Finały WTA: Karolina Pliskova ostatnią półfinalistką, Svitolina wygrywa grupę bez strat

« powrót | Data publikacji: 01-11-2019 15:36

Rollercoaster na zakończenie zmagań w Grupie Fioletowej Mistrzostw WTA w Shenzhen na wagę awansu do półfinału zakończył się wiktorią Karoliny Pliskovej. Czeszka pokonała Simonę Halep, a grupę bez straty seta wygrała Elina Svitolina.

Byłe liderki rozgrywek w swej karierze mierzyły się 11-krotnie, iż aż osiem razy ze starć tych zwycięsko wychodziła Simona Halep. Stawką piątkowego meczu ne zakończenie fazy grupowej tegorocznych Mistrzostw WTA było ostatnie miejsce w półfinale. Już wcześniej awans z pierwszego miejsca zapewniła sobie broniąca tytułu Elina Svitolina.

Ukrainka awansowała z kompletem zwycięstw i bez straconego seta. W ostatnim meczu grupowym jej rywalką była Sofia Kenin. 20-letnia Rosjanka z amerykańskim paszportem weszła do turnieju w miejsce kontuzjowanej Bianci Andreescu i zaliczyła debiut w Mastersie. Faworyzowanej obrończyni tytułu postawiła się, ale w końcówkach obu partii wygrało doświadczenie i to Svitolina triumfowała 7-5, 7-6(10). W 1. partii Kenin dwukrotnie wychodziła na prowadzenie z przełamaniem (3-1 i 5-3), lecz Elina odwróciła losy seta i wygrywając cztery kolejne gemy zwyciężyła 7-5. W 2. secie Amerykanka miała setbola przy stanie 5-4, ale finalnie doszło do tie-breaka. W nim Ukrainka oddaliła kolejną piłkę setową i za piątym podejściem zamknęła spotkanie (12-10).

Ostatnim akcentem fazy grupowej było starcie byłych liderek o ostatnie miejsce w półfinale imprezy. Karolina Pliskova i Simona Halep zafundowały kibicom istny rollecoaster. Pierwszego seta bez straty gema w 20 minut zwyciężyła Czeszka. Odpowiedź rumuńskiej mistrzyni Wimbledonu była ekpresowa - kolejną partię zapisała na swym koncie w stosunku 6-2, a w decydującej odsłonie poszła za ciosem i wyszła na 2-0. Wówczas wielki emocjonalny spektakl dopiero się rozpoczął. Karolina wygrała pięć kolejnych gemów, ale przy 5-3 nie wykorzystała serwisu na mecz. Simona miała wszystko w swoich rękach i wprodzała piłki na remis, lecz to Pliskova wymierzyła decydujący cios, przełamując Rumunkę na 6-4.

O finał premierowej edycji Finałów WTA w Shenzhen Pliskova zmierzy się z Ashleigh Barty, a Svitolina będzie krzyżować rakietę z Belindą Bencić.

ŹRÓDŁO: inf własna / FOT. zimbio.com