AO: Historyczny sukces Kubota. Polak i Szwed najlepsi w deblu

« powrót | Data publikacji: 25-01-2014 15:51

Łukasz Kubot i Robert Lindstedt zwyciężyli w grze podwójnej w tegorocznej edycji Australian Open. W decydującym o tytule meczu para polsko-szwedzka pokonała duet Eric Butorac (USA)/Raven Klaasen (RPA) 6-3 6-3.

Łukasz Kubot powtórzył wyczyn Wojciecha Fibaka i po 36 latach również okazał się najlepszy w grze podwójnej Australian Open. Lubinianin i Szwed w turnieju debla zostali rozstawieni z numerem 14. i zapewne mało kto spodziewał się, że zdołają sięgnąć w Melbourne po mistrzowskie trofeum. Od początku zmagań Kubot i doświadczony Szwed prezentowali się na korcie wyśmienicie, a finałowa rozgrywka została całkowicie przez nich zdominowana.

Rywalami finałowymi Polaka i zawodnika z Półwyspu Skandynawskiego byli nierozstawieni w imprezie Eric Butorac i Raven Klaasen. Amerykanin i Afrykaner w drodze do decydującego pojedynku wyeliminowali, m.in. najlepszych deblistów globu, braci Bryan i doświadczoną parę Nenad Zimonjić/Daniel Nestor.

Premierowa odsłona finałowego spotkania rozpoczęła się od utrzymania serwisu przez obie pary. Kulminacyjnym momentem pierwszej partii okazał się trzeci gem. Wówczas świetnymi returnami popisał się Kubot i para polsko-szwedzka przełamała serwis tenisisty z Republiki Południowej Afryki. Do stanu 5-3 oba deble bez problemu wygrywały gemy przy własnym podaniu. W dziewiątej odsłonie seta do ataku ruszyli ponownie Łukasz i Robert, przełamując po raz drugi przeciwników. Tym samym premierowa partia powędrowała na konto Kubota i Lindstedta (6-3).

W drugim secie nadal stroną dominującą byli Polak i Szwed. Nasz reprezentant i tenisista Trzech Koron byli blisko przełamania już w szóstym gemie, ale Amerykanin i Afrykaner zdołali się wybronić, doprowadzając do wyrównania 3-3. W ósmym gemie lubinianin i doświadczony Szwed dopięli jednak swego i zadali decydujący cios. Kubot zagrał świetny return i wywalczył bardzo ważne przełamanie. Serwując po mistrzostwo, Lindstedt miał kilka problemów z zakończeniem meczu (rywale mieli nawet break pointa), ale na szczęście Szwedowi i Polakowi ręka nie zadrżała i po 65 minutach gry mogli cieszyć się z historycznej wiktorii na kortach w Melbourne.

Zwycięzcy dzisiejszego finału zanotowali rewelacyjną skuteczność zarówno pierwszego, jak i drugiego podania (83%/89%). W całym meczu Polak i Szwed trzykrotnie przełamali swoich rywali. Ponadto zakończyli mecz z fantastycznym bilansem piłek wygranych bezpośrednio do niewymuszonych błędów (33-4).