AO: Li Na pierwszą finalistką imprezy!

« powrót | Data publikacji: 23-01-2014 09:45

Li Na jako pierwsza awansowała do finału wielkoszlemowego Australian Open. Chinka, która również w ubiegłym roku osiągnęła ten rezultat, pokonała dzisiaj Kanadyjkę Eugenie Bouchard 6-2 6-4.

Azjatka już po raz czwarty zagra w finale jednej z czterech najważniejszych imprez. Dotychczas Li tylko raz udało się zdobyć wielkoszlemowy tytuł, w 2011 roku na kortach Rolanda Garrosa. Wówczas w decydującym starciu okazała się lepsza od Włoszki Francescy Schiavone.

Li miała małe kłopoty w początkowej fazie Aussi Open. Choć w pierwszych dwóch rundach pewnie ograła dwie szesnastolatki, to w trzeciej stoczyła prawdziwy bój z Lucie Safarovą. W drugim secie pojawiła się nawet piłka meczowa dla Czeszki, jednak tenisistka rozstawiona z nr 26. chybiła o pięć centymetrów i to Li wygrała 1-6 7-6(2) 6-3. Po tak uskrzydlającym zwycięstwie Azjatka nie miała już w sumie żadnych problemów z eliminowaniem kolejnych rywalek. W czwartej rundzie pokonała Rosjankę Ekaterinę Makarovą 6-2 6-0, natomiast w ćwierćfinale okazała się lepsza od Włoszki Flavii Pennetty (6-2 6-2). Kanadyjka Eugenie Bouchard również nie stawiła większego oporu ubiegłorocznej finalistce i uległa jej 2-6 4-6.

Chinka od początku spotkania była niemal bezkonkurencyjna i w mgnieniu oka objęła prowadzenie aż 5-0, trzykrotnie przełamując po drodze reprezntantkę Kanady. Warto podkreślić, że do tego czasu Bouchard wygrała zaledwie trzy piłki! Chociaż Genie udało się wygrać dwa kolejne gemy, to nie zdołała wrócić już do tego seta. Li po 29 minutach objęła prowadzenie 1-0 (6-2).

W drugim secie gra była już zdecydowanie bardziej wyrównana. Najpierw Bouchard wyszła na prowadzenie 2-0, wykorzystując trzeciego break-pointa przy podaniu Chinki, natomiast później to Azjatka wygrała trzy kolejne gemy i była z przodu z przewagą przełamania (3-2). Kanadyjka zdołała jednak odrobić tą stratę i na tablicy wyników pojawił się remis 3-3. Decydującym momentem tej odsłony jak i całego meczu był siódmy gem, w którym Genie pomimo szans na skończenie, oddała własne podanie i już do końca spotkania nie miała okazji na odrobienie tego dystansu. Po 90 minutach spędzonych a korcie Azjatka wygrała 6-2 6-4.

Półfinał Australian Open to największe osiągnięcie w karierze 19-letniej Bouchard. Warto podkreślić, że Kanadyjka wcześniej nigdy nie przebrnęła nawet przez trzecią rundę.