AO: Życiowy sukces Wawrinki!

« powrót | Data publikacji: 26-01-2014 12:17

Stanislas Wawrinka odniósł w końcu pierwsze wielkoszlemowe zwycięstwo w karierze. Pozostający w cieniu wielkiego Rogera Federera Szwajcar pokonał w decydującym starciu na korcie Rod Laver Arena, Rafę Nadala. Mecz zakończył się wynikiem 6-3, 6-2, 3-6, 6-3.

Finałowa rywalizacja rozpoczęła się zdecydowanie po myśli Stanislasa Wawrinki. Szwajcar najpierw świetnie spisywał się przy własnych gemach serwisowych, a już w czwartym gemie wykorzystał pierwszą szansę na breaka. Wawrinka zdecydowanie szedł za ciosem, nie pozwałał rywalowi nawet myśleć o przełamaniu powrotnym, a sam ponownie zagroził Nadalowi w szóstej partii. Stan rzutem na taśmę utrzymał przewagę w decydującym gemie, broniąc się ze stanu 0:40.

Drugi set to jeszcze większa dominacja ze strony rozstawionego z numerem ósmym zawodnika. Wawrinka przełamał rywala na sucho już w pierwszym gemie, zaś sam tradycyjnie już pewnie wygrywał swój serwis. Przy stanie 1-2 Rafael Nadal udał się do szatni na konsultację medyczną, co zdecydowanie poirytowało rywala i australijską publiczność. Hiszpan po powrocie na kort został przywitany gwizdami. Sytuacja ta nie wytrąciła z równowagi Szwajcara, który po chwili dołożył kolejnego breaka i pewnym zwycięstwem zakończył drugiego seta. Nadal miał wówczas wyraźne problemy z plecami, co negatywnie wpływało na jego serwis.

Fantastyczna dyspozycja Wawrinki ulotniła się gdzieś z początkiem trzeciego seta. Stanislas najpierw nie wykorzystał dwóch break pointów w gemie otwarcia, zaś po chwili na własne życzenie stracił podanie. Hiszpan, głównie za sprawą fatalnych błędów rywala spokojnie utrzymywał przewagę do stanu 5-3. Wawrinka nie wykorzystał wówczas dwóch szans na breaka i musiał rozegrać czwartego seta.

W następnej partii, Stan odzyskał nieco świeżości. Co prawda wszystko wskazywało na to, że Rafa wrócil do walki o tytuł, jednak to Wawrinka uzyskał breaka jako pierwszy. Szwajcar nie wytrzymał jednak presji i po chwili stracił podanie do zera. Nie przeszkodziło mu to jednak w odniesieniu historycznego sukcesu, bowiem kolejne przełamanie i ostatni gem wygrany na sucho załatwiły sprawę zwycięstwa. Życiowe osiągnięcie Wawrinki w końcu stało się faktem!

- Wielkie gratulacje dla Stanislasa. Na pewno zasłużył na to. Nie byłem dziś gotowy do gry, ale i tak zasłużyłeś na wygraną. Wielkie podziękowania dla organizatorów, dzieci od podawania piłek oraz sponsorów. W zeszłym roku nie mogłem tutaj być, ale dzięki mojej drużynie jestem tu gdzie jestem i bardzo im za to dziękuję. Publiczność też była fantastyczna. Zawiodłem Was, ale próbowałem robić co mogłem, aby wygrać tę rywalizację - powiedział ze łzami w oczach po zakończeniu spotkania Rafael Nadal.

- Po pierwsze, jest mi bardzo przykro, że Rafa musiał zmagać się z tym urazem. Gra z nim to wielka przyjemność i gratulacje dla Twojej drużyny, która jest fantastyczna. Chciałbym podziękować sponsorom za to, że ten turniej się odbywa. Dla mnie jest to najlepszy turniej Wielkiego Szlema. Rok temu rozegrałem zwariowany mecz z Djokoviciem, ale jestem tutaj teraz i nie wiem czy jest to sen czy rzeczywistość. Mogłem tutaj liczyć na fantastyczne wsparcie, za które chciałbym wszystkim podziękować. Widzimy się za rok! - Zadeklarował Stanislas Wawrinka.

Wawrinka z przebiegu całego spotkania zdecydowanie zasłużył na zwycięstwo. Nie warto analizować tego, jaki wpływ na grę Nadala miała kontuzja pleców, bowiem nawet i bez tego trudno byłoby mu przeciwstawić się fantastycznej grze Szwajcara, który największe problemy miał zdecydowanie w trzeciej partii. Stanislas zgromadził w całym spotkaniu 53 winnery przy 49 błędach, z których aż 19 popełnił we wspomnianej, trzeciej partii. W trwającym dwie godziny i 21 minut meczu, Rafael Nadal zgromadził 19 wygrywających piłek i aż 32 niewymuszone pomyłki.

Od jutra Stanislas Wawrinka wskoczy na podium rankingu ATP. Szwajcar będzie sklasyfikowany na 3. pozycji w światowym notowaniu. Rafa Nadal umocni się natomiast na pozycji lidera.