że będzie ono niezwykle zacięte. Obaj tenisiści  świetnie serwowali, choć w dwunastym gemie Polak musiał bronić aż trzy piłki setowe. Nasz tenisista uciekł jednak spod kosy i o losach tego seta zdecydował tie-break, w którym niestety wyraźnie lepszy był Hiszpan (3:7). Jerzyk zanotował w tej partii aż 17 winnerów (11 zapisano na konto rywala) i tyle samo niewymuszonych błędów (Hiszpan miał ich zdecydowanie mniej, bo tylko 8). Almagro oddał tylko 5 punktów przy swoim serwisie, a nasz zawodnik o dwie więcej i to one były decydujące.

W drugim secie sytuacja się powtórzyła, bo do decydującej rozgrywki nie było przełamań. Tie-breaka tym razem lepiej rozpoczął Jerzyk, który uzyskał mini breaka (prowadził 2:1). Niestety łodzianin szybko stracił przewagę i przegrał drugiego z rzędu tie-breaka do 4. Polak miał w tej partii blisko 80% wygranych punktów po pierwszy serwisie (Hiszpan jednak aż 82%). Miał jednak niekorzystny bilans winnerów do niewymuszonych błędów (-4), natomiast przeciwnik dodatni (+3).  Zawodnikom od początku spotkania dokuczał silny wiatr, ale warunki były równe dla obu. W końcówkach setów zadecydowało znacznie większe doświadczenie 27-latka z Murcii.

Podłamany Polak już w pierwszym gemie serwisowym trzeciej partii był o włos od utraty podania. Obronił jednak aż 4 break pointy i wyrównał na 1-1. Było to tylko jednak odsunięcie w czasie tego, co nieuniknione. Przy kolejnym serwisie Jerzyk znów miał kłopoty, ale tym razem Hiszpan nie zmarnował okazji i doszło do pierwszego w meczu przełamania. Był to gwóźdź do trumny Jurka w tym meczu, który po chwili znów stracił podanie i przegrał ostatniego seta 6-1.

Spotkanie można podsumować przysłowiem „trafiła kosa na kamień”. Na drodze Polaka stanął bowiem tenisista serwujący jeszcze lepiej od niego. Widać to choćby w statystyce asów (15-11 na korzyść Hiszpana), ale przede wszystkim był gorszy w wymianach z głębi kortu (po drugim podaniu Almagro wygrywał 74% wymian, a Jurek tylko 50%). Na usprawiedliwienie łodzianina trzeba dodać, że odczuwał on skutki poprzedniego spotkania, a w szczególności odcisków, które zrobiły mu się na dłoni. Nie trzymał zbyt pewnie rakiety, a ból doskwierał mu niemal od początku dzisiejszego pojedynku.

Almagro w meczu o ćwierćfinał zmierzy się z lepszym z pary Janko Tipsarevic – Julien Benneteau.