Indian Wells: Janowicz poległ z Gasquetem

« powrót | Data publikacji: 12-03-2013 01:03

Jerzy Janowicz stanął przed niezwykle ciężkim zadaniem, bo w trzeciej rundzie turnieju na kortach w Indian Wells jego rywalem był zawodnik z TOP 10 światowego rankingu – Richard Gasquet. Polak zaprezentował się niestety poniżej swoich umiejętności i przegrał 1-6  4-6.

Łodzianin po raz pierwszy spotkał się na korcie z Richardem, ale nie był to jego premierowy mecz z zawodnikiem z czołowej dziesiątki najlepszych graczy świata. Już w ubiegłym sezonie, a konkretnie w Paryżu, spotkał się z Andy’m Murray’em, Janko Tipsarevicem i Davidem Ferrerem. Niedawno zmierzył się też w Marsylii z Tomasem Berdychem. Zebrał więc już pewne doświadczenie w starciach z topowymi tenisistami. Po meczu z Francuzem może już powiedzieć, że sprawdził połowę pierwszej dziesiątki rankingu. Wygrał dwa z pięciu takich pojedynków.

Obaj zawodnicy w pierwszej rundzie mieli wolny los. Przed starciem z Gasquetem, Janowicz pokonał Davida Nalbandiana (7-6[4]  4-6  6-3), a jego rywal był lepszy od Bernarda Tomica (7-6[1]  6-2).

Polak od początku meczu wydawał się spięty i na "dzień dobry" popełnił kilka prostych błędów. Niestety w swoim gemie serwisowym nie zagrał dużo lepiej, dał się przełamać, a po chwili na tablicy wyników było już 3-0 dla Francuza. Kolejne minuty, zamiast poprawę gry Janowicza, przyniosły jeszcze większą dawkę niewymuszonych błędów. Po 14 minutach walki, polski tenisista w fatalnym stylu przegrywał już 0-5. Co prawda „Jerzyk” wygrał kolejnego gema przy swoim podaniu, ale po chwili rywal dopełnił „dzieła zniszczenia” i wygrał pierwszą partię 6-1 po zaledwie 20 minutach rywalizacji.

W drugim secie Janowicz trochę się uspokoił, utrzymał podanie, a w drugim gemie miał nawet szansę na przełamanie przeciwnika. Gasquet obronił się jednak znakomitym serwisem. Polak grał jednak coraz lepiej i objął prowadzenie 2-1. Czwarty gem był w zasadzie powtórką drugiego – break point dla Janowicza i skuteczny serwis Francuza, który oddalił niebezpieczeństwo. Gra łodzianina jednak z minuty na minutę się poprawiała i cały czas był o jednego gema do przodu (3-2). Niestety w tym momencie koszmar z pierwszej partii powrócił. Janowicz znów raził prostymi błędami i kolejny raz dał się przełamać (3-4). Przy stanie 3-5 „Jerzyk” obronił aż 4 piłki meczowe, ale żeby wyrównać stan seta, musiał jeszcze przełamać rywala. Niestety ostatni gem w wykonaniu Polaka był taki jak większość pojedynku, czyli marny i po 65 minutach gry uległ on Francuzowi 1-6  4-6.

Janowicz jak zwykle zaprezentował kilka efektownych zagrań i ciekawych rozwiązań, ale popełnił też całą masę niewymuszonych błędów i w przekroju całego meczu był zawodnikiem zdecydowanie gorszym. Naszego tenisistę zawodził przede wszystkim pierwszy serwis (tylko 41% trafionych przy 64% rywala). Jeśli jednak to zagranie znalazło się w korcie, to Gasquet świetnie sobie z nim radził, co spowodowało, że „Jerzyk” wygrał, stosunkowo mało, jak na swoje możliwości, czyli 68% akcji po trafionym pierwszym podaniu. Rywal zanotował w tej rubryce aż 87% skuteczności.

Richard Gasquet w walce o ćwierćfinał zmierzy się z Tomasem Berdychem, który równie pewnie pokonał Niemca Floriana Mayera.