Istambuł: Serena królową tego sezonu!

« powrót | Data publikacji: 27-10-2013 19:28

Serena Williams jeszcze raz potwierdziła, że jest obecnie najlepszą tenisistką na świecie. Amerykanka sięgnęła po 11. tytuł w tym roku, pokonując w finale Mistrzostw WTA Chinkę Li Na 2-6 6-3 6-0. Jest to czwarty triumf tej zawodniczki w turnieju kończącym sezon.

Serena Williams wygrała w tym sezonie 78 spotkań, ponosząc po drodze tylko cztery porażki. Amerykanka triumfowała ponadto w jedenastu turniejach singlowych, w tym dwóch wielkoszlemowych (Brisbane, Miami, Charleston, Madryt, Rzym, Roland Garros, Bastad, Toronto, US Open, Pekin, Mistrzostwa WTA). 32-letnia tenisistka przegrała cztery pojedynki: ćwierćfinał Australian Open ze Sloane Stephens (6-3 5-7 4-6), finał w Doha z Victorią Azarenką (6-7 6-2 3-6), czwarta runda Wimbledonu z Sabine Lisicki (2-6 6-1 4-6) oraz finał w Cincinnati ponownie z Victorią Azarenką (6-2 2-6 6-7).

Amerykanka w drodze po swój jedenasty tytuł w tym roku straciła tylko dwa sety, wygrywając po kolei z: Niemką Angelique Kerber (6-1 6-3), Polką Agnieszką Radwańską (6-2 6-4), Czeszką Petrą Kvitovą (6-2 6-3), Serbką Jeleną Jankovic (6-4 2-6 6-4), oraz Chinką Li Na (2-6 6-3 6-0).

Pierwszy set dzisiejszego spotkania zdecydowanie toczył się pod dyktando Chinki, która była bardziej regularna i popełniała mniej niewymuszonych błędów. Problemy Amerykanki pojawiły się w sumie już w trzecim gemie. Serena pomimo prowadzenie 40:30 nie zdołała utrzymać władnego serwisu, natomiast chwilę później przy podaniu rywalki ugrała zaledwie jeden punkt (1-3). Li coraz bardziej dominowała na korcie, popisując się coraz to ciekawszymi rozwiązaniami, natomiast Williams wyraźnie zmagała się ze sobą i swoją nie najlepszą jak na razie dyspozycją (1-5). Pierwsze piłki setowe dla Chinki pojawiły się już w siódmym gemie, jednak Amerykanka wybroniła się bardzo dobrym serwisem i zmniejszyła nieco dzielący je dystans (2-5). Azjatka nie miała problemów z zamknięciem premierowej odsłony i po 37 minutach wygrała 6-2.

Serena już na początku drugiego seta miała spore problemy z utrzymaniem własnej zagrywki. Amerykanka dopiero po rozegraniu 24 piłek i obronie dwóch break - pontów objęła prowadzenie 1-0. Od tego momentu obrończyni tytułu zaczęła grać zdecydowanie lepiej. Najpierw udało jej się przełamać Chinkę, natomiast kilka minut później nie straciła punktu przy własnym serwisie, wypracowując sobie aż trzypunktowe prowadzenie (3-0). Kryzys nadszedł jednak szybciej, niż można się było spodziewać, bowiem Serena od razu pozwoliła rywalce na odrobienie wszystkich strat i na tablicy wyników wyświetlił się remis 3-3. Końcówka drugiej odsłony była naprawdę emocjonująca. Amerykanka w ósmym gemie jeszcze raz uzyskała przewagę przełamania, natomiast przy swojej zagrywce obroniła aż dwa break - pointy powrotne dla rywalki. W ostatecznym rozrachunku obrończyni tytułu udało się wykorzystać trzecią piłkę setową i doprowadzić do remisu 1-1.

Decydujący set nie był tak wyrównany co dwie poprzednie odsłony. Amerykanka już na początku odebrała podanie Chince, wykorzystując trzecią z break - pointowych szans i po szybkim rozstrzygnięciu przy własnym serwisie, objęła prowadzenie 2-0. Gra Li zaczęła się coraz bardziej sypać. Azjatka najpierw popełniła dwa podwójne błędy, natomiast później niefrasobliwie zachowała się przy siatce i jeszcze raz została przełamana (0-3). Serena miała małe kłopoty z zamknięciem tego spotkania i dopiero po obronie pięciu break - pointów sięgnęła po swój 11. tytuł w tym sezonie.