AO: Mayer nie dał szans Janowiczowi

« powrót | Data publikacji: 17-01-2014 05:46

Jerzy Janowicz podobnie jak w zeszłym sezonie zakończył swoją przygodę z Australian Open na 3. rundzie. Polak przegrał w piątek w trzech setach z Niemcem Florianem Mayerem 7-5 6-2 6-2.

Po dwóch trudnych, lecz zwycięskich meczach z Jordanem Thompsonem i Pablo Andujarem, najlepszy polski singlista trafił na będącego w dobrej formie Floriana Mayera. Niemiec nie dał żadnych szans naszemu reprezentantowi i po raz drugi w karierze pokonał Jerzyka na zawodowych kortach. Wcześniej Mayer okazał się lepszy od 20. rakiety globu w 3. rundzie Wimbledonu 2012.

Początek pierwszego seta nie był najlepszy w wykonaniu łodzianina. Janowicz miał problemy z utrzymaniem własnego podania, lecz na szczęście zdołał się wybronić przed atakami Niemca. Kluczowym momentem premierowej odsłony spotkania okazał się 11. gem. Półfinalista Wimbledonu nie wykorzystał prowadzenia 40-15 i po kilku niewymuszonych błędach oddał własny serwis. Mayer skorzystał z szansy i w kolejnym gemie pewnie zapisał pierwszego seta na swoim koncie (7-5).

W drugim secie reprezentant naszych zachodnich sąsiadów kontynuował swoją dobrą grę. Pierwsze przełamanie na korzyść Mayera padło w 3. gemie. Wówczas polski tenisista zastosował manewr z poprzednich meczów, prosząc o przerwę medyczną. Tuż po konsultacji medycznej, łodzianin miał szansę na przełamanie serwisu Niemca, lecz forhend zagrany przez Janowicza nie zrobił krzywdy zawodnikowi z Bawarii. W kolejnych gemach zmierzający po zwycięstwo Florian dorzucił drugiego breaka i wygrał drugą część spotkania, tym razem 6-2.

Trzeci set nic nie zmienił w poczynaniach pierwszej rakiety Polski. Janowicz nie miał pomysłu na zatrzymanie świetnie grającego Mayera. Finalista paryskiego turnieju w hali Bercy ponownie dwukrotnie został przełamany i po godzinie i 38 minutach zakończył swój udział w wielkoszlemowym Australian Open.

W całym meczu Niemiec zaserwował 17 asów serwisowych i zanotował rewelacyjną skuteczność pierwszego podania (91%). Janowiczowi odnotowano w statystykach 3 asy serwisowe i 7 podwójnych błędów serwisowych. Z 11 okazji na przełamanie Mayer zapisał na swoim koncie 5 breaków. Z kolei nasz najlepszy tenisista miał tylko jedną szansę przy serwisie Niemca, ale nie zdołał jej wykorzystać.

W 4. rundzie Australian Open rywalem Mayera będzie lepszy z pary David Ferrer/Jeremy Chardy.