Djokovic najlepszy w Londynie

« powrót | Data publikacji: 12-11-2012 00:30

Lider światowego rankingu - Novak Djokovic (ATP 1) - wygrał wieńczący sezon turniej Barclays ATP World Tour Finals rozgrywany w londyńskiej hali O2 (z pulą nagród 5,5 miliona dolarów). Serb w finale zawodów odprawił Rogera Federera (ATP 2) w dwóch odsłonach 7-6(6)  7-5. "Nole" po raz drugi w karierze triumfował w ostatnich zawodach sezonu - wcześniej zwyciężył w 2008 roku, kiedy impreza rozgrywana była w Szanghaju.

Początek premierowej odsłony należał jednak do Szwajcara, który - po przełamaniu serwisu rywala w drugim gemie - objął szybkie prowadzenie 3-0. Na odpowiedź światowej "jedynki" nie trzeba było długo czekać i już po chwili było 3-3. W kolejnych minutach zawodnik z Belgradu szedł za ciosem i po raz kolejny znalazł sposób na gem serwisowy Federera (5-4), otwierając sobie drogę do zwycięstwa w pierwszej części pojedynku. W serwisie na seta Djoko zmarnował piłkę setową i w ostateczności pozwolił przeciwnikowi na rebreaka (5-5). Po wygraniu kolejnych gemów przez zawodników podających, losy pierwszej partii rozstrzygnął tie break, w którym triumfował "Nole", wygrywając do sześciu.

Bardzo dużo emocji dał gem otwierający drugą odsłonę. Obaj panowie rywalizowali w nim przez niespełna 12 minut. Wówczas Federer znów wywalczył przełamanie i z przewagą breaka osiągnął rezultat 5-3. Wydawało się, że rywalizacja roztrzygnie się w trzecim secie. Od tego jednak momentu Szwajcar stracił polot i pozwolił Serbowi na wygranie czterech kolejnych gemów, co dało końcową wygraną Djokoviciowi. Mecz trwał 2 godziny i 14 minut.

Zwycięzca meczu posłał na drugą stronę kortu sześć asów serwisowych, zaliczając 69-procentową skuteczność przy pierwszym podaniu. Obaj panowie wywalczyli po siedem break pointów, ale skuteczniejszy w ich wykorzystywaniu był reprezentant Serbii (4-3). W pojedynczych wymianach o zaledwie jedną piłke lepszy był "Nole" (96-95).

25-latek z Belgradu zakończył tym samym sezon na 1. miejscu światowego rankingu. Djoko wygrał również rywalizację w zestawieniu ATP Race-To-London. W tym roku Novak obronił mistrzowską koronę w wielkoszlemowym Australian Open oraz wygrał cztery inne turnieje - w Miami, Toronto, Pekinie i Szanghaju. Oprócz tego był finalistą imprez w Monte Carlo, Rzymie i Rolanda Garrosa (trzykrotnie powstrzymywany przez Rafaela Nadala) oraz w Cincinnati (pokonany przez Federera) i US Open (ulegl w nim Andy'emu Murrayowi).