Djokovic drugim półfinalistą Wimbledonu

« powrót | Data publikacji: 04-07-2012 01:50

Novak Djokovic awansował do półfinału gry pojedynczej wielkoszlemowego Wimbledonu. W ćwierćfinale czempionatu pokonał on Niemca Floriana Mayera, który uległ mu, po 105 minutach walki, przy rezultacie 4-6  1-6  4-6.

Obaj panowie rywalizowali ze sobą, do tej pory, tylko jeden raz. Miało to miejsce w zeszłym sezonie w ćwierćfinale zawodów w Dubaju. Wówczas, podobnie jak dziś, triumf należał do Djokovicia (7-5 6-1).

W drodze do ćwierćfinału, Nole wyeliminował z dalszej gry zawodników takich jak: Hiszpan Juan Carlos Ferrero (6-3  6-3  6-1), Amerykanin Ryan Harrison (6-4  6-4  6-4), Czech Radek Stepanek (4-6  6-2  6-2  6-2) i Serb Victor Troicki (6-3  6-1  6-3).

Premierową odsłonę dzisiejszego spotkania obaj panowie rozpoczęli od spokojnego wykorzystania własnych podań (1-1). W piątym gemie Mayer wypracował dwie breakpointowe okazje. Pierwsza z nich dała mu przełamanie oraz możliwość wysunięcia się na prowadzenie 3-2. Djokovic bardzo szybko odrobił tę stratę i doprowadził do remisu 3-3, a następnie „na sucho” rozegrał swój serwis (4-3). W ósmym gemie, przy rezultacie 40-40 i zmarnowanym break poincie Serba, mecz został przerwany na skutek opadów deszczu. Po powrocie na kort, Niemiec wyrównał na 4-4, a chwilę później zmarnował trzy szanse na przełamanie lidera światowego rankingu (4-5). W dziesiątym gemie tenisista z Belgradu nie wykorzystał pierwszej piłki setowej przy serwisie przeciwnika, ale druga okazja dała mu zwycięstwo w tej partii bitwy (6-4).

Druga część batalii przebiegała początkowo w sposób wyrównany. Trzy pierwsze gemy padły łupem zawodników serwujących. Przy wyniku 2-1, Novak przełamał oponenta (3-1), a następnie odskoczył mu na 4-1. Kolejnego breaka zdobył już kilka minut później, tym razem jeszcze swobodniej, ponieważ ograł Mayera do zera (5-1). Pomyślne zakończenie seta okazało się dla Serba jedynie formalnością (6-1).

Trzecią fazę meczu Niemiec rozpoczął od wygrania serwisu „na sucho” (1-0). W identycznie prosty sposób po gema sięgnął Nole (1-1). Aż do wyniku 4-3, na korzyść reprezentanta naszych zachodnich sąsiadów, obaj panowie doskonale radzili sobie z podaniami. Wówczas Florian wypracował breakpointową okazję, z której nie udało mu się jednak skorzystać (4-4). Swojej szansy nie zmarnował natomiast Serb. Novak przełamał przeciwnika do zera i prowadził już 5-4. Mayer miał jeszcze co prawda trzy możliwości na przedłużenie bitwy, ale lider światowego zestawienia ATP i tym razem okazał się lepszy (6-4).

W całym pojedynku Nole posłał na drugą stronę kortu 7 asów serwisowych. Lepiej radził sobie z trafieniem pierwszego podania (65%-57%) i wygrał po nim więcej punktów (76%-61%). Wykorzystał 5 z 9 break pointów, a jego oponentowi sztuka ta udała się tylko jeden raz, mimo aż ośmiu okazji. Serb popisał się 50 piłkami kończącymi, popełnił 20 niewymuszonych błędów i w sumie zdobył o 27 punktów więcej niż reprezentant naszych zachodnich sąsiadów (94-67).

Półfinałowym oponentem Djokovicia będzie Szwajcar Roger Federer, który w ćwierćfinale pokonał Rosjanina Michaiła Jużnego (6-1  6-2  6-2).