Federer ogłosił swoją listę turniejów na nowy sezon. Są niespodzianki

« powrót | Data publikacji: 18-11-2012 05:05

Na swojej oficjalnej stronie internetowej wicelider światowego rankingu – Roger Federer (ATP 2) - ogłosił listę turniejów, w ktorych weźmie udział w zbliżającym się roku. Co ciekawe, w kalendarium Szwajcara zabraknie kilku prestiżowych imprez.

Sporym zaskoczeniem jest brak zawodów rangi Masters 1000 w Miami. Impreza na Florydzie rzadko przynosiła reprezentantow Helwetii dobre rezultaty. Wygrał tam dwukrotnie, ale od sześciu lat nie zdołał dojść do finału.

Federer odpuścił także rozgrywany na kortach ziemnych turniej w Monte Carlo. Siedemnastokrotny mistrz wielkoszlemowy ani razu nie wygrał tych rozgrywek. Specjalistą od zwyciężania w księstwie Monako jest natomiast Rafael Nadal, którego niepokonano tu od ośmiu lat. Brak zawodów w Monte Carlo oznacza, że po imprezie w Indian Wells, Roger nie pojawi się na korcie przez prawie 2 miesiące.

Warto podkreślić, że mając 31 lat i posiadając przez 12 lat status zawodowca, Federer jest zwolniony z konieczności gry w zawodach rangi Masters 1000 – tak mówią przepisy ATP.

Regulamin zwalnia zawodnika z obowiązku brania udziału w drugich co do prestiżu imprezach tenisowych, kiedy spełnia przynajmniej 1 z 3 warunków. Oprócz wieku (31) i lat w zawodowstwie (12), brana jest pod uwagę liczba rozegranych meczów w karierze (600). Każdy z powyższych warunków zwalnia tenisistę z jednej imprezy Masters 1000. W kalendarzu ATP przewidzianych jest 9 takich turniejów. Jeżeli gracz spełnia wszystkie 3 warunki, nie musi grać w tych rozgrywkach w ogóle – do takich tenisistów należy Federer.

Kolejnym zaskoczeniem jest fakt, że Federer nie przewiduje startu w swoim rodzinnym turnieju w Bazylei. Szwajcar 5 razy zdobył tu mistrzowską koronę, zaliczając 7 finałow. W tym sezonie uległ w meczu o tytuł Argentyńczykowi Juanowi Martinowi Del Potro.