AO: Halep pokonuje Jankovic, pierwszy ćwierćfinał Rumunki!

« powrót | Data publikacji: 20-01-2014 05:54

Simona Halep awansowała dzisiaj do pierwszego wielkoszlemowego ćwierćfinału w swojej dotychczasowej karierze. Rozstawiona w Melbourne z nr 11. Rumunka pokonała Serbkę Jeleną Jankovic 6-4 2-6 6-0.

Halep w ubiegłym roku zabłysnęła na światowych kortach, wielokrotnie pokonując czołowe tenisistki świata i zdobywając w sumie aż sześć tytułów singlowych. Podczas US Open 2013 po raz pierwszy w swojej karierze awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowej imprezy, natomiast dzisiaj jeszcze bardziej poprawiła ten rezultat, meldując się pośród ośmiu najlepszych zawodniczek w Melbourne Park.

W drodze po swój pierwszy ćwierćfinał w wielkoszlemowej imprezie Simona straciła w sumie dwa sety. W meczu otwarcia pokonała Katarzynę Piter 6-0 6-1, natomiast w drugiej rundzie okazała się lepsza od Amerykanki Varvary Lepchenko (4-6 0-6 1-6). Po zwycięstwie nad Kazaszką Zariną Diyas wyrównała swoje najlepsze wielkoszlemowe osiągnięcie. Awans do pierwszego w karierze ćwierćfinału zapewniła sobie po trzysetowym spotkaniu z, rozstawioną z nr 8., Serbką Jeleną Jankovic.

W premierowej odsłonie jako pierwsza przewagę przełamanie uzyskała Rumunka, która odskoczyła na 3-1. Halep jednak nie udało się utrzymać tej przewagi i pozwoliła Serbce na odrobienie wszystkich strat (3-4). Końcówka zdecydowanie należała już do Simony, która rozstrzygnęła po swoje myśli trzy kolejne gemy i wygrała pierwszego seta 6-4.

W drugiej odsłonie Rumunka nieco przygasła i pozwoliła rywalce na przejęcie inicjatywy. Halep w sumie udało się zapisać na swoim koncie zaledwie 17 piłek i po 32 minutach walki w drugim secie przegrała 2-6.

W decydującym secie emocje pojawiły się tylko w pierwszym gemie. Wówczas obie tenisistki rozegrały w sumie szesnaście piłek, a Halep za czwartą szansą odebrała podanie swojej rywalce. Od tego momentu Jankovic wyraźnie nie umiała odnaleźć swojego rytmu gry i popełniała coraz więcej prostych błędów. Po prawie dwóch godzinach spędzonych na korcie Simona wygrała 6-4 2-6 6-0.

Ćwierćfinałową rywalką młodej tenisistki będzie Dominika Cibulkova, która jak burza przechodzi przez kolejne rundy. Słowaczka pokonała dzisiaj Rosjankę Marię Szarapową 3-6 6-4 6-1.