Azarenka obroniła tytuł w Australian Open

« powrót | Data publikacji: 26-01-2013 13:07

Vicotria Azarenka (WTA 1) obroniła trofeum w wielkoszlemowym Australian Open (z pulą nagród 31 milionów dolarów australijskich). Reprezentantka Białorusi pokonała w finale rozstawioną z numerem szóstym Na Li (WTA 6). Trzysetowa batalia zakończyła się rezultatem 4-6  6-4  6-3.

Na samym początku spotkania obie panie wymieniły się przełamaniami (1-1). Następnie do głosu zaczęła dochodzić Chinka – wygrała swój gem serwisowy i po raz drugi wywalczyła breaka (3-1). Przy swoim kolejnym podaniu reprezentantka Kraju Środka mogła wyjść na prowadzenie 4-1, ale przy stanie 40-30 w 5. gemie z woleja przy wolnym korcie trafiła w daleki aut. Ten błąd źle odbił się na zawodniczce, gdyż po chwili przegrała serwis. (3-2). Po niewykorzystanej szansie Li nie załamała swojej gry – znów wygrała gem Azarenki i po wygraniu swojego podania była już tylko gem od zwycięstwa w premierowej odsłonie. Zwycięstwo 31-letniej zawodniczki przyszło dopiero przy stanie 5-4 – Li skorzystała z prezentu Białorusinki, która przy 4. piłce setowej dla Chinki popełniła podwójny błąd serwisowy.

Losy pojedynku odwróciły się na początku drugiej odsłony – Azarenka w ekspresowym tempie wyszła na prowadzenie 3-0. W 4. gemie Li była blisko kreczu - naderwała staw skokowy i skorzystała z pomocy medycznej, przerywając spotkanie na 10 minut. Przerwa w grze wyraźnie dobrze podziałała na Chinkę. Po powrocie na kort odrobiła straty i zrobiło się 4-4. 2 kolejne gemy jednak padły już łupem Białorusinki i tym sposobem przedłużyła swoje szanse na końcowy triumf.

Początek decydującej partii miał podobny przebieg jak ten w pierwszej, 2 początkujące gemy to breaki obu tenisistek. Przy stanie 2-1 dla Białorusinki znów byliśmy świadkami dłuższej przerwy medycznej – Li przy odbiciu piłki źle stanęła i upadając, uderzyła głową o ziemię.

Kluczowym momentem dla losów tej partii i całego spotkania był gem szósty, w którym światowa „jedynka” znów znalazła sposób na gem serwisowy rywalki. Po przełamaniu Vicotria utrzymała przewagę i przy pierwszej piłce meczowej przypieczętowała zwycięstwo w finale i tym samym obroniła końcowe trofeum turnieju w Melbourne.

Zwyciężczyni meczu zaliczyła 53-procentową skuteczność zdobywania punktów po pierwszym serwisie i 16 piłek kończących. Popełniła prawie 2 razy mniej niewymuszonych błędów od rywalki (27-51) i wygrała 4 wymiany więcej (90-86).

Azarenka obroniła status światowej „jedynki”. Gdyby przegrała finał, straciłaby przewodnictwo w rankingu WTA na rzecz Sereny Williams (WTA 3).

- Jestem bardzo szczęśliwa, że udało mi się obronić tytuł mistrzowski w tym turnieju. To dla mnie wymarzony początek sezonu. Chcę bardzo podziękować Na Li za walkę. Mam nadzieję, że reszta sezonu będzie dla mnie równie dobra – powiedziała po meczu Białorusinka.