Porady
Recenzje rakiet Porady Jak wybrać i serwisować rakietę?

Jak wybrać piłki tenisowe?

Wiele osób nie docenia znaczenia piłek tenisowych. Prawda jest jednak taka, że odpowiednio dobrana piłka może zmienić przebieg gry. Profesjonalni zawodnicy używają nowych piłek właściwie przy każdej okazji. Trenują takimi, aby przyzwyczaić się do nich i rozpoczynając mecz, wiedzieć jak je wykorzystać. Zawodowcy pierwszy raz zmieniają piłki już po siódmym gemie meczu, a później czynią tak konsekwentnie co dziewięć kolejnych gemów. To chyba najlepiej obrazuje, jak bardzo istotny jest cały ten proces. Piłki możemy podzielić na 2 główne kategorie:

 

1. Piłki bezciśnieniowe posiadają grubszy kauczukowy środek i zachowują dobrą jakość odbicia dlatego mogą być używane przez dluższy czas. Główna charakterystyka tych piłek to zauważalna twardość I ciężkość przy odbiciach, co sprawia, że kontrola uderzenia jest utrudniona. Taki wybór to idealne rozwiązanie na treningi lub dla osoby grającej okazjonalnie. Piłki takie kupuje się w wiadrze lub w worku.

 

2. Piłki ciśnieniowe są lżejsze i bardziej miękkie, a więc w przeciwieństwie do omawianych wcześniej “bezciśnieniówek”, zawodnik odczuwa wyraźną przyjemność z gry z powodu dobrej kontroli uderzeń. Piłki powinny być  używane regularnie, ponieważ każdy dzień to utrata ciśnienia, a co za tym idzie niższy kozioł piłki i brak komfortu gry. “Ciśnieniówki” to idealne rozwiązanie dla osoby grającej regularnie lub zawodowo. Piłki pakowane są po 3 lub 4 sztuki w specjalistycznym pojemniku, a po jego otworzeniu powinno się usłyszeć charakterystyczny dźwięk, który jest wywołany uwolnieniem ciśnienia. Aby sprawdzić czy piłka wciąż nadaje się do gry,  podnosimy piłkę na wysokość stu cali (około dwóch i pół metra), puszczamy ją i czekamy aż się odbije od twardego podłoża. Jeżeli po koźle wzniesie się ona na wysokość 53-58 cali (około 140 cm), to znaczy, że wciąż jest perfekcyjnie napompowana. Dla przeciętnego gracza piłka powinna starczyć na rozegranie od sześciu do ośmiu setów.

 


Generalnie, każda firma produkująca piłki ma w ofercie 3 rodzaje piłek: poziom profesjonalny, poziom mistrzowski oraz poziom rekreacyjny. Poziom profesjonalny to najlepsze piłki producenta, przez co wiele profesjonalnych turniejów tenisowych decyduje się na używanie danej marki. Takie piłki gwarantują jakość i wytrzymałość na najwyższym poziomie. Poziom mistrzowski to piłki trochę gorsze od wcześniej wspomnianych (poziom profesjonalny), lecz dla większości zawodników średnio-zaawansowanych będą więcej niż satysfakcjonujące. Ostatnio poziom przeznaczony jest dla rekreacyjnych graczy oraz do treningowego użycia, dlatego tych piłek powinniśmy unikać przy turniejowej grze na punkty.

 

Dla wielu osób kupujących piłki tenisowe, jednym z decydujących czynników jest wytrzymałość danej piłki. Biorąc pod uwagę ten aspekt, musimy wiedzieć jakie piłki wybrać, by każdy sparing nie był sytuacją, w której musimy kupować nową puszkę. Prawie wszystkie piłki z poziomu profesjonalnego i mistrzowskiego są dostępne w wersjach bardzo wytrzymała, wytrzymała oraz dedykowana do gry na dużych wysokościach geograficznych. W skrócie można powiedzieć, że bardzo wytrzymałe piłki to opcja dla zawodników grających na kortach betonowych; wytrzymałe piłki powinny być używane na mączce lub kortach zamkniętych a piłki dedykowane na duże wysokości geograficzne to wybór dla zawodników grających w środowisku o takiej charakterystyce. Na wytrzymałość piłki ma wpływ także wiele czynników takich jak: nawierzchnia kortu, temperatura, warunki pogodowe, wysokość nad poziomem morza, styl gry zawodników itp. Dla przykładu, gra na trawie pozwala na używanie tych samek piłek przez dłuższy czas niż przy grze na korcie mączkowym lub trening w słoneczne popołudnie to lepsza opcja dla piłek niż gra przy padającym deszczu.

 

Przykłady piłek z różnych poziomów:

Poziom profesjonalny: Wilson US Open, Penn ATP, Penn PRO, Dunlop Abzorber, Dunlop Grand Prix, Prince PRO, Gamma ProTour

Poziom mistrzowski: Wilson Championship, Penn Championship, Dunlop Championship

Poziom rekreacyjny: Wilson Practice, Tretorn Coach, Babolat Academy

 

Generalnie do czołowych producentów piłek należą: Wilson, Babolat, Dunlop, Prince, Head, Tecnifibre, Pacific, Tretorn. Wszystkie one są oczywiście dobre i z pewnością można się nimi posługiwać na korcie. Zdania grających są podzielone, a opinii o swoistym rankingu piłek można znaleźć bez liku. Nie da się jednak ukryć, że wiele zależy od oczekiwań. Amatorzy nie potrzebują takich piłek jak zawodowcy, co sprawia, że ich pole do wyboru staje się dużo obszerniejsze. Pamiętajcie, że profesjonalni tenisiści nadają uderzeniom wiele mocy i rotacji, co sprawia, że wybór odpowiedniej piłki jest dla nich niezwykle istotny. Sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej, gdy chodzi o początkujących graczy, ponieważ sprawa piłek z całą pewnością nie jest dla nich priorytetowa.


 

 

Inaczej przedstawia się sprawa związana z nauczaniem dzieci, a także z pierwszymi krokami dla dorosłych i seniorów. Znany od wielu lat program “Tenis 10” to formuła, w której dzieci uczą się gry w tenisa przy zastosowaniu odpowiedniego sprzętu uwzględniającego ich wiek, wysokość ciała oraz zdolności motoryczne. Piłki charakteryzują się różnymi kolorami, które odpowiadają uporządkowanym poziomom w kształceniu dzieci. Możemy wyróżnić:

 

1. Poziom czerwnony - Piłki gąbkowe oraz czerwone (wiek dziecka 5-7 lat), są 75% wolniejsze od regularnych piłek, a także odbijają się na wys. 85-105cm, co odpowiada średniej wysokości ciała dziecka w tym wieku.

 

2. Poziom pomarańczowy - Piłki pomarańczowe, (wiek dziecka 8-9 lat), są 50% wolniejsze od piłek regularnych i odbijają się na wys. 105-120cm (średni wzrost dziecka w tym wieku).

 

3. Poziom zielony - piłki  zielone ( wiek dziecka 9-10 lat), piłki te są 25% wolniejsze od regularnych piłek I odbijają się na wys. 120-135cm (średni wzrost dziecka w tym wieku).

 

 

 

Zastosowanie odpowiednich piłek w nauce dzieci to priorytet by uczynić tenis ciekawym dla młodych adeptów, a także by rozwijać zdolności techniczne i taktyczne, które nie mogą być uzyskane przy zastosowaniu piłek regularnych. Piłki o mniejszym ciśnieniu to także dobre rozwiązanie dla dorosłych, seniorów oraz osób niepełnosprawnych, które mają trudności z opanowaniem umiejętności tenisowych oraz utrzymaniu wymiany.

 

Podsumowując, jest wiele rodzajów piłek, ale na decyzję, które należy wybrać, ma wpływ wiele czynników. Wybór złych piłek może mieć tak samo niekorzystny wpływ na grę zawodnika jak brak odpowiedniej dla jego umiejętności rakiety, dlatego wiedza to najlepsze rozwiązanie dla osób, które przymierzaja się do zakupu piłek tenisowych. Pamiętać trzeba, że nie ma idealnych piłek, dlatego warto co jakiś czas spróbować piłek innego producenta by poczuć różnicę i wybrać najlepsza możliwą opcję dla nas.

 

Przeczytaj również:

''Jak wybrać rakietę''

''Jak wybrać najlepsze buty do gry w tenisa?''

''Podstawowe parametry rakiet''

''Znajdź odpowiedni uchwyt do swojej rakiety''

''Jak wybrać i owinąć rączkę rakiety?''

''Jak dobrać naciąg''

''Jaką długość powinna mieć twoja rakiet''

 


« powrót

Wasze komentarze:

wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X