Dubaj: Radwańska wymęczyła zwycięstwo

« powrót | Data publikacji: 20-02-2013 13:09

Rozstawiona z nr 3. Agnieszka Radwańska (4. WTA) napotkała niespodziewany opór ze strony 18-letniej Julii Putincewej (101. WTA) w drugiej rundzie imprezy z cyklu WTA Premier w Dubaju (pula nagród 2 mln dolarów). Po ciężkiej walce „Isia” na szczęście wygrała 7-5, 6-3.

23-letnia Polka i o 5 lat młodsza reprezentantka Kazachstanu spotkały się na korcie po raz pierwszy. Dzisiejsza rywalka Agnieszki ograła już jednak w tym sezonie dwie inne nasze tenisistki. Przed tygodniem, w pierwszej rundzie eliminacji do turnieju w Dausze, Putincewa wyeliminowała Martę Domachowską (253. WTA) przy wyniku 6-0, 2-6, 7-5, a pod koniec stycznia w Ejlacie, była lepsza od Pauli Kani (226. WTA), którą pokonała 6:2, 6:1. Agnieszka Radwańska to jednak zupełnie inna półka.

Mecz rozpoczął dosyć niespodziewanie, bo malutka (mierząca zaledwie 155 cm wzrostu) tenisistka urodzona w Moskwie od razu przełamała Agnieszkę. Polka odpowiedziała jednak błyskawicznym „rebreakiem” i wyrównała stan meczu (1-1). Kolejny gem pokazał jednak, że to spotkanie nie będzie spacerkiem dla Radwańskiej. Przypominająca budową ciała, stylem gry i długim warkoczem, Słowaczkę Dominikę Cibulkovą (można było odnieść wrażenie, że Kazaszka jest jej klonem) tenisistka, znów odebrała serwis Polce i objęła prowadzenie 2-1.

Nasza zawodniczka, wyraźnie podrażniona takim obrotem spraw, przełamała „na sucho” Putincewą, a potem bardzo szybko wygrała pierwszego gema przy swoim serwisie (3-2). Wtedy jednak z Agnieszką zaczęło dziać się coś niedobrego. Popełniła kilka niewymuszonych błędów i kolejne siedem punktów powędrowało na konto rywalki. Polka broniła się jak mogła przed utratą własnego podania, ale po znakomitym minięciu Putincewej i podwójnym błędzie serwisowym Radwańskiej, zrobiło się 4-3 dla reprezentantki Kazachstanu. Przy stanie 15-15 w kolejnym gemie zaczął kropić deszcz i mecz został wstrzymany na kilka minut.

Po przerwie Agnieszka opanowała emocje i po raz kolejny przełamała swoją przeciwniczkę (4-4), a potem dołożyła gema przy swoim podaniu.  Polka nie potrafiła jednak zakończyć seta przy serwisie Putincewej i na tablicy wyników ponownie widniał remis (5-5). Najlepsza polska tenisistka z wielkim trudem objęła prowadzenie 6-5, a po kilku prostych błędach rywalki i wygranej wymianie złożonej z czterdziestu odbić, to Polka wygrała pierwszą partię 7-5. W secie trwającym ponad godzinę czasu, Radwańska rozstrzygnęła na swoją korzyść 41 z 74 akcji.

- Pokaż jej, kto tu jest lepszy – zachęcał Agnieszkę w przerwie jej trener Tomasz Wiktorowski. Jego słowa najwyraźniej pozytywnie wpłynęły na naszą tenisistkę, która pewnie wygrała swoje podanie. Putincewa jednak nie miała zamiaru się poddawać. Pewnie wygrała gema przy swoim podaniu, a po kolejnym podwójnym błędzie serwisowym Radwańskiej, przełamała ją i podobnie jak w pierwszym secie objęła prowadzenie 2-1.

Kazaszka miała ogromną szansę na dwugemowe prowadzenie, ale Agnieszka podniosła lekko poziom swojej gry i doprowadziła do wyrównania (2-2). Przy serwisie Polki rywalka znów miała trzy okazje na przełamanie i kolejny raz ich nie wykorzystała (3-2). Dwa kolejne gemy wygrywały zawodniczki serwujące, ale przy stanie 4-3 „Isia”, mimo, że przegrywała 0-30, zdołała przełamać Putincewą. Nasza tenisistka wyraźnie się uspokoiła i pewnie dokończyła mecz przy swoim podaniu.