Istambuł: Li Na w finale. Chinka wyprzedzi Radwańską

« powrót | Data publikacji: 26-10-2013 16:39

Chinka Li Na awansowała do pierwszego finału Mistrzostw WTA w swojej dotychczasowej karierze, pokonując w dzisiejszym spotkaniu Czeszkę Petrę Kvitovą 6-4 6-2. Azjatka w najnowszym rankingu wyprzedzi Agnieszkę Radwańską i zajmie, najwyższe w karierze, trzecie miejsce.

Obie tenisistki spotkały się wcześniej sześciokrotnie i dotychczas był remis w tej statystyce 3-3. W tym roku grały ze sobą na „mączce” w Stuttgarcie oraz na nawierzchni twardej w Pekinie. W niemieckim mieście lepiej zaprezentowała się Li, która wygrała 6-3 7-5, natomiast w turnieju China Open górą była reprezentantka Czech (4-6 6-2 6-4).

Li awansowała do finału tegorocznej edycji Mistrzostw WTA z utratą tylko jednego seta. Chinka w meczu otwarcia okazała się lepsza od Włoszki Sary Errani (6-3 7-6(5), natomiast w swoim drugim spotkaniu nieznacznie wygrała z Serbką Jeleną Jankovic 6-3 2-6 6-3. Po wczorajszym zwycięstwie nad Białorusinką Victorią Azarenką Azjatka zapewniła sobie wyjście z grupy z pierwszego miejsca. Dzięki dzisiejszej wygranej z Petrą Kvitovą, po raz pierwszy w swojej dotychczasowej karierze wystąpi w finale Turnieju Mistrzyń.

Po dwóch bardzo dobrych zagraniach ze strony Li oraz dwóch prostych błędach Kvitovej, Chinka już na początku uzyskała przewagę przełamania (1-0). Azjatka z utratą dwóch punktów podwyższyła na 2-0. Rywalizacja na korcie w tureckiej hali Sinan Erdem z akcji na akcję była coraz bardziej wyrównana, co potwierdza chociażby trzeci gem, w którym obie tenisistki rozegrały w sumie dwadzieścia piłek. Szczęście nie uśmiechnęło się jednak do Kvitovej, która pomimo czterech szans na utrzymanie serwisu, jeszcze raz została przełamana (0-3). Czeszka trafiła w kort dwa bardzo dobre, kątowe forhendy i udało jej się odrobić część strat (1-3). Chwilę później od stanu 0:30 wygrała cztery kolejne piłki i zmniejszyła nieco dzielący je dystans (2-3). Leworęczna tenisistka dość pewnie wygrywała swoje podania, jednak cały czas była o krok za Chinką (3-4). Pierwsze break - pointy powrotne pojawiły się kilka minut później. Petra pomimo straty 0:40 zdołała doprowadzić do równowagi, natomiast za drugą okazją wyrównała stan rywalizacji na 4-4. Kiedy wydawało się, że szósta zawodniczka cyklu wróciła już do tego spotkania, kilka minut później jeszcze raz straciła podanie. Czeszka pomimo dwóch szans na objęcie prowadzenie 5-4, w najważniejszym momencie popełniła podwójny błąd, a kolejną piłkę posłała daleko poza linię końcową (4-5). Strata serwisu okazała się brzemienne w skutkach, bowiem triumfatorka Wimbledonu 2011 pomimo break-pointa nie zdołała już wyrównać i po 61 minutach przegrała 4-6.

Drugi set rozpoczął się od wzajemnych przełamań i na tablicy wyników wyświetlił się remis 1-1. Kolejne dwa gemy zostały natomiast wygrane przez serwujące i jeszcze raz pojawił się remis, tym razem 2-2. Sytuacja na korcie zmieniła się diametralnie w przeciągu kilki minut. Chinka najpierw wykorzytała pierwszego break - poita przy podaniu Czeszki, natomiast później za pomocą asa sama obroniła taką szansę i odskoczyła na 4-2. Gra Kvitovej zaczęła się coraz bardziej sypać i jeszcze raz straciła serwis, posyłając dwie ważne piłki daleko poza linię końcową (2-5). Chinka nie wypuściła już z rąk takiej szansy i po prawie 100 minutach spędzonych na korcie awansowała do pierwszego finału Mistrzostw WTA w swojej dotychczasowej karierze (6-4 6-2).