AO: Kubot powalczy o tytuł w deblu

« powrót | Data publikacji: 23-01-2014 06:44

Łukasz Kubot i Robert Lindstedt awansowali do finału gry podwójnej wielkoszlemowego Australian Open. W 1/2 finału duet polsko-szwedzki pokonał w trzech setach parę francuską, Michael Llodra/Nicolas Mahut.

Łukasz Kubot i Robert Lindstedt po raz pierwszy w karierze zagrają w finale gry podwójnej. Rozstawiona w imprezie z numerem 14. para pokonała w czwartek finalistów ubiegłorocznego French Open, Michaela Llodrę i Nicolasa Mahuta 6-4 6-7 (12) 6-3.

Półfinałowe starcie pomiędzy duetem polsko-szwedzkim a Francuzami lepiej rozpoczęło się dla lubinianina i jego skandynawskiego partnera. Kubot i Lindstedt już w gemie otwarcia mieli szansę na breaka, ale nie zdołali jej wykorzystać. W szóstej odsłonie partii inicjatywę przejęli Trójkolorowi. Mahut i Llodra wypracowali aż trzy okazje na przełamanie serwisu Lindstedta, lecz na szczęście żadnej z nich nie zakończyli skutecznie. Po serii niewykorzystanych sytuacji, w końcu nastąpiło oczekiwane przełamanie. W ósmym gemie przy podaniu Llodry, Łukasz i Robert postarali się o punkt przy serwisie rywali i zdobytą przewagę dowieźli już do końca seta.

W drugiej odsłonie seta obie pary miały swoje szanse na uzyskanie przełamania, ale żadna z nich nie potrafiła wykorzystać tego w odpowiednim momencie. Łukasz i Robert w sumie zmarnowali trzy okazje na break pointa. O losach drugiej partii zadecydował dodatkowy gem. W dramatycznej rozgrywce tie breakowej nasz reprezentant i tenisista z Półwyspu Skandynawskiego byli bardzo blisko końcowego sukcesu, lecz nie potrafili postawić  kropki nad i, przegrywając ostatecznie tą część spotkania 10-12. Warto podkreślić, że lubinianin i Szwed po drodze zmarnowali 3 piłki meczowe!

W decydującym secie Kubot i Lindstedt na szczęście dominowali już na placu gry. Jedyne przełamanie udało im się odnotować w szóstym gemie, mimo że mieli swoje szanse na breaka już w drugiej odsłonie partii. Spotkanie dobiegło końca w dziewiątym gemie, kiedy to Łukasz i Robert wykorzystali ósmą piłkę meczową. W trwającym dwie godziny i 34 minuty pojedynku lubinianin i Szwed zaserwowali 10 asów i zanotowali 82-procentową skuteczność zwycięskich piłek po pierwszym serwisie.

W sobotnim finale Łukasz i Robert spotkają się z parą Eric Butorac/Raven Klaasen. Amerykanin i deblista ze Stanów Zjednoczonych w dotychczasowych meczach wyeliminowali, m.in. braci Bryanów. W półfinale natomiast poradzili sobie z niezwykle doświadczonym deblem, Daniel Nestor/Nenad Zimonjić (6-2 6-4).