Justine Henin

  • Urodzona 1 czerwca 1982 roku w Liege (Belgia);
  • Zaczęła grać w wieku 5 lat;
  • Status profesjonalny od 1999 roku;
  • Specjalistka od dobiegania do piłek, które wydawały się przegrane i precyzyjnego przebijania ich na drugą stronę kortu.

 

1996 – 1998

 

W 1996 roku zaczęła występować w turniejach ITF. W tym samym sezonie odniosła swój pierwszy sukces – triumfowała w rozgrywkach na Majorce. Rok później wygrała Mistrzostwa Juniorów a także juniorski French Open. W roku 1998 zwyciężyła w Gelos, Grenelefe i Ramat Hasharon.

 

1999


1 stycznia 1999 roku otrzymała licencję zawodowej tenisistki. W turnieju WTA pierwszy raz zagrała w Antwerpii, gdzie niespodziewanie przechodziła kolejne etapy rozgrywek, by w finale pokonać Sarah Pitkowski-Malcor. Tym samym została piątą zawodniczką w historii dyscypliny, która triumfowała podczas swojego debiutanckiego występu. Awansowała do pierwszej setki rankingu – była na 69. miejscu.

 

2000

 

Wygrała turniej ITF w rodzinnym Liege. Najlepszy wielkoszlemowy wynik odnotowała na US Open, gdzie dotarła do czwartej rundy. Ponadto osiągnęła ćwierćfinały w Hobarcie, Palermo i Bratysławie. Z końcem roku została sklasyfikowana na 48. pozycji w rankingu WTA.

 

2001


W tym sezonie triumfowała w Gold Coast, Canberze i Hertogenbosch. Ponadto odnotowała finały na Hawajach i w Filderstadt. Po raz pierwszy w profesjonalnej karierze, znalazła się w finale turnieju wielkoszlemowego, gdzie w decydującym pojedynku o mistrzostwo uległa Venus Williams. Na French Open dotarła do półfinału, a podczas Australian i US Open osiągnęła czwarte rundy. Rok zakończyła na 7. miejscu w rankingu.

 

2002


Odniosła zwycięstwa w Berlinie i Linzu. Ponadto osiągnęła finały w Gold Coast, Antwerpii, Ponte Beach i Rzymie. Podczas turniejów wielkoszlemowych najlepiej zaprezentowała się na Wimbledonie, gdzie dotarła do półfinału, a także podczas Australian Open. W Melbourne odnotowała bowiem ćwierćfinał. Na koniec sezonu była 5. tenisistką świata.

 

2003

 

W tym roku wywalczyła pierwsze w karierze tytuły w turniejach rangi Wielkiego Szlema. Zarówno na French Open, jak później również podczas US Open, w finałach pokonała Kim Clijsters. W Australian Open i Wimbledonie osiągnęła półfinały. Ponadto wygrała w Dubaju, Charleston, Berlinie, San Diego, Toronto i Zurychu. O zwycięstwo zagrała jeszcze w Leipzig i Filderstadt, jednak ostatecznie uległa rywalkom. Dzięki odniesionym sukcesom została liderką światowego rankingu.

 

2004

 

Sezon zainaugurowała w Sydney, gdzie w finale wygrała z Amelie Mauresmo. Następnym występem był wielkoszlemowy Australian Open, podczas którego w decydującym spotkaniu odniosła zwycięstwo nad Kim Clijsters i zdobyła trzeci w karierze tytuł tej rangi. Kolejne triumfy odnotowała w Dubaju i Indian Wells. Po udziale w French Open zmagała się z infekcją, która uniemożliwiła jej starty na kilka miesięcy. Powróciła na Igrzyska Olimpijskie w Atenach. W ostatecznej rozgrywce o złoty medal wygrała z Amelie Mauresmo. Z kolei na US Open przegrała w czwartej rundzie z Nadią Pietrową. Ten wynik, a ponadto kontuzja wykluczająca ją z turniejów do końca roku, spowodowały, że spadła na 8. miejsce w rankingu.

 

2005

 

Rehabilitacja nie pozwoliła jej na udział w Australian Open i obronę wywalczonego przed rokiem tytułu. Na korty powróciła w Miami, gdzie w ćwierćfinale uległa Marii Szarapowej. Zwycięstwa odniosła w Charleston, Warszawie i Berlinie. Kolejnym występem był wielkoszlemowy French Open, gdzie w finale pokonała Mary Pierce. Na Wimbledonie odpadła już jednak w pierwszej rundzie. W decydującym spotkaniu w Toronto przegrała z Kim Clijsters. Podczas US Open, w czwartej rundzie uległa Mary Pierce. Z powodu nękającej ją kontuzji nie pojawiła się na wielu turniejach, a na koniec sezonu zajęła 6. pozycję w rankingu WTA.

 

2006

 

Wystąpiła w finałach wszystkich turniejów Wielkiego Szlema. Zwycięstwo odniosła jednak tylko na French Open, gdzie pokonała Swietłanę Kuzniecową. W Australian Open i Wimbledonie uległa Amelie Mauresmo, natomiast podczas US Open przegrała mecz z Marią Szarapową. Ponadto triumfowała w Sydney, Dubaju, Eastbourne, New Haven, a także w madryckim turnieju Masters. To zwycięstwo zadecydowało o objęciu przez nią pozycji liderki w światowym zestawieniu.

 

2007


Z powodu kłopotów osobistych nie wystąpiła w Sydney i Australian Open, jednak w kolejnych turniejach odniosła szereg zwycięstw. Wygrała w Dubaju, Dausze, Warszawie, Eastbourne, Toronto, Stuttgarcie i Zurychu. Zdobyła tytuły na French i US Open oraz w Madrycie, podczas WTA Tour Championships. Rok zakończyła jako „numer 1” w damskim tenisie.

 

2008 – 2009

 

W pierwszej części sezonu 2008 triumfowała w Sydney i Antwerpii, oraz dotarła do ćwierćfinału Australian Open. Po powrocie z Berlina podjęła decyzję o zakończeniu kariery tenisowej, ponieważ - jak sama przyznała - „wygrała już wszystko, co chciała wygrać”. Tym samym została pierwszą zawodniczką w historii WTA, która zakończyła karierę będąc na 1. pozycji w rankingu. Zajęła się swoją akademią tenisową, a także wzięła udział w dwóch programach typu reality show. Jesienią 2009 roku, po sukcesie swojej rodaczki - Kim Clijsters - podczas US Open, postanowiła wznowić karierę.

 

2010

 

Do gry powróciła w australijskim Brisbane. Dotarła tam do finału, jednak w pojedynku o tytuł uległa Kim Clijsters. Podczas Australian Open również osiągnęła finał, w którym nie sprostała z kolei Serenie Williams. Odniosła zwycięstwa w Stuttgarcie i Hertogenbosch. 8 listopada została sklasyfikowana na 12. miejscu w rankingu WTA.

 

CIEKAWOSTKI

 

  • W 2003 roku tenisistka założyła własną organizację charytatywną, zajmującą się dziećmi chorymi na nowotwór.
  • W 2006 roku została uznana za „Sportową Mistrzynię UNESCO”.
  • Była czterokrotnie nominowana do nagrody „Najlepszego Sportowca Roku”.

 

Justine Henin w czasie swojej profesjonalnej kariery triumfowała 43 razy, w tym dziewięciokrotnie w turniejach wielkoszlemowych. Za swoje sukcesy sportowe otrzymała liczne nagrody, m.in. została uhonorowana Trofeum Doskonałego Narodowego Sportowca a także Krzyżem Wielkiego Orderu Korony.

Filmy wideo:

Galeria zdjęć:



« powrót

Zobacz również:

Wasze komentarze:

wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama



 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny





Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X