Jak wybrać i serwisować rakietę?
Recenzje rakiet Porady Jak wybrać i serwisować rakietę?

Jak wybrać i owinąć rączkę rakiety?

Bez pewnego chwytu twojej rakiety tenisowej, kontrolowanie uderzeń byłoby prawie niemożliwe, a sama rakieta najprawdopodobniej latałaby w dłoni jak oszczep. W momencie kiedy uchwyt zaczyna się zużywać, ważne jest żeby albo wymienić go całkowicie, albo kupić owijkę. Pozostała część tego poradnika wyjaśni jak wybrać, a następnie owinąć zastępczy uchwyt naszej rakiety.

Czego szukać w owijce?

Istnieją cztery główne czynniki, które należy rozważyć przy wyborze owijki:

  • przyczepność,
  • absorpcja wilgoci,
  • cena
  • żywotność


Idealnie byłoby, gdybyś znalazł niedrogi, trwały i bardzo chłonny chwyt, który miękko trzymałoby ci się w dłoni. Większość marek oferuje jednak jakąś kombinację tych cech, zmuszając tym samym gracza do eksperymentowania z różnymi producentami i produktami. Jeśli wiesz czego szukasz, idealny uchwyt znajdziesz w każdym momencie. UWAGA: niedzielni gracze będą skłonni kupić zupełnie nową rakietę tylko dlatego, że rączka obecnej jest za mała. Faktem jest, że mały uchwyt będzie minimalizował kontrolę strzału, ale stosowanie owijki jest łatwym sposobem na rozwiązanie problemu.


Tack

Pojęcie „tack” odnosi się do przyczepności owijki. Niezwykle przyczepny uchwyt będzie pewnie trzymać się w twoich rękach, co czyni to bardziej miękkim i łatwiejszym do trzymania. Poszczególne produkty nie wskazują zwykle na poziom przyczepności. Zamiast tego musisz sam go wypróbować, aby poczuć jak dobrze trzyma się w dłoni, a następnie określić swoje własne preferencje.

Absorpcja wilgoci

Absorpcja wilgoci to zdolność owijki do pochłaniania wilgoci, potu i wody. Ta gąbczasta cecha jest bardzo ważna. Musisz być w stanie chwycić rakietę pewnie, wygodnie i bezpiecznie, nawet jeżeli mecz trwa kilka setów. Niektóre owijki tracą wrażenie przyczepności, jeżeli nasze ręce się pocą, a więc musimy znaleźć taką owijkę, która pomoże znieść trudy ciężkiego meczu i utrzymać swoją taktykę. Dodatkowo owijka która absorbuje pot i łagodzi rękę, ma tendencję do minimalizacji drgań przy uderzeniu piłki.

Cena i trwałość

Podobnie jak w przypadku pozostałych produktów tenisowych, tu również niezwykle ważny jest koszt. Chociaż może być kuszące, aby kupić najtańszą owijkę, nie warto poświęcać wygody dla ceny. Niskiej jakości owijka nie posłuży ci dłużej niż przez cztery mecze, więc będziesz ją musiał zmieniać bez przerwy. Wysokiej jakości owijki mogą przetrwać kilka tygodni, a wymiana będzie konieczna ponieważ po prostu będą wyglądać na trochę zużyte.

Niektóre owijki są sprzedawane hurtowo i  kupowanie ich w opakowaniach po 15 czy 30 sztuk okaże się najbardziej opłacalne. Najbardziej powszechne i najchętniej nabywane są jednak te pakowane po trzy. Wybierz owijkę, który zachowa tendencję przyczepności, wchłania wilgoć i ma długą żywotność – nie tę, która jest najtańsza.

Jak owinąć rączkę rakiety?

Teraz, kiedy znalazłeś już odpowiedni uchwyt, jesteś gotowy na to, aby owinąć swoją rączkę rakiety. Stosowanie owijki to prawdziwa sztuka, a niektórzy gracze przywiązują do tego ogromną wagę i opanowanie tego może zająć wiele prób.

Krok po kroku:

1. Zdejmij plastikową torebkę z zastępczego uchwytu, a następnie odklej folię lepką taśmą klejącą.

2. Trzymaj rakietę w dłoni niedominującej, rękojeścią skierowaną do góry.

3. Umieść mniejszą końcówkę owijki wzdłuż dolnej części rękojeści – jak najbliżej jej końca.

4. Trzymaj napięty uchwyt w momencie skręcania rakiety i owijania taśmy wokół rękojeści. Dodaj nieco więcej taśmy w pobliżu dna. Dodaj kilka bliższych okładów blisko siebie, ale nie na tyle, żeby powstawały wybrzuszenia.

5. Przy użyciu twojej niedominującej dłoni, utrzymaj nacisk na taśmie przy skręcaniu rakiety. Nie chcesz przecież żadnych zmarszczek.

6. Po ukończeniu pierwszego pełnego owinięcia, reszta jest już prosta. Okręcaj dalej i kieruj się zgodnie z ustalonymi wcześniej wytycznymi.

7. Kiedy dojdziesz już do szczytu uchwytu, jesteś prawie gotowy do uszczelnienia go taśmą klejącą. Jeśli pozostała ci jakaś wolna część owijki, odetnij ją na samym początku. Można również ponownie owinąć cały uchwyt, co czyni go mocniejszym. Na koniec owiń taśmą klejącą wokół górnej granicy uchwytu.


Wybór uchwytu i stosowanie wymiany na swojej rakiecie nie dotyczy w żadnym stopniu fizyki kwantowej. Jest to stosunkowo prosty proces, a umiejętność niezwykle przydatna. Jeśli jesteś w połowie meczu i masz problemy z uchwytem, musisz mieć w torbie owijkę, a przede wszystkim wiedzieć, jak szybko ją wymienić.

Poniżej prezentujemy filmik instruktażowy, który pokaże jak należy zmienić owijkę.


 

 


« powrót

Wasze komentarze:

wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X