Indian Wells: Klasyk dla Nadala

« powrót | Data publikacji: 15-03-2013 10:20

Rafael Nadal wygrał 6-4, 6-2 szlagierowy mecz z Rogerem Federerm w ćwierćfinale turnieju z cyklu ATP World Tour Masters na kortach w Indian Wells i zrewanżował się za ubiegłoroczną porażkę. W walce o finał Hiszpan zmierzy się z Tomasem Berdychem.

Federer - czterokrotny zwycięzca tej imprezy, wygrał z Nadalem „tylko” 10 z 28 rozegranych, do dzisiejszego dnia, bezpośrednich pojedynków. Hiszpan, który triumfował w Indian Wells dwukrotnie, przegrał jednak ze Szwajcarem ich trzy ostatnie starcia.

W tegorocznej edycji turnieju Federer eliminował kolejno Denisa Istomina [6-2, 6-3], Ivana Dodiga [6-3, 6-1], oraz Stanislasa Wawrinkę [6-3, 6-7(4), 7-5]. Nadal zaczął od wygranej z Ryanem Harrisonem [7-6(3), 6-2], potem dostał „walkowera” od Leonardo Mayera, a w 1/8 finału pokonał Ernestsa Gulbisa [4-6, 6-4, 7-5].

Od pierwszych akcji tego meczu było widać, że obaj są niesamowicie skoncentrowani, ale także lekko spięci. Gema otwarcia wygrał Federer, który serwował przeciętnie, ale za to wywarł większą presję na swoim rywalu. Rafa bardzo szybko jednak wyrównał, popisując się fantastycznymi serwami i swoimi ulubionymi, mocno rotowanymi, forhendami. Mimo początkowych kłopotów, Szwajcar obronił się przy swoim podaniu i objął prowadzenie 2-1. Pierwszy break point pojawił się dość szybko, bo już przy stanie 2-2. Roger posłał jednak na stronę rywala fantastycznego asa i oddalił niebezpieczeństwo. Z minuty na minutę tenisiści się rozkręcali, akcje nabierały tempa, a świetne zagrania, jakimi popisywali się co chwilę, spotykały się z entuzjazmem kalifornijskiej publiczności. Kolejne kłopoty Szwajcar miał przy wyniku 3-3, ale tym razem Hiszpan nie wypuścił szansy z rąk i po fantastycznym minięciu z bekhendu przełamał swojego wielkiego oponenta. To uderzenie było kluczem do prowadzenia Hiszpana, bo właśnie nim zagrywał „winnery” w najważniejszych momentach. Rozpędzony Nadal łatwo wygrał swoje podanie i miał nawet dwa setbole przy serwisie Federera, ale tym razem Szwajcar „uciekł spod kosy”. Rafa od początku meczu był jednak bardzo pewny przy swoim serwisie i zakończył seta przy czwartej okazji (6-4).

Do drugiej partii Roger przystąpił jakby lekko zniechęcony dobrą postawą rywala i od razu dał się przełamać, w dodatku „na sucho”. Błędy Szwajcara, a z drugiej strony świetne zagrania Nadala, spowodowały, że siedem pierwszych punktów w drugiej odsłonie powędrowały na konto tenisisty z Majorki. Wydawało się, że Federer „obudził się” trochę przy stanie 0-2 i wygra swoje podanie zmniejszając straty, ale nie wykorzystał dwóch okazji i kolejny raz stracił serwis (0-3). Mecz coraz bardziej wymykał się z rąk, słabo dysponowanemu mistrzowi z Bazylei. Mała szansa dla Szwajcara pojawiła się w kolejnym gemie, kiedy miał pierwszego w tym meczu break pointa. Pierwszego co prawda nie wykorzystał, ale drugiej okazji już nie zmarnował i zmniejszył nieco prowadzenie Hiszpana (3-1). Zachęcony do lepszej gry Roger pewnie wygrał swój serwis, ale nie był w stanie zagrozić Nadalowi przy jego podaniu (4-2). W siódmym gemie Federer znów zmuszony był do obrony break pointów i dwukrotnie ta sztuka mu się udała. Przy trzeciej okazji popełnił jednak kolejny niewymuszony błąd i praktycznie było po meczu (5-2). Rafa łatwo wygrał swoje podanie i zakończył mecz po 84 minutach gry.

Roger posłał rywalowi tylko 4 asy, ale najbardziej brzemienna w skutkach okazała się dla niego statystyka akcji wygranych po drugim podaniu. Szwajcar rozstrzygnął na swoją korzyść zaledwie 29% takich piłek. Z tego powodu aż cztery razy dał się przełamać.