AO: Berdych lepszy od Ferrera, pierwszy półfinał Czecha

« powrót | Data publikacji: 21-01-2014 09:05

Tomas Berdych w czterech setach pokonał Davida Ferrera i po raz pierwszy w karierze awansował do półfinału wielkoszlemowego turnieju na kortach w Melbourne. W walce o tytuł Czech spotka się ze zwycięzcą meczu Novak Djoković/Stanislas Wawrinka.

Tomas Berdych do tej pory nie zanotował jeszcze fazy 1/2 finału podczas Australian Open. We wtorek reprezentant naszych południowych sąsiadów zdołał złamać kolejną granicę i w czwartek po raz pierwszy zagra o finał melberneńskiej imprezy. W ćwierćfinale Czech pokonał po czterosetowej batalii trzeciego zawodnika globu, Davida Ferrera. Było to dwunaste spotkanie obu graczy na zawodowych kortach. Nadal lepszym bilansem w tych bezpośrednich konfrontacjach legitymuje się walencjanin (7-5).

Pierwszy set zakończył się pewnym zwycięstwem rozstawionego z numerem 7. Berdycha. Czech wykorzystał dwie z trzech okazji na przełamanie i całą partię zapisał na swoim koncie (6-1). Tomas po pierwszym serwisie wygrał aż 80% piłek i zdobył w sumie 8 punktów więcej od swojego rywala. W drugiej części spotkania skuteczniejszy w kluczowych momentach był również zawodnik zza naszej południowej granicy. Berdych w trwającym 50 minut secie dwukrotnie przełamał swojego przeciwnika, tracąc przy tym tylko raz własne podanie. Ponadto na uwagę zasługuje także liczba 5 asów zaserwowana przez siódmego singlistę rankingu ATP. W trzeciej części ćwierćfinałowego meczu nastąpiło przebudzenie filigranowego Hiszpana. Walencjanin ograniczył liczbę niewymuszonych błędów i po uzyskaniu przewagi dwóch break pointów, zmniejszył dystans do czeskiego tenisisty. W najdłużej trwającym, czwartym secie, zawodnicy za wszelką cenę chcieli utrzymać własne podanie. Sztuka ta się nie udała niestety Ferrerowi, który mimo licznych szans na przełamanie powrotne nie potrafił zniwelować strat i przegrał ostatecznie z najlepszym czeskim tenisistą 1-6 4-6 6-2 4-6.

W czasie 3 godzin i 4 minut zwycięzca wtorkowego meczu zaserował 10 asów i popełnił 4 podwójne błędy. W końcowych statystykach obaj gracze zanotowali ujemny bilans piłek zwycięskich do niewymuszonych błędów (Berdych - 43/62, Ferrer - 30/46).

Półfinałowym rywalem Berdycha będzie albo obrońca mistrzowskiego tytułu Novak Djoković albo Szwajcar Stanislas Wawrinka.