Wolej

Wolej

Wolej jest to uderzenie z powietrza, zazwyczaj grany jest w momencie, gdy  zawodnik ustawiony jest blisko siatki.

 

Forhend

 

Przy woleju z forhendu zaleca się stosować chwyt kontynentalny, dopuszcza się jednak również lekkie przekręcenie rakiety w kierunku chwytu forhendowego.

 

Etapy uderzenia:

 

1. Pozycja wyjściowa – zawodnik ustawiony jest dość blisko siatki (około 2,5 metra od siatki), nogi są w lekkim rozkroku, natomiast rakieta trzymana jest oburącz wyraźnie przed sobą. Trzymanie rakiety z przodu jest bardzo istotnym elementem, ponieważ przy woleju zawodnik ma bardzo mało czasu na reakcję. Kolejnym istotnym elementem jest naskok na obie nogi w momencie uderzenia piłki przez przeciwnika.

 

 

2. Skręt barków – przy uderzeniu z woleja, należy w maksymalny sposób skrócić zamach. Z pozycji wyjściowej (rakieta trzymana przed sobą) należy wykonać lekki skręt tułowia. Nie stosuje się zamachu (jak przy uderzeniu z końca kortu), ze względu brak czasu. Przy woleju reakcja u zawodnika musi być natychmiastowa, nie ma on czasu na długie odprowadzenie rakiety do tyłu. Ponadto uderzając wolej wykorzystujemy głównie siłę przeciwnika (musimy zablokować uderzenie i wejść ciałem do przodu)

 

3. Punkt trafienia – najistotniejszy moment przy każdym uderzeniu. Kontakt z piłką jest wyraźnie z przodu, rakieta jest lekko otwarta. W momencie uderzenia ręka jest ugięta w łokciu i następuje wejście lewą nogą do przodu (u zawodników praworęcznych). Bardzo istotnym elementem jest usztywnienie nadgarstka w momencie uderzenia piłki.

 

4. Wykończenie – po uderzeniu rakieta wędruje do przodu w kierunku, w którym zamierzamy trafić piłkę. Faza końcowa jest dość krótka ( rakieta nie idzie za plecy tak jak w przypadku uderzeń z końca kortu ). Istotnym elementem jest utrzymanie główki rakiety na poziomie nadgarstka lub lekko powyżej (opuszczenie główki rakiety poniżej nadgarstka w momencie uderzenia spowoduje, że stracimy kontrolę przy woleju)

 

Bekhend

 

Podobnie jak przy woleju z forhendu zaleca się chwyt kontynentalny. Uderzenie woleja jednym chwytem pozwala graczom na szybszą reakcję na uderzenie  (nie traci się cennego czasu na zmianę chwytu). Jednak podobnie jak w przypadku forhendu dopusza się lekkie przekręcenie chwytu na bekhendowy.

 

Etapy uderzenia

 

Pierwsze dwa etapy są podobne do uderzenia z forhendu. Również musicie pamiętać o podstawowych elementach takich jak:

 

- trzymanie rakiety daleko przed sobą

 

- maksymalne skrócenie zamachu

 

- naskok w momencie uderzenia piłki przez przeciwnika

 

Moment uderzenia

 

Podobnie jak przy forhendzie rakieta jest lekko otwarta, natomiast punkt trafienia jest bardziej z przodu niż w przypadku forhendu.  Przy skręcie ciała należy przytrzymać rakietę również lewą ręką (za serce rakiety), jednak w momencie uderzenia puszczamy lewą rękę, tak więc uderzenie wykonujemy jedną ręką (ręka w momencie uderzenia jest wyprostowana).  Bardzo istotnym elementem przy uderzeniu  jest wejście prawą nogą do przodu. Nie zaleca się grania woleja dwuręcznego z prostej przyczyny, a mianowicie dwie ręce w znaczny sposób ograniczają zawodnikowi zasięg uderzenia.

 

Końcowa faza uderzenia jest analogiczna do woleja z forhendu, czyli rakieta wędruje do przodu w kierunku uderzenia, natomiast główkę rakiety należy trzymać na poziomie nadgarstka lub lekko powyżej.

Zobacz również:

Wasze komentarze:

wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X