Jak zacząć przygodę z tenisem? Niezbędny sprzęt

« powrót | Data publikacji: 05-07-2018 11:16

 

Tenis jest jednym z najpopularniejszych sportów. Ciekawa forma gry i możliwość regularnych treningów sprawiaj, że właśnie na tenis wiele osób zamienia ćwiczenie na siłowni czy bieganie na bieżni. Ten rodzaj sportu łączy w sobie przyjemne spędzanie czasu oraz trenowanie wielu grup mięśni i utrzymywanie dobrej kondycji fizycznej. Jak zatem zacząć przygodę z tenisem ? Poniżej przedstawiamy niezbędny sprzęt oraz kilka porad, które pomogą rozpocząć regularne treningi.

Rakieta do tenisa


Istnieje wiele rakiet do tenisa o różnych właściwościach, poziomu zaawansowania i cenach. Pierwszym kryterium jest waga. To kluczowy parametr, gdyż dobranie zbyt czeskiej rakiety uniemożliwi komfortową grę, a zbyt lekkie nie pozwoli osiągnąć maksimum swoich możliwości. Lekkie ważą do 270 g, średnie do 300 g, a ciężkie znajdują się powyżej tej granicy. Dla osób zaczynających swoją przygodę z tenisem poleca się wybór średniej rakiety i ew. zmianę na lżejszą co ma często miejsce np. w przypadku kobiet lub młodszych graczy.

Drugim parametrem, który trzeba wziąć pod uwagę — jest sztywność. Im sztywniejsza konstrukcja, tym lepiej odbija piłkę, ale komfort gry jest znacznie mniejszy. Drgania są mało przyjemne, a w skrajnych sytuacjach mogą spowodować nawet kontuzje. Jeśli zaczynamy dopiero grać, warto wybrać rakiety mniej sztywne. Nieco mniejsze osiągi przełożą się jednak na komfort gry i pozwolą skupić się na poprawianiu elementów gry. Oznaczenia obrazujące sztywność to liczby. 70 to twarde rakiety a 60 miękkie.

Kolejną decyzją, którą należy podjąć — jest wybór wielkości rakiety. Tak jak w poprzednich elementów, tak i tutaj obowiązuje kilka wielkości. Najmniejsze rakiety przeznaczone są dla osób, które nauczyły się już wszystkich zagrań i dobrze grają na całym korcie. Średnia wielkość przeznaczona jest dla początkujących osób, które uczą się grać i taki rozmiar będzie im w tym pomagał. Duże rakiety są przeznaczone dla amatorów, którzy traktują tenis jako zamiennik codziennego treningu, amatorów czy osób starszych. To dobry pomysł, jeśli chcemy grać rekreacyjnej i nie zależy nam na osiąganych wynikach. Ostatnim ważnym elementem jest wielkość rączki, która odpowiada za balans rakiety i pewność uchwytu. Dobrać trzeba ją indywidualnie, gdyż to graczowi ma pasować dana rakieta i nie ma tutaj jednej złotej rady.

Więcej o doborze rakiety:

https://www.sklep-presto.pl/wiadomosc/jak-wybrac-rakiete-do-tenisa-ziemnego-ktora-bedzie-najlepsza/4485/

 


Strój


Bardzo istotną kwestią, która pozwala na komfortową i bezpieczną grę jest strój. Składa się on z koszulki i spodenek oraz butów. Muszą być one odpowiednie, aby móc w pełni cieszyć się grą. Amatorzy mogą zatem wybierać spośród zwykłych koszulek i spodenek sportowych. Ważne, aby były termoaktywne — co ułatwia i zwiększa komfort gry. Jeśli zaczniemy grać już profesjonalnie, w dobrym tonie będzie sprawienie sobie białego stroju składającego się u mężczyzn z koszulki i szortów a u kobiet z bluzki i sukienki.

Buty tenisowe są specjalnie zaprojektowane do gry. Mają szeroką podeszwę, która umożliwia stabilne bieganie po korcie. Dla graczy, którzy zaczynają swoją przygodę z tym sportem — wystarczą zwykłe buty sportowe, które są stabilne i zapewniają dużą  stabilność.

 

 

Piłka


Wyborze piłki nie będziemy musieli poświęcać tak wiele uwagi po poprzednim elementom. Piłki tenisowe m.in. działa się ze względu na prędkość i to powinien być kluczowy parametr przy wyborze dla początkujących graczy. Dobrym pomysłem jest wybranie tych oznaczonych kolorem pomarańczowym lub czerwonym. Są one wolne lub bardzo wolne i pozwalają na znacznie łatwiejszą naukę i komfortową grę na początku.

 

 

Jak zacząć trenować ?


Jeśli już skompletujemy odpowiedni sprzęt, możemy udać się na kort i zacząć grać, Istnieje wiele różnego rodzaju miejsc do tego przeznaczonych. Należą do nich normalne odkryte korty, korty trawiaste, specjalne zadaszone hale treningowe, w których można grać bez względu na warunki czy kluby, które oferują odpowiednie miejsce do treningów i sparingów. W pierwszej kolejności warto wybrać najbliższe obiekty, aby móc pograć kilka razy. Jeśli ten rodzaj aktywności przypadnie nam do gustu, możemy wybrać miejsce bardziej dostosowane do naszych potrzeb. Na początku warto skorzystać też z pomocy trenera. Takie osoby dostępne są przy klubach tenisowych lub jako prywatni asystenci. Pokażą oni nam podstawowe uderzenia i poradzą jak trenować, aby gra w tenisa wspomagała naszą formę i była przyjemna.

https://www.sklep-presto.pl/lato/tenis-badminton-i-squash/tenis-ziemny-1514/

 


 


Zobacz również:
wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X