Federer lepszy od Tsongi

« powrót | Data publikacji: 23-01-2013 13:50

Roger Federer (ATP 2) potrzebował pięciu setów, by wyeliminować rozstawionego z numerem siódmym Jo-Wilfrieda Tsongę (ATP 8) w ćwierćfinale wielkoszlemowego Australian Open (z pulą nagród 31 milionów dolarów australijskich). Niezwykle wyrównany pojedynek zakończył się rezultatem 7-6(4)  4-6  7-6(4)  3-6  6-3 na korzyść Szwajcara.

Federer już w gemie otwarcia zdołał przełamać serwis rywala. Francuz odkuł się dopiero w 6. gemie i o losach premierowej odsłony musiał zadecydować tie break. W dogrywce więcej zimnej krwi zachował Szwajcar, wygrywając do czterech.

Początek kolejnej partii to łatwe zwycięstwa swoich gemów serwisowych obu tenisistów. Przy stanie 3-3 po długich wymianach i grze na przewagi, Tsonga po raz drugi w całym meczu znalazł sposób na podanie szwajcarskiego mistrza. W serwisie na seta reprezentant Trójkolorowych przeszedł do głębokiego ataku i stworzył sobie komfortową sytuację, w szybki sposób wypracowując 3 setbole. Po chwili zawodnik z Le Mans wyrównał stan pojedynku, wykorzystując już pierwszego z nich.

W trzecim secie, podobnie jak w pierwszym, Tsonga już na początku stracił podanie. Po kilku minutach w pełni się zrehabilitował i wywalczył rebreaka. Po utrzymaniu swoich serwisów obaj panowie po raz drugi musieli zmierzyć się w tie breaku. Znów lepszy okazał się Szwajcar (7-4).

W trzecim gemie czwartej odsłony Federer miał 3 okazje na przełamanie, ale rywal potrafił się wybronić, głownie dzięki potężnym asom serwisowym. Po kilku chwilach w podobnej sytuacji znalazł się Tsonga, ale również nie potrafił wykorzystać tak komfortowej sytuacji. Od stanu 3-2 dla Francuza przez 3 kolejne gemy obaj panowie wymienili się przełamaniami. Tenisista z Le Mans przy serwisie na seta nie miał większych problemów – wykorzystał już 1. piłkę setową i spowodował, że losy ćwierćfinałowej batalii rozstrzygną się dopiero w 5. secie.

Kiedy wydawało się, że uskrzydlony zwycięstwem w poprzednim secie Francuz zdominuje Szwajcara, ten ostudził zapędy młodszego o 5 lat rywala i wysunął się na prowadzenie 4-1.

Przy stanie 5-2, Federer miał już 4 piłki meczowe, ale przeciwnik zachował jeszcze szansę na odwrócenie losów pojedynku. W kolejnym gemie reprezentant Helwetii nie pozostawił już złudzeń rywalowi i przy 5. meczbolu przypieczętował awans do półfinału. Tenisiści spędzili na korcie ponad 3,5 godziny.

Zwycięzca spotkania miał wprawdzie mniej piłek kończących na swoim koncie niż rywal (49-66), ale popełnił mniej niewymuszonych błędów (47-61). W statystyce pojedynczych punktów nieco lepszy okazał się Szwajcar (169-164).

- Nie ukrywam, że był to dla mnie najtrudniejszy pojedynek w tej edycji Australian Open. Za każdym razem gdy gram z Jo, nie wiem, czego mogę się po nim spodziewać. W całym meczu było bardzo dużo zwrotów akcji. Teraz wolny czas przeznaczę na zregenerowanie sił przed półfinałowym spotkaniem – powiedział po meczu Federer.

31-latek w walce o finał turnieju w Melbourne zmierzy się z Andym Murrayem (ATP 3), który w trzech prostych setach ograł nierozstawionego Francuza Jeremy’ego Chardy’ego (ATP 36)  6-4  6-1  6-2.

- Andy to fantastyczny zawodnik. Ma za sobą najlepszy sezon w karierze, w którym po raz pierwszy sięgnął po trofeum wielkoszlemowe i zdobył złoty medal olimpijski. Na pewno mecz będzie wyrównany i kto wie, czy podobnie jak dziś, nie rozstrzygnie się w pięciu setach – zakońćzył Federer.