Punktacja w tenisie

Singiel

1. W tenisie ziemnym mecze rozgrywane są do dwóch lub trzech wygranych setów.
  2. Każdy set składa się z gemów. Żeby wygrać seta zawodnik musi wygrać co najmniej 6 gemów i równocześnie wygrać co najmniej 2 gemy więcej od swojego przeciwnika np. 6-3, 6-4, 7-5.
  3. Każdy gem składa się z punktów, które w tenisie liczone są w następujący sposób: 0, 15, 30, 40, gem. Gema wygrywa zawodnik, który zdobędzie co najmniej 4 punkty, ale równocześnie, co najmniej 2 więcej od swojego rywala. Przy stanie 40-40 (równowaga - ang. deuce), żeby zdobyć gema, jeden z zawodników musi zdobyć 2 punkty pod rząd. Zawodnik, który przy równowadze zdobędzie punkt ma przewagę (ang. advantage).
  4. Przy stanie 6-6 w gemach w większości turniejów rozgrywany jest gem rozstrzygający – tie-break, do którego wygrania jeden z zawodników musi zdobyć co najmniej 7 punktów, przy czym musi zdobyć również co najmniej 2 punkty więcej od swojego przeciwnika. W tie-breaku punkty liczone są w następujący sposób: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7,…(np. 7-1, 7-3, 7-4, 8-6, 9-7).

Mecze rozgrywane do 3 wygranych setów (tylko u mężczyzn)

1. Podczas turniejów wielkoszlemowych (Australian Open, Roland Garros, Wimbledon, US Open).
  2. Mecze o Puchar Davisa (Davis Cup).

Mecze, w których w decydującym secie przy stanie 6-6 w gemach nie jest rozgrywany tie-break (gra się do dwóch gemów przewagi np. 8-6, 9-7, 11-9, 13-11,…)

1. Podczas turniejów wielkoszlemowych (Australian Open, Roland Garros, Wimbledon) Wyjątkiem jest US Open, podczas którego w trzecim secie u kobiet i piątym u mężczyzn, podobnie jak w pozostałych setach, przy stanie 6-6 w gemach, rozgrywany jest tie-brek.
  2. Mecze o Puchar Davisa (Davis Cup) – mężczyźni, mecze o Puchar Federacji (Fed Cup) – kobiety.

Debel

1. Od 2006 roku mecze deblowe podczas większości turniejów mężczyzn rozgrywane są systemem „no ad”, czyli bez przewag. Przy stanie 40-40 w gemie rozgrywana jest decydująca piłka, para która ją wygra zdobywa gema.
  2. Od 2006 roku w meczach deblowych, podczas większości turniejów mężczyzn, przy stanie 1-1 w setach, zamiast trzeciego seta, rozgrywany jest  tzw. super tie-break, którego wygrywa para, która pierwsza zdobędzie co najmniej 10 punktów, przy zachowaniu co najmniej 2 punktów przewagi, np. 10-6, 10-8, 11-9, 12-10, 13-11…

Mecze deblowe wśród mężczyzn, podczas których nie obowiązuje zasada „no ad” i nie jest rozgrywany super tie-break w decydującym secie

Mecze deblowe wśród mężczyzn rozgrywane do 3 wygranych setów

1. Podczas Wimbledonu.

Mecze deblowe (mężczyźni i kobiety), w których w decydującym secie przy stanie 6-6 w gemach nie jest rozgrywany tie-break (gra się do dwóch gemów przewagi np. 8-6, 9-7, 11-9, 13-11,…)

Gra mieszana (mikst)

1. Podczas turniejów wielkoszlemowych: Australian Open, Roland Garros i US Open mecze rozgrywane są systemem „no ad” (bez przewag) a zamiast trzeciego seta rozgrywany jest super tie-break do 10 punktów, z zachowaniem co najmniej 2 punktów przewagi np. 10-6, 10-8, 11-9, 12-10, 13-11…
  2. Podczas Wimbledonu mecze rozgrywane są z przewagami, do trzech wygranych setów, przy czym w tzecim secie, przy stanie 6-6, nie rozgrywa się tie-breaka (gra się do dwóch gemów przewagi np. 8-6, 9-7, 11-9, 13-11,…).