Bukmacherstwo

Bukmacherstwo

 

Zakłady bukmacherskie to rodzaj zakładów losowych, których najważniejszym elementem jest typowanie wyniku wydarzenia sportowego. Cechą charakterystyczną tego typu zakładów jest to, że odbierane są przez osoby, które zwie się bukmacherem lub też szerzej, firmą bukmacherską. Obstawiony zakład może być wygrany lub przegrany, a wysokość w przypadku wygranej zależy od specjalnego kursu, który powinien być znany obu stronom, tj. osobie zakładającej się oraz bukmacherowi, w trakcie zakładania. W Polsce istnieje kilka firm bukmacherskich. Można także uczestniczyć w internetowych zakładach, jednak trzeba pamiętać o tym, że prowadzenie oraz uczestnictwo w takich zakładach jest w naszym kraju nielegalne.

 

W trakcie składania zakładu mamy do wyboru kilka typów. Podstawowym typem zakładów jest typowanie zwyciestwa jednej ze strony (drużyny lub zawodników). Wytypowanie remisu także jest możliwe. Dalsze możliwości zakładów zależą od konkretnej dyscypliny sportu. Dla dyscypliny - piłka nożna będzie to przykładowo: typowanie wyniku meczu, wyniku występującego po połowie gry, liczby zdobytych bramek oraz podobnych parametrów.

Do najpopularniejszych zakładów należą:

 • handicap;
 • handicap azjatycki
 • zakłady klasyczne;
 • specjalne;
 • under/over.


Zakłady klasyczne umożliwiają następujące obstawienia: 1, x, 2, 1x, x2, tzn.:

 • 1: stawianie na zwycięstwo gospodarza spotkania lub też na pierwszego zawodnika wymienionego w zakładzie;
 • x: typowanie na remis w spotkaniu;
 • 2: stawianie na zwycięstwo gościa spotkania lub na drugiego zawodnika wymienionego w zakładzie;
 • 1x: kurs tego typu oznacza typowanie na to, że gospodarze tego spotkania nie odniosą porażki (czyli nie przegrają);
 • x2: podobnie jak wyżej, tylko w odniesieniu do gości w spotkaniu;
 • 12: stawiamy na wygraną gospodarzy lub gości;


Zakłady typu: 1, x, 2, 1x, x2 występują przy zdarzeniach, gdzie możliwy jest wynik remisowy. Obstawienia typu 1 i 2 obecne są przy spotkaniach, gdzie możliwa jest tylko wygrana lub przegrana.

Handicap (europejski) jest pewną formą wyrównywania kursów w przypadku, gdy dochodzi do spotkania zawodników o zróżnicowanym potencjale. W przypadku piłki nożnej najczęściej spotykanym typem jest +1 -1, co przekłada się na dodanie słabszej drużynie jednej bramki na starcie lub odjęcie jednej bramki drużynie mocniejszej.

Handicap azjatycki dotyczy meczów piłki nożnej. Tego typu zakłady mają kilka cech: eliminuje się możliwość remisu co zwiększa szansę na wygraną do 50% (wybór: 1 lub 2); możemy wygrać nawet w przypadku, gdy nasza drużyna przegrała spotkanie, w którym uczestniczyła.

Kurs typu under 2,5 (poniżej 2,5) znaczy, iż w określonym spotkaniu nie będzie więcej niż dwóch i pół bramek. Jeśli wybierzemy tego typu zakład, wygramy jeśli mecz zakończy się wynikiem, którego suma (np. suma bramek) będzie mniejsza od 2,5.


Przy kursie over 2,5 (ponad 2,5) wygrywa się się wtedy, kiedy spotkanie zakończy się takim wynikiem, którego suma bramek będzie większa od 2,5.

W przypadku zakładów specjalnych istnieje nieograniczone pole manewru, co oznacza, że możemy wytypować dokładnie zdarzenie lub odpowiedź na określone pytanie (tak/nie). Przykładowe zakłady specjalne to: ile asów serwisowych zaserwuje A. Radwańska?

 

 

wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X