AO: Pierwszy finał Wawrinki!

« powrót | Data publikacji: 23-01-2014 14:16

Stanislas Wawrinka, który kilka dni temu sensacyjnie pokonał Serba Novaka Djokovica, dzisiaj awansował do finału wielkoszlemowego Australian Open. Szwajcar po równie ciężkim meczu pokonał Czecha Tomasa Berdycha 6-3 6-7(1) 7-6(3) 7-6(4).

Wawrinka jeszcze nigdy wcześniej nie zaszedł tak daleko w wielkoszlemowej imprezie. Tylko jeden raz udało mu się awansować do półfinału, w ubiegłym roku na kortach US Open. Szwajcar wystąpił również w trzech ćwierćfinałach oraz wielokrotnie w czwartych rundach.

Rozstawiony w imprezie z nr 8. Stanislas rozpoczął zmagania od krótkiego spotkania z Andrey'em Golubevem, który skreczował przy stanie 4-6 1-4. W drugiej rundzie Szwajcar pokonał Alejandro Fallę 6-3 6-3 6-7(4) 6-4, natomiast później skorzystał na wycofaniu się Vaska Pospisila i awansował bezpośrednio do czwartej rundy, w której pewnie ograł Tommy'ego Robredo 6-3 7-6(3) 7-6(5). W ćwierćfinale Stanislas stoczył czterogodzinną bitwę z obrońcą tytułu Novakiem Djokovicem, pokonując Serba 2-6 6-4 6-2 3-6 9-7! Do finału awansował po wygraniu z Czechem Tomasem Berdychem 6-3 6-7(1) 7-6(3) 7-6(4).

W pierwszym secie jako jedyny break-pointowe szanse wypracował sobie Wawrinka. Szwajcar w ósmym gemie doprowadził do stanu 40:15 przy podaniu rywala i wykorzystał pierwszą z okazji. Ósmy tenisista świata nie miał problemów z zamknięciem tej odsłony i pewnie wygrał 6-3. W drugim secie również to Stanislas miał okazję na przełamanie, jednak nie udało mu się zamienić jej na gema i o losach tak wyrównanej partii zadecydował tie-break. W dodatkowej rozgrywce lepszy okazał się Berdych, który zdeklasował rywala, oddając mu tylko jeden punkt (7-1).

W trzecim secie Czech wypracował sobie pierwszego w meczu break-pointa, jednak nie wykorzystał okazji i obaj ponownie szykowali się do tie-breaka. Tym razem obronną ręką z dodatkowej rozgrywki wyszedł Szwajcar, który pewnie wygrał 7-3 i objął prowadzenie 2-1 w setach. Również i w czwartej odsłonie potrzebny był tie-break, bowiem nie oglądaliśmy ani jednej straty serwisu. W kolejnej już dogrywce lepszy okazał się rodak Federera, który po nieco ponad 3,5h awansował do finału wielkoszlemowego Australian Open.

W całym spotkaniu obaj tenisiści znakomicie serwowali, o czym świadczy przede wszystkim statystyka asów. Szwajcar posłał na drugą stroną 18 takich podań, natomiast Czech aż 21. Obaj również byli na plusie w stosunku piłek wygrywanych i psutych. Wawrinka zanotował 57 winnerów i 49 pomyłek, natomiast Berdych 60 takich piłek wygrywających i 49 błędów. W sumie Stanislas zdobył o jeden punkt więcej od rywala (143-142).

O tytuł ósmy tenisista świata powalczy albo z Rogerem Federerem albo z Rafaelem Nadalem.