AO: Shuai Peng i Zhe Li z "dzikimi kartami"

« powrót | Data publikacji: 03-12-2018 10:39

Chińczycy Shuai Peng i Zhe Li triumfowali w turnieju play-off Azji i Pacyfiku rozgrywanym w Zhuhai, zdobywając tym samym "dziką kartę" do turnieju głównego wielkoszlemowego Australian Open 2019.

W finale zmagań kobiet, którego bezpośrednią stawką była przepustka do pierwszej przyszłorocznej lewy Wielkiego Szlema, rywalką Chinki była Tajwanka Kai Chen Chang. 32-latka Chinka zdominowała pierwszego set, szybko budując prowadzenie 4-1. Wynik seta na 6-2 ustaliła za pierwszym podejściem. Sobotni mecz była dla Chang ósmym w ciągu pięciu dni, bowiem do zawodów przebijała się z eliminacji. Organizm zbuntował się i Tajwanka skorzystała z przerwy medycznej, doskwierał jej uraz brzucha i dolnej części pleców. Do gry wróciła, ale po paru minutach ze łzami w oczach skreczowała.

- Nigdy nie jest łatwo zobaczyć, jak twój przeciwnik wycofuje się w ten sposób, ale to sport. Oczywiście, że moim celem było zwycięstwo, ale widok płaczącej rywalki na korcie to niekomfortowa emocjonalna sytuacja - wyznała po meczu Peng.

32-latka z Tianjin od 2005 roku opuściła tylko jedną edycję Australian Open, tę rozegraną w 2016 roku. Peng jest drugą zawodniczką, która wywalczyła specjalną przepustkę do Melbourne. Kilka dni wcześniej amerykański Wild-Card Challenge wygrała Whitney Osuigwe. Dla 16-latki z Bradenton będzie to wielkoszlemowy debiut. Wśród panów amerykańską "dziką kartę" wywalczył Jack Sock.

W finale azjatyckiego play-offu panów Zhe Li osiągnął największe zwycięstwo w swojej karierze, pokonując rodaka, Ze Zhanga. Dla Li był to trzeci finał AO Asia-Pacific Wildcard Play-off w ciągu ostatnich pięciu lat i znakomitym powrotem z dalekiej podróży zapewnił sobie wielkoszlemowy debiut. Premierowego seta w 27 minut przegrał 1-6. Punktem zwrotnym meczu była sytuacja, w której Li oddalił trzy break pointy w 9. gemie drugiego seta, a następnie zwyciężył w tie-breaku. Obaj graczerywalizowali gem za gem w 3. partii, ale to Li został autorem jedynego breaka. Przełamał na 5-4, by po chwili na sucho zachować podanie.

Wśród deblistów "dzikie karty" do Melbourne wywalczyli Chińczycy Gong Maoxin i Zhang Zee oraz Tajwanki Kai-Chen Chang i Ching-Wen Hsu.