AO: Li broni piłki meczowej i wygrywa

« powrót | Data publikacji: 17-01-2014 09:03

Rozstawiona z nr 4. Li Na  miała spore kłopoty z awansem do czwartej rundy wielkoszlemowego Australian Open. Chinka po obronie piłki meczowej w drugim secie, pokonała Czeszkę Lucie Safarovą w trzech partiach (1-6 7-6(2) 6-3).

Li w początkowych fazach turnieju nie miała kłopotów z kolejnymi rywalkami, bowiem zarówno 16-letniej Anie Konjuch, jak i jej rówieśniczce Belindzie Bencic nie oddała ani jednego seta. W trzeciej rundzie przeciwko Lucie Safarovej Chinka miała już prawdziwe kłopoty.

W premierowej odsłonie Li grała po prostu fatalnie. Chinka w sumie w przeciągu jednego seta popełniła aż 18 niewymuszonych błędów przy tylko dwóch winnerach. Ubiegłorocznej finalistce imprezy tylko raz udało się wygrać własny serwis, natomiast przy podaniu rywalki nie doprowadziła nawet do stanu równowagi (1-6).

W drugim secie niemal w każdym gemie pojawiały się break-pointy dla jednej z tenisistek. Jako pierwsza swoją szansę wykorzystała Safarova, jednak Li szybko odpowiedziała rebreakiem i wyrównała na 3-3. Kilka minut później Czeszka jeszcze raz wysunęła się na prowadzenie 5-3, jednak i tym razem nie potrafiła utrzymać wypracowanej przewagi i ponownie obie zrównały się, tym razem na 5-5. W dwunastym gemie przy serwisie Li Lucie miała piłkę meczową, jednak nie wykorzystała swojej szansy i obie szykowały się do tie-breaka. W dodatkowej rozgrywce karty rozdawała Chinka, która objęła prowadzenie 4-0 i kontrolowała losy tej odsłony, wygrywając ostatecznie 7-2.

W trzecim secie Li była niemal na równi w piłkach wygranych bezpośrednio i niewymuszonych błędach, natomiast Safarova myliła się dwa razy więcej niż zanotowała winnerów. Po obustronnych przełamaniach na początku decydującego seta, dość długo nie pojawiał się ani jeden break-point dla żadnej z tenisistek. Dopiero w ósmym gemie Azjatka przełamała czeską tenisistkę i z utratą jednej piłki przy własnej zagrywce zamknęła całe spotkanie ((1-6 7-6(2) 6-3)

Statystyki tego pojedynku są wręcz fatalne zarówno dla jednej jak i drugiej tenisistki. Chinka w sumie zanotowała 17 zagrań kończących i aż 50 niewymuszonych błędów, natomiast Czeszka 21 winnerów i aż 43 pomyłki. Obie zanotowały też dużo podwójnych błędów, ale co ciekawe, obie również w całym spotkaniu rozstrzygnęły na swoją korzyść po 99 akcji.

W czwartej rundzie Li zagra z Rosjanką Ekateriną Makarovą, która pokonała Rumunkę Monicę Niculescu 6-4 6-4.