Istambuł: Li lepsza od Errani

« powrót | Data publikacji: 23-10-2013 18:23

Chinka Li Na wygrała swój mecz otwarcia w tegorocznych Mistrzostwach WTA, pokonując Włoszkę Sarę Errani 6-3 7-6(5). Azjatka zdobyła tym samym pierwszy punkt w Grupie Białej, natomiast jej rywalka zanotowała drugą porażkę z rzędu.

Li i Errani spotkały się wcześniej pięciokrotnie. Włoszce dotychczas ani razu nie udało się pokonać Azjatki, a co więcej ugrała z nią zaledwie jednego seta. Ostatni raz grały ze sobą w ubiegłym roku na kortach w Montrealu. Wówczas Chinka wygrała 6-4 6-2.

Li w tym sezonie zagrała w trzech finałach, zdobywając po drodze jeden tytuł. Chinka bardzo dobrze radziła sobie w imprezach wielkoszlemowych, dochodząc do: finału Australian Open, półfinału US Open oraz ćwierćfinału Wimbledonu. Włoszka natomiast nieco słabiej prezentowała się w tych najważniejszych turniejach i często odpadała już we wczesnych fazach. Oprócz półfinału Rolanda Garrosa poniosła druzgocące porażki w pierwszych rundach zarówno Australian Open jak i Wimbledonu, oraz w drugiej rundzie US Open.

Już pierwszy gem dzisiejszego spotkania mógł się podobać, bowiem obie tenisistki rozegrały w sumie dwanaście piłek, popisując się bardzo dobrymi zagraniami. Li udało się wykorzystać czwartą okazję i zapisać przy swoim nazwisku premierowy punkt (1-0). Włoszka pomimo podwójnego błędu wyrównała na 1-1, zaskakując rywalkę sprytnym serwisem w ostatniej akcji. Chinka ponownie wyszła na prowadzenie, wygrywając swojego gema z utratą jednego punktu (2-1). Azjatka już kilka minut później wypracowała sobie dwa break - pointy, jednak ani jednej z tych piłek nie udało jej się wykorzystać i na tablicy wyników wyświetlił się remis 2-2. Errani jeszcze raz wybroniła się z nie lada opresji, doprowadzając z wyniku 15:40 do stanu równowagi, jednak przy trzecim break- poincie popełniła podwójny błąd i została przełamana (2-4). Strata serwisu okazała się brzemienna w skutkach, bowiem Chinka z pomocą dobrego podania odskoczyła na 5-2. Piąta tenisistka świata już do końca tej odsłony nie oddała cennej przewagi i po 43 minutach wygrała 6-3.

Errani już na początku drugiego seta miała szansę na przełamanie serwisu Chinki, jednak wszystkie ważne piłki zmarnowała i na tablicy wyników wyświetlił się remis 1-1. Sytuacja powtórzyła się kilka minut później, jednak tym razem Włoszka dostała od rywalki prezent w postaci podwójnego błędu (3-1). Liderka rankingu deblistek nie za długo nacieszyła się dwupunktowym prowadzeniem, bowiem po prostym błędzie z bekhendu pozwoliła Li odrobić wszystkie straty (3-2). Chinka z utratą jednego punktu wygrała drugiego gema z rzędu i wyrównała na 3-3. Azjatka kontynuowała świetną passę i w mgnieniu oka doprowadziła do rezultatu 40:0 przy zagrywce Errani, natomiast za pomocą pierwszej sposobności uzyskała przewagę przełamania (4-3). Li już w dziesiątym gemie wypracowała sobie pierwszą szansę na skończenie meczu, jednak w najważniejszym momencie zachowała się bardzo niefrasobliwie, posyłając piłkę w połowę siatki (5-4). O tym, że niewykorzystane sytuacje potrafią się mścić przekonała się już kilka minut później, kiedy po obronie trzech - break pointów, za czwartym pozwoliła Włoszce odrobić wszystkie straty (5-5). W samej końcówce obie nawzajem odbierały sobie podania i o losach tej części meczu zadecydował tie-break. W dodatkowej rozgrywce lepsza okazała się Azjatka, która wygrała 7-5, zdobywając tym samym pierwszy punkt w Grupie Białej.