Swietłana Kuzniecowa

  • Urodzona 27 czerwca 1985 roku w Sankt Petersburgu (Rosja)
  • Status profesjonalisty od 2000 roku
  • Pochodzi ze sportowej rodziny – jej ojciec był trenerem mistrzów olimpijskich i mistrzów świata w kolarstwie.

 

2000


Początek zawodniczej kariery Rosjanki. 15 letnia Rosjanka swoje pierwsze kroki w zawodowym tenisie stawiała w niewielkich turniejach rangi ITF. W tym roku wystartowała w pięciu turniejach, w dwóch imprezach dotarła do ćwierćfinałów. Na koniec sezonu została sklasyfikowana na 889 miejscu.

 

2001


Początek sezonu był bardzo udany. Rosjanka wygrała swój pierwszy turniej rangi ITF w Calgiari. Ponadto zdołała przejść eliminacje i awansowała do drugiej rundy w turnieju WTA Tour w Madrycie. Swietłana próbowała swoich sił również w turnieju WTA w  Moskwie jednak nie zdołała przejść przez eliminacje. Rok 2001 Swietłana skończyła na 259 miejscu w rankingu WTA.

 

 

2002


To był bez wątpienia przełomowy sezon w karierze Kuzniecowej, gdyż na koniec sezonu została sklasyfikowana na 43 miejscu w rankingu WTA. Swietłana zdołała wygrać dwa turnieje rangi WTA: w Helsinkach (przebijała się przez eliminacje), oraz w Bali. Rosjanka dotarła również do półfinału w Casablance i osiągnęła ćwierćfinał w Warszawie. W roku 2002 Swietłana zdołała również przejść rundę w Australia Open, a na koniec sezonu awansowała do trzeciej rundy w US Open. Warto podkreślić, że Kuzniecowa osiągała również już sukcesy w grze podwójnej, wygrała trzy turnieje: w Sopocie, Helsinkach i Tokio.

 

 

2003


Niewątpliwie największym sukcesem w tym sezonie był awans Swietłany do ¼ finału w Wimbledonie, uległa dopiero rozstawionej z numerem trzecim Justin Henin.

 

Powtórzyła również dobry zeszłoroczny wynik w US Open, gdzie dotarła do trzeciej rundy.

 

Warto również podkreślić, że Kuzniecowa w tym sezonie zdołała pokonać czterokrotnie zawodniczki z pierwszej „20-tki”m.in. zajmującą 11 miejsce w rankingu WTA swoją rodaczkę Anastazję Myskinę. Na koniec sezonu Swietłana została sklasyfikowana na 36 miejscu.

 

Ogromne sukcesy odniosła jednak Rosjanka w grze deblowej w parze z legendą kobiecego tenisa Martiną Navratilovą. Kuzniecowa zdołała wygrać aż pięć turniejów rangi WTA: Gold Coast, Dubai, Rzym, Toronto, Lipsk.  Poza tym dotarła do finału US Open. Dzięki tym sukcesów zakończyła sezon na 7 miejscu w rankingu deblowym

 

2004


Swietłana zdołała wygrać swój pierwszy turniej wielkoszlemowy w karierze – US Open. Kuzniecowa zajmowała dopiero 9 miejsce i przeszła do historii jako najniżej rozstawiona zawodniczka, która zdołała wygrać turniej w Nowym Yorku.

 

Oprócz ogromnego sukcesu w US Open Swietłana wygrała jeszcze dwa turnieje: w Eastbourne i Bali. Ponadto dotarła do finału w Dubaiu, Warszawie, Pekinie i w  Doha, gdzie wygrała z pierwszą rakietą świata Justin Henin. Rok 2004 Kuzniecowa skończyła na bardzo wysokim 5 miejscu w rankingu WTA.

 

Swietłana w grze podwójnej na koniec sezonu została sklasyfikowana na trzecim miejscu w rankingu dzięki m.in. wygranych turniejach w: Gold Coast i Doha. Osiągnęła również aż siedem finałów m.in. w Australia Open, Roland Garros, US Open.

 

 

2005


Pierwsza część sezonu była niezwykle udana dla Rosjanki. W pierwszych 7 z 11 rozegranych  turniejów Rosjanka osiągała co najmniej ćwierćfinał. Dotarła do finału w Warszawie, osiągnęła półfinał w dwóch imprezach: Tokio i Eastbourne. Warto również podkreślić dobre występy Rosjanki w Australia Open i Wimbledonie gdzie dotarła do ćwierćfinału. Wyraźnie gorszą formę prezentowała Kuzniecowa w drugiej części sezonu, dlatego też na koniec roku 2005 została sklasyfikowana na odległym 18 miejscu.

 

W grze podwójnej największym sukcesem było zwycięstwo w parze z Alicią Molik w Australia Open, oraz finał w Wimbledonie w parze z Ameli Mauresmo. Ponadto Swietłana również w parze z Molik wygrała turniej w Miami.

 

2006


W roku 2006 Swietłana wróciła do pierwszej piątki rankingu WTA po turnieju w Pekinie awansowała na 4 miejsce- swoje najwyższe w karierze. Rosjanka dotarła do finału Roland Garros, w którym to uległa rewelacyjnej Belgijce Justin Henin. Ponadto wygrała trzy wysokiej rangi turnieje WTA: w Miami, Bali i Pekinie. Tym samym Kuzniecowa miała już na swoim koncie 8 wygranych turniejów w dotychczasowej karierze. Tradycyjnie Kuzniecowa bardzo dobrze zagrała turniej w Warszawie, gdzie dotarła do finału. W roku 2006 Kuzniecowa aż ośmiokrotnie dotarła do półfinałów: w Sydney, Dubaiu, Amelia Island, Rzymie, Eastbourne, New Haven, Sztutgarcie i Zurychu.

 

W grze podwójnej w parze z Amelie Mauresko wygrała turniej w Eastbourne, zdobyła tym samym  swój 13 tytuł w karierze.

 

2007


W kolejnym sezonie Swietłana nie zwalniała tempa. W New Haven zdołała wygrać swój 9 turniej w karierze. Rosjanka dotarła również do finału US Open, gdzie nie sprostała Belgijce Justin Henin. Wimbledon i Roland Garros Swietłana zakończyła w ćwierćfinale. Warto również podkreślić, że w roku 2007 Kuzniecowa osiągnęła również cztery finały w mocnych turniejach WTA : Doha, Indian Wells, Berlinie i Rzymie. Sezon 2007 był bardzo udany dla Rosjanki. 10.09.2007 Kuzniecowa  awansowała na drugie miejsce w rankingu WTA - najwyższe w swojej dotychczasowej karierze.

 

2008


Podczas Australian Open uczestniczyła zarówno w rozgrywkach singla, jak i debla. W parze z Amelie Mauresmo poddała walkowerem mecz o trzecią rundę turnieju. W trzeciej rundzie singla odpadła po przegranej z Agnieszką Radwańską. Doszła do finału rozgrywek w Dubaju, gdzie przegrała z Jeleną Diemientjewą oraz w Indian Wells, gdzie została pokonana przez Anę Ivanovic. Z Serenę Williams przegrała mecz o finał turnieju w Miami. W trakcie turniejów w Rzymie i Berlinie awansowała do trzeciej rudny imprez. Na French Open walczyła o awans do finału turnieju, jednakże uległa swojej rodaczce, Dinarze Safinie. Na Wimbledonie walczyła do 1/8 finału imprezy – udział w turnieju zakończyła po przegranym pojedynku z Agnieszką Radwańską z wynikiem 4-6 6-1 5-7. W trakcie US Open dotarła do trzeciej rundy wydarzenia, gdzie przegrała z Kateriną Srebotnik.

 

Pod koniec sezonu 2008 zajmowała 8. lokatę w rankingu WTA.

 

2009


W trakcie Australian Open doszła do ćwierćfinału, gdzie przegrała z Sereną Williams 7-5 5-7 1-6. W Indian Wells odpadła z drugiej rundy turnieju, po przegranej z Urszulą Radwańską. Doszła do półfinału imprezy w Miami, gdzie uległa białoruskiej tenisistce, Wiktorii Azarence.  Na turnieju Internazionali BNL d'Italia (Rzym) znalazła się w finale z Dinarą Safiną, z którą przegrała 3-6 2-6. W trakcie French Open udało się jej dojść do finału imprezy z Dinarą Safiną, którą pokonała z wynikiem 6-4 6-2. Podczas Wimbledonu awansowała do trzeciej rundy turnieju. Mecz o czwartą rundę przegrała z Sabine Lisicki. W kolejnym wielkoszlemowym wydarzeniu – US Open – dotarła do czwartej rundy, gdzie uległa Caroline Wozniacki. W Pekinie wygrała finał imprezy, pokonując polską zawodniczkę Agnieszkę Radwańską.

 

Sezon 2009 zakończyła na 3. miejscu w rankingu WTA.

 

2010


Sezon 2010 rozpoczęła od udziału w turnieju w Sydney, w ramach którego dotarła do drugiej rundy. W trakcie Australian Open nie zdołała wywalczyć awansu ponad czwartą rundę turnieju, przegrywając z Nadią Pietrową w trzecim rozegranym meczu. W Dubaju i Indian Wells zakończyła walkę na drugich rundach imprez. Podczas Sony Ericsson Open w Miami doszła do czwartej rundy imprezy, którą przegrała z francuską tenisistką, Marion Bartoli.

 

2011


Turniej Australian Open zakończyła na czwartej rundzie, gdzie uległa Francesce Schiavone w trwającym niemalże pięć godzin rozgrywce. W sezonie 2011 została finalistką turnieju w Dubaju, gdzie uległa Caroline Wozniacki. Czterokrotnie walczyła o półfinał imprezy – m. in. w Sydney oraz podczas Roland Garrosa (przegrana z Marion Bartoli). Na kortach wimbledońskich walczyła do trzeciej rundy turnieju. Podczas US Open dotarła do czwartej rundy imprezy – tam przegrała z Caroline Wozniacki. Z powodu kontuzji pachwiny wycofała się z turnieju w Carlsbad. Sezon 2011 zakończyła na 19. miejscu w rankingu WTA.

 

2012

 

Kuzniecowa rewelacyjnie rozpoczęła zmagania w 2012 roku. Rosjanka dotarła w otwierającym sezon ASB Classic do półfinału, gdzie ostatecznie musiała uznać wyższość późniejszej triumfatorki, Jie Zheng. Urodzona w 1985 roku zawodniczka dobrze zainaugurowała styczniowy Australian Open, jednak odpadła z rywalizacji w Melbourne po porażce w 3. rundzie z Sabine Lisicki. Swietłana zdecydowanie lepiej spisała się w deblu, gdzie wraz z Wierą Zwonariową pokonała w meczu finałowym Sarę Errani i Robertę Vinci. Kuzniecowa przystąpiła do kolejnej imprezy z cyklu Grand Slam rozstawiona z numerem 26. Rosjanka sprawiła olbrzymią niespodziankę, eliminując z turnieju Agnieszkę Radwańską, jednak sama odpadła z imprezy w meczu 4. rundy. Druga połowa 2012 roku była dla Kuzniecowej fatalna. Reprezentantka Sbornej udział w Wimbledonie zakończyła już w 1. rundzie, zaś w kończącym sezon Wielkich Szlemów US Open w ogóle nie wystąpiła, kończąc tym samym serię 40 kolejnych występów w imprezach z cyklu Grand Slam.

 

2013

 

Kuzniecowa rozpoczęła rok od trudnego zadania. Miała bronić punktów za półfinał w Auckland i co gorsza przegrała już w I rundzie, co zepchnęło ją na 85. pozycję w rankingu WTA. Rosjanka nie poddała się jednak i w Sydney po przebrnięciu kwalifikacji zagrała w ćwierćfinale. Na tym samym etapie doświadczona zawodniczka pożegnała się z Australian Open.

 

Seria przeciętnych występów uwieńczonych między innymi III rundą w Dausze, Indian Wells, Miami i Madrycie zakończyła się na kortach Rolanda Garrosa, gdzie Rosjanka pokazała swoje prawdziwe oblicze, awansując do 1/4 finału, co pozwoliło jej przenieść się na 29. pozycję w światowym notowaniu.

 

Później Swietłana ze względu na kontuzję ominęła Wimbledon i słabo spisywała się na kortach twardych, gdzie awansowała jedynie do III fazy US Open. Rosjanka zagrała jeszcze w ćwierćfinale w Tokio i półfinale w Moskwie.

 

CIEKAWOSTKI


  • W swojej dotychczasowej karierze 15 tytułów w grze podwójnej (w tym dwukrotnie na Wimbledonie) oraz 13 tytułów w grze singlowej (w tym trzykrotnie na Wimbledonie)
  • Najwyższą pozycję w klasyfikacji WTA zanotowała dnia 10 września 2007 roku, kiedy to zajmowała drugie miejsce

Filmy wideo:

Galeria zdjęć:



« powrót

Zobacz również:

Wasze komentarze:

wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama



 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny





Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X