Cenna pietruszka dla Ferrera

« powrót | Data publikacji: 10-11-2012 22:51

Już przed tym pojedynkiem wiadomo było, że ani David Ferrer (5. ATP), ani Janko Tipsarevic (9. ATP) nie awansują do półfinału ATP World Tour Finals 2012. Stawką meczu była więc przysłowiowa „pietruszka”, jak na warzywo jednak niewiarygodnie cenna, bo warta 130 tysięcy dolarów! Pieniądze i dodatkowe 200 punktów do rankingu ATP, powędrowały na konto Davida Ferrera, który wygrał po ponad 2-godzinnej walce, wynikiem 4-6  6-3  6-1.

Tenisiści grali ze sobą wcześniej czterokrotnie, a trzy razy zwycięsko z tej rywalizacji wychodził Ferrer. W pamięci kibiców z pewnością pozostało ich ostatnie spotkanie w ćwierćfinale tegorocznego US Open, gdzie po ponad czterech i pół godzinie niesamowitej walki, o wyniku meczu zdecydował tie-break piątego seta, wygrany ostatecznie przez Hiszpana.

Dzisiejszy pojedynek lepiej rozpoczął jednak Serb, który dwukrotnie przełamał podanie rywala i błyskawicznie objął prowadzenie 4-0. Co prawda David odrobił część strat (2-4), ale po chwili znów stracił podanie. Ferrera najwyraźniej podłamała porażka Federera z Juanem Martinem Del Potro, przez co mógł on zapomnieć o awansie do półfinału tegorocznego Turnieju Mistrzów. Hiszpan, który pod nieobecność bardziej utytułowanego rodaka Rafaela Nadala, miał ogromne ambicje, by wyjść z grupy. W ubiegłym roku był przecież w półfinale, a przed pięcioma laty nawet w finale Turnieju Mistrzów. Tym razem zabrakło mu jednak jednego wygranego seta w meczu ze szwajcarskim mistrzem. Wyraźnie przytłoczony tym faktem David nie był sobą, o czym świadczy chociażby liczba wygranych punktów po drugim podaniu w pierwszych czterech gemach serwisowych (tylko 2 z 11!). Z kolei najwyraźniej pogodzony z rolą chłopca do bicia w londyński Mastersie Serb, grał na luzie i wykorzystywał niedociągnięcia w grze rywala.

W ósmym gemie Tipsarevic miał już dwie piłki setowe, ale w tym momencie nastąpiło przebudzenie Hiszpana. 30-latek z Walencji wreszcie zaczął grać w swoim stylu i przestał popełniać niewymuszone błędy. Kilka świetnych akcji Davida zniwelowało prowadzenie Serba do stanu 5-4, a chwilę później „Ferru” miał nawet szansę na wyrównanie. Wtedy jednak Janko zaczął zdecydowanie lepiej serwować i wykorzystał czwartą okazję na wygranie pierwszego seta.  Obaj tenisiści mieli duże problemy przy swoich serwisach, szczególnie po drugim podaniu (38% wygranych piłek Ferrera i tylko 26% Tipsarevicia). 28-latka z Belgradu uratował pierwszy serwis, po którym wygrał aż 15 z 17 akcji.

Początek drugiej partii pokazał jednak, że Davida nie jest tak łatwo złamać. Pewnie wygrane gemy przy swoim podaniu, przełamanie serwisu Tipsarevicia i objęcie prowadzenia 3-0, pozwalało kibicom przypuszczać, że będą świadkami długiego pojedynku. Wtedy  Hiszpan niespodziewanie znów zaczął popełniać błędy, co dało Serbowi okazję na odrobienie strat, której ten jednak nie wykorzystał (2-4). Ferrer do końca seta grał pewnie przy swoim serwisie i do końca nie stracił przewagi wygrywając 6-4.

O wyniku meczu musiała zdecydować więc trzecia odsłona, którą obaj zawodnicy rozpoczęli niezwykle zmotywowani, a poziom sportowy meczu wyraźnie się podniósł. Już w drugim gemie Hiszpan musiał bronić breakpoint’a, ale wyszedł z opresji, a po chwili sam przełamał 28-letniego Serba, obejmując prowadzenie 2-1. Kiedy Tipsarevic po raz drugi stracił podanie było już niemal pewne, że tego meczu nie wygra. Mimo ambitnej walki Janko nie zdołał odrobić strat i przegrał decydującego seta 1-6.

Choć Serb zagrał zdecydowanie lepiej niż w dwóch poprzednich spotkaniach w Turnieju Mistrzów, to odkąd David Ferrer zaczął grać na swoim normalnym poziomie, nie był w stanie mu się przeciwstawić. Za dwa zwycięstwa w Londynie Hiszpan zgarnął 390 tysięcy dolarów i 400 punktów do rankingu ATP. Tipsarevic co prawda punktów nie zdobył, ale jego konto powiększyło się o 130 tys. dolarów, gwarantowane za udział w Turnieju Mistrzów.