Jak wybrać i serwisować rakietę?
Recenzje rakiet Porady Jak wybrać i serwisować rakietę?

Jak wybrać rakietę?

 

Aby rozpocząć grę w tenisa potrzebujemy kilku rzeczy. Są to jak zapewne wszystkim wiadomo - strój tenisowy, buty sportowe oraz oczywiście rakieta.

Wybór tego ostatniego elementu budzi zazwyczaj najwięcej wątpliwości. Zupełnie zresztą niepotrzebnie. Obecnie na rynku mamy do czynienia z szerokim asortymentem tego sprzętu. W większości sklepów sportowych możemy kupić rakiety używane zarówno przez zawodowców jak i sprzęt skierowany głównie do graczy niedzielnych. Ceny wahają się w granicach 150 - 1000 złotych. Najbardziej popularne firmy to: Babolat Wilson, Head, Fisher Prince, Dunlop. Trudno określić która z tych firm jest najlepsza, jednak każda z wymienionych marek oferuje bardzo szeroki asortyment sprzętu:

 

- rakiety dla dzieci

 

- rakiety dla początkujących graczy

 

- rakiety dla średniozaawansowanych

 

- rakiety dla zawodników.

 

Należy jednak pamiętać o jednej podstawowej rzeczy, rakieta nie będzie sama grała, dlatego przestrzegamy osoby początkujące przed kupnem rakiet używanych przez zawodników ze ścisłej światowej czołówki. Początkującemu tenisiście radzimy kupić rakietę dobrej firmy, jednak z segmentu rakiet do gry rekreacyjnej. Cena takiego sprzętu  oscyluje w granicach  300 - 800 złotych. Kupno rakiety jest  wydatkiem jednorazowym i na pewno solidny sprzęt wystarczy na kilka ładnych lat. Nie polecamy zakupu sprzętu w hipermarketach, oraz z nieznanego źródła, gdyż często zdarzają się tanie podróbki. Naprawdę warto zapłacić trochę więcej i udać się do renomowanego sklepu sportowego.

 

Częstym problemem dla początkujących graczy i nie tylko jest wybór rakiety. Która rakieta najbardziej pasuje do mojego stylu gry? Co oznaczają parametry na rakiecie i jak wpływają na poprawę gry?  Na te pytania znajdziecie odpowiedź w dobór rakiet tenisowych - wskazówki praktyczne.RAKIETY DLA DZIECI

 

Dobierając rakietę dla dziecka, które dopiero zaczyna grać należy kierować się jego wiekiem oraz warunkami fizycznymi.  Rakieta dla siedmiolatka jest najmniejsza i najlżejsza z możliwych. Ma nieproporcjonalnie dużą główkę. Jej wymiary umożliwiają już grę przebicie piłki przez siatkę.  Cena takiej rakiety wynosi około 60, 70 złotych. Kolejne etapy rozwoju zarówno fizycznego jak i tenisowego wymagają zakupu nowego sprzętu. Dzieci w wieku lat 9, 10 stają się silniejsze. W tym wieku zróżnicowanie wśród dzieci może być bardzo duże. Dlatego też przy zakupie nie należy kierować się jedynie kryterium wieku. Możliwości fizyczne dziecka średnio utalentowanego ruchowo pozwalają na to, że w krótkim czasie od rozpoczęcia szkolenia może już grać na korcie o pełnych wymiarach. Do tego celu niezbędna jest rakieta o odpowiedniej długości i wadze, pozwalająca na dokonanie szybkich postępów w grze. Rakiety te maja niestety jedna wadę - dziecko z nich wyrasta i konieczny jest zakup nowej rakiety, bardziej odpowiedniej, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Często spotykamy się z sytuacja, że rodzice kupują dziecku rakietę "na wyrost" za dużą, i za ciężką dla danego wieku. Ewentualnie dają dziecku na początek, swoja starą i ciężką. Argumentacja jest w tym przypadku jedna - Nie wiem czy dziecko polubi ten sport. Nic bardziej błędnego. Dzieci rozpoczynające naukę zbyt ciężką rakietą są narażone na kontuzje, ponadto bardzo trudno jest nauczyć się prawidłowej techniki gry.


Dobór rakiety dla dzieci - wybór rączki rakiety


Wszystkie rakiety tenisowe dla dzieci są lekkie i maja cienkie rączki, tak więc o doborze właściwej rakiety tenisowej decyduje jej długość. Dzieci w wieku: 4 - 5 lat powinny grać najkrótszymi rakietami tenisowymi, o długości 50 - 55 cm, w wieku 5 - 6 lat o długości 55 - 60 cm, w wieku 7 - 9 lat rakietami o długości 60 - 64 cm, i w wieku 10 - 12 lat rakietami o długości 64 - 68 cm (w tej grupie wiekowej występuje największe zróżnicowanie rakiet pod względem wagi i długości ze względu na duże różnice w rozwoju fizycznym dzieci). W rakietach dziecięcych występuje sześć rozmiarów rączek: 0000 (najcieńsza - dla dzieci w wieku 4 - 5 lat), 000, 00, 0, 1 i 2 (najgrubsza - dla dzieci w wieku 10 - 12 lat). Wszystkie rączki zrobione są z miękkich materiałów. Grubość rączki nie ma tak istotnego, jak u dorosłych, wpływu na wybór rakiety dla dziecka tak więc nie przywiązujemy do tego większej uwagi.


RAKIETY TENISOWE DLA MŁODZIEŻY ORAZ DOROSŁYCH


Tenis jest bardzo trudną technicznie dyscypliną sportu. Skomplikowany proces uczenia techniki można jednak skrócić używając odpowiedniego sprzętu. Poniżej opiszemy dobór rakiety tenisowej. Rakieta tenisowa powinna charakteryzować się niewielką wagą ułatwiającą manewrowanie, odpowiednio dużą wielkością główki oraz sztywnością ramy. Im mniejsza główka tym większa jest kontrola nad piłką. Taki sprzęt wybierają głównie zawodowcy. Wiele pozostałych rakiet charakteryzuje się większą główką, co może niekiedy pomóc w stawianiu pierwszych kroków na korcie. Sztywna rama rakiety tenisowej może być zarówno zaletą jak i wadą, prowadzącą do kontuzji ramienia lub barku grającego. Dla uniknięcia tego, w niektórych modelach rakiet zastosowano specjalne urządzenie , które tłumi nadmierne drgania wywołane sztywnością ramy, nie pozwalając im na "wyjście" poza obręb rakiety (vibrastop). Jeżeli takiego urządzenia nie ma w rakiecie nie stanowi to problemy - wystarczy kupić specjalnie do tego celu przeznaczone gumki, które umieszczane są na naciągu rakiety. Kilkadziesiąt lat temu rakiety były drewniane, potem metalowe. Podstawową wadą był ich ciężar utrudniający manewrowanie. Z czasem udoskonalano technologie produkcji sprzętu tenisowego.
Dzisiaj materiały takie jak: tytan, grafit, kewlar,  pozwoliły na skonstruowanie bardzo lekkich rakiet. Na rynku znajduje się w miarę szeroka gama rakiet o zbliżonych parametrach. Dla graczy początkujących, oraz rekreacyjnych proponujemy rakiety lekkie w granicach 260 – 280 gram. Niska waga powoduje, że rakieta jest bardziej manewrowa i ponadto zmniejsza się ryzyko nabawienia kontuzji ręki.

Dobór rakiety - wielkość rączki rakiet tenisowych

 

Pozostaje nam jeszcze sprawa właściwego doboru uchwytu do wielkości naszej dłoni. Pomocne są informacje zawarte na każdej rakiecie. Tzw. Metoda amerykańska określa obwód rączki cyframi od 0 do 5, natomiast metoda angielska określa obwód rączki w calach od 4 do 4 i 5/8 cala. Rozmiar 0 odpowiada 4 calom, 2 - 4 1/8, 3 - 4 3/8, 4 – 4 1/2, 5 - 4 5/8. Prawidłowy uchwyt to taki, gdy pomiędzy kłębem kciuka a opuszkami palców dłoni trzymającego rakietę mieści się palec wskazujący drugiej ręki (ok 1cm).
Przy obecnej technologii produkcji rakiet, kiedy tak zwany punkt komfortowy trafienia piłki "sweet spot" w rakietach amatorskich jest bardzo duży, możemy stosować rączkę nieco cieńszą. Pozwala to na lżejsze trzymanie rakiety i zaciskanie uchwytu tylko przy uderzaniu piłki a mniej precyzyjne trafienie nie powoduje przemieszczenia rakiety w dół.

 

Wybór rączki rakiety tenisowej:

 

Rozmiar rączki - standardowe rozmiary rączek to: 2 (4 1/8), 3 (4 3/8), 4 (4 1/2) i 5 (4 5/8). Najbardziej popularne rozmiary rączek to 3 i 4. Młodzież oraz kobiety i mężczyźni o średnim i niskim wzroście (raczej krótkie palce) powinni wybierać rozmiary rączek 2 lub 3, zaś osoby wysokie (o długich palcach) - 4 lub 5.
Wybór główki rakiety:

Wielkość główki:


Najbardziej popularna to 660 cm kw.; wielkość główki ma wpływ na tzw komfortowe pole trafienia piłki. Im większa główka rakiety, tym teoretycznie większe pole komfortowego trafienia piłki. Młodzież i osoby dorosłe zaczynające grać powinny wybierać rakiety o większej główce (min. 660 cm kw.), zaś grające dobrze - o mniejszej. Im większe pole komfortowego trafienia piłki tym łatwiej przebić piłkę przez siatkę na drugą stronę kortu.

Wybór ciężaru rakiety


Ciężar rakiety - firmy często umieszczają oznaczenie wagi/ciężaru rakiety. W tym celu stosuje się odpowiednie symbole M - średnia waga, L - lekka, SL - super lekka, XSL extra super lekka. Osoby grające dobrze lub średnio (oraz generalnie mężczyźni) powinny wybierać rakiety o wadze M lub L, zaś osoby zaczynające grać w tenisa (oraz kobiety) rakiety o wadze SL lub XSL.

 

Jaki wybrać naciąg


Równie ważny w rakiecie tenisowej jest odpowiedni naciąg rakiety. Przy doborze należy kierować się jego elastycznością oraz wytrzymałością. Wyróżniamy naciągi :

 

1. Sztuczne

 

- syntetyczne

 

- poliestrowe

 

2. Naturalne.

 

3. Hybrydowe

 

Przy doborze rakiety polecam naciągi sztuczne. Po pierwsze są one tańsze od naturalnych, bardziej wytrzymałe, ustępują jednak  nieco komfortem gry.

 

Naciągi syntetyczne charakteryzują się dużą elastycznością, oraz dobrym komfortem. Jednak mają jedną podstawową wadę – mała wytrzymałość (szczególnie dla osób grających duży topspin). Polecam ten rodzaj naciągu szczególnie dla osób grających rekreacyjnie, zawodnicy będą musieli często odwiedzać serwisy naciągania rakiet.

 

Naciągi poliestrowe na pewno są lepszą propozycją dla graczy dobrze grających. Ich zaletą jest przede wszystkim bardzo dobra wytrzymałość. Nowoczesne naciągi poliestrowe charakteryzują się również dobrą elastycznością. W stosunku do naciągów  syntetycznych na pewno ustępują komfortem gry.

 

Naciągi naturalne bez wątpienia mają nieporównywalny komfort gry w stosunku do naciągów sztucznych. Jednak podstawową wadą jest bardzo wysoka cena oraz mała wytrzymałość ( gra przy padającym deszczu w ogóle nie wchodzi w grę).

 

Bardzo ciekawą propozycją są bez wątpienia naciągi hybrydowe, czyli połączenie naciągu syntetycznego lub naturalnego na strunach poziomych, oraz naciągu poliestrowego na strunach pionowych. Taka kombinacja gwarantuje wysoki komfort oraz elastyczność a przy okazji są również wytrzymałe. Naciągami hybrydowymi gra wielu zawodników  ze światowej czołówki m.in. Andy Roddick.

 

Siła z jaką powinny być naciągane rakiety jest zazwyczaj podawana przez producenta a zależy od ramy rakiety. Tolerancja wynosi +2, -2 kg i może zależeć na przykład od rodzaju piłek. Naciągi maja niestety jedną wadę, trzeba je  wymieniać, oczywiście naciągi pękają rzadko przy grze rekreacyjnej. Przy wymianie naciągu pamiętajmy, żeby nie oddawać sprzętu w niepewne ręce, radzimy skorzystać z profesjonalnego serwisu rakiet. Wymiana naciągu na nieodpowiednim sprzęcie może uszkodzić rakietę.


WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE:

 

- jeżeli twoje uderzenie jest wolne to potrzebujesz rakiety sztywnej: > 72 RA

- jeżeli twoje uderzenie jest średnie to średnia twardośc rakiety: 72-68 RA

- jeżeli twoje uderzenie jest szybkie to potrzebujesz rakiety miękkiej: < 68 RA

- jeśli wymagasz mało dokladnej gry - powierzchnia główki rakiety tenisowej: 700-740 cm2

- jeśli wymagasz średniej kontroli - powierzchnia główki: 700-630 cm2

- jeśli wymagasz bardzo dokladnej gdy - powierzchnia główki rakiety: > 600 cm2

Rotacja nadawana przez nadgarstek

- bardzo duża: długość rakiety 70-71 cm

- średnia/normalna: długość rakiety 69-70 cm

- mała: długość rakiety 68-69 cm

Potrzeba rotacji, stosowanie rotacyjnej gry

- dużo rotacji: 14 strun głównych-pionowych

- średnia rotacja: 16 strun

- mała rotacja: 18 strun

Wymagania co do kontroli

- małe: 14 strun pionowych

- średnie/normalne: 16 strun

- duża precyzja: 18 strun

żywotność naciągu

- mała: 14 strun pionowych

- średnia: 16 strun

- duża: 18 strun

Typ budowy / siła zawodnika

- silny, atletyczny: wysoki współczynnik swingweight (siły bezwładności)

- średniej budowy: średni wspolczynnik swingweight

- słaby, wątlej budowy: niski wspolczynnik swingweight

Styl uderzania

dynamiczna gra: balans 31-36

gra średnio dynamiczna: 31 -34

gra statyczna: 31 - 32

w tym wypadku, duży wpływ mają rownież i inne cechy zawodnika, tj. siła, styl gry

 

Niektóre sklepy oferują tak zwane rakiety testowe co oznacza, że przed decyzją o zakupie możemy spróbować kilku różnych modeli. W zasadzie zawsze powinniśmy spróbować sprzęt przed zakupem..

 

Zawodnik, niezależnie od tego czy dopiero zaczyna czy gra już kilka ładnych lat, czuje którą rakietą gra mu się dobrze. Ma ona bowiem to do siebie, że dobrze leży w ręku niczym szyty na miarę garnitur. A każdy z graczy ma inne predyspozycje fizyczne i preferuje różny styl gry. W związku z powyższym musimy wybrać tą rakietę, którą gra nam się zdecydowanie najlepiej i z którą czujemy się wygodnie.

 

W przypadku gdy sklep odmówi nam wydania rakietę testowej powinnyśmy poprosić o radę znajomych, trenerów lub zawodników, ludzi pracujących w klubach tenisowych. Oni zawsze będą nam służyć pomocą.

 

Nie słuchajmy natomiast porad sprzedawców, którzy chcąc na nas zarobić i korzystając z braku naszego doświadczenia, będą próbowali sprzedać nam rakiety bardzo drogie - najnowsze modele, tzw. ‘sprzęt który sam gra’. Czegoś takiego po prostu nie ma, a to jak wypadniemy na korcie zależy od naszych chęci, zacięcia i może trochę szczęścia. Na pewno nic nie stoi na przeszkodzie aby po prostu spróbować i samemu przekonać się na czym ta gra polega. Większość osób które tak postąpiły twierdzi, że było warto. Zapraszamy więc na kort.

 

 

Przeczytaj również:

''Jak wybrać najlepsze buty do gry w tenisa?''

''Podstawowe parametry rakiet''

''Znajdź odpowiedni uchwyt do swojej rakiety''

''Jak wybrać i owinąć rączkę rakiety?''

''Jak dobrać naciąg''

''Jaką długość powinna mieć twoja rakiet''

 


« powrót

Wasze komentarze:

wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X