AO: Pewny awans Polek

« powrót | Data publikacji: 09-01-2014 09:22

Udanie rozpoczęły się eliminacje wielkoszlemowego Australian Open dla polskich tenisistek. Trzy nasze reprezentantki nie miały większych problemów z awansem do kolejnej fazy kwalifikacji.

Jako pierwsza awans do 2. rundy eliminacji zapewniła sobie Magda Linette. Poznanianka, która w drabince została rozstawiona z numerem ósmym pokonała w dwóch setach Ukrainkę Ludmiłę Kiczenok. W pierwszym secie o zwycięstwie naszej tenisisistki zadecydowała lepsza skuteczność wykorzystanych break pointów. Singlistka z Wielkopolski zapisała na swoim koncie 2 przełamania, natomiast Kiczenok zdołała odpowiedzieć tylko jednym. Ostatecznie pierwszą partię Linette wygrała 6-3. W drugiej odsłonie spotkania nadal na korcie dominowała czwarta rakieta Polski. Poznanianka, która obecnie zajmuje 121. miejsce w rankingu WTA, po rozegraniu pięciu gemów, wyszła na prowadzenie 4-1. Ukrainka starała się zniwelować stratę podwójnego przełamania, ale było ją stać tylko na odrobienie jednego breaka. Mecz trwał 92 minuty i zakończył się wiktorią polskiej zawodniczki 6-3 6-4. W kolejnej rundzie eliminacji Linette zmierzy się z Czeszką Lucie Hradecką. Reprezentantka naszych południowych sąsiadów pokonała w czwartek Chorwatkę Terezę Mrdezę 4-6 6-0 8-6.

Druga z naszych reprezentantek, Katarzyna Piter, także w dość przekonującym stylu przebrnęła 1. rundę fazy eliminacyjnej. Poznanianka w pokonanym polu pozostawiła Czeszkę Evę Birnerovą. Początek spotkania należał jednak do tenisistki naszych południowych sąsiadów. Birnerova już w premierowym gemie przełamała serwis Piter i objęła prowadzenie 2-0. Polka nie zamierzała odpuścić i w efektownym stylu wygrała pięć kolejnych gemów, doprowadzając do stanu 5-2. Pierwsza partia dobiegła końca w dziewiątej odsłonie seta (6-3). W drugiej części meczu tenisistki miały problem z utrzymaniem własnego serwisu. W sumie w tej odsłonie pojedynku zanotowano 6 breaków. W bardziej komfortowej sytuacji była nasza tenisistka, bowiem dwukrotnie podawała na zakończenie meczu (5-4 i 6-5). Piter nie potrafiła jednak skutecznie zamknąć spotkania i o losach awansu zadecydował tie break. W nim Polka, rozstawiona z numerem 5., oddała swojej rywalce zaledwie 2 punkty. W drugiej rundzie na Piter czeka Japonka Yurika Sema, która na inaugurację pokonała Amerykankę Julię Cohen 7-6 (0) 6-3.

Awans do 2. rundy eliminacji zapewniła sobie również Paula Kania. Sosnowiczanka nie bez problemów poradziła sobie ze Słowaczką Kristiną Kucovą. Polka zdołała obronną ręką wyjść ze stanu 4-6 1-3, zwyciężając ostatecznie po trzysetowej batalii. W pierwszej partii o zwycięstwie reprezentantki naszych południowych zadecydowało kluczowe przełamanie przy stanie 4-4. W drugim secie Kania wróciła ze stanu 1-3, zwyciężając ostatecznie tę część spotkania 7-5. W decydującej partii na korcie dominowała już tylko sosonowiczanka, która po trwającym 88 minut pojedynku wygrała 4-6 7-5 6-2. W kolejnej rundzie Kania zmierzy się z rozstawioną z numerem 13. Claire Feuerstein. Francuzka pokonała w czwartek Amerykankę Marię Sanchez 6-3 7-6 (7).