Serwis

Serwis

Serwis jest bez wątpienia jednym z najbardziej istotnych uderzeń w tenisie. Skuteczny serwis pozwala graczowi od początku przejąć kontrolę w czasie rozegrania punktu. Zachęcamy wszystkich graczy ( na każdym poziomie) do solidnego i regularnego treningu serwisu. Jest to uderzenie uważana w tenisie za najtrudniejsze i trudno niezgodzie się z tą teorią. W skład serwisu wchodzi bardzo wiele elementów, które muszą w sposób idealny współgrać ze sobą w celu stworzenia optymalnego uderzenia.

 

Elementy serwisu:

 

1. Chwyt

 

Przy serwisie stosujemy chwyt kontynentalny lub bekhendowy. Stanowczo odradzamy stosowania chwytów forhendowych (bardzo często tym chwytem grają początkujący gracz), ponieważ chwyt ten uniemożliwia zagranie serwisu rotacyjnego. Ponadto uniemożliwia on również prawidłowe zamknięcie uderzenia nadgarstkiem (bardzo istotny element uderzenia). Optymalnym chwytem dla graczy początkujących (również dla zawodników) jest chwyt kontynentalny, który umożliwia zagranie każdego serwisu (płaski, slajs i topspin)Jednak dla początkujących radzę skoncentrować się na chwycie kontynentalnym. Chwyt bekhendowy natomiast sprzyja nadawaniu piłce bardzo dużej rotacji.

 

2. Uderzenie

 

Obserwując zawodników trudno znaleźć dwie osoby grające serwis identycznie. Jednak kluczowe elementy decydujące o skuteczności serwisu są bardzo podobne. Jak już wcześniej wspominaliśmy serwis składa się z ogniw łańcucha, które muszą być ze sobą ściśle powiązane:

 

- obrót bioder

 

- obrót tułowia

 

- opuszczenie rakiety za plecy – rozpędzenie rakiety (tzw pętla)

 

- uderzenie piłki prostą ręką w możliwie najwyższym punkcie

 

- zakończenie uderzenia

 

W tenisie wyróżniamy 3 rodzaje serwisu:

 

1. Płaski

 

2. Slajs

 

3. Topspin

 

Serwis Płaski

 

Jest to serwis najbardziej efektowny, z prostej przyczyny – piłka leci bardzo szybko (minus to mała kontrola). Jednak w tenisie siła to nie wszystko, liczy się bardziej precyzja, dlatego też zawodnicy stosunkowo rzadko uderzają serwis bez rotacji. Żeby uderzyć płaski serwis powinna być wyrzucona do przodu, w momencie kontaktu  rakiety z piłką, uderzenie jest tylko i wyłącznie do przodu.

 

Serwis slajs (cięty)

 

Najwięksi zaletą tego serwisu jest możliwość „wyrzucenia” przeciwnika z kortu (po odbiciu piłka bardzo mocno ucieka w bok) – skuteczny szczególnie na bardzo szybkich nawierzchniach (trawa, dywan)

 

Przy serwisie ciętym piłka jest wyrzucona lekko do przodu i na prawą stronę. W momencie uderzenia piłka przechodzi po całej szerokości naciągu (rakieta wędruje do przodu i trochę w prawą stronę).

 

Serwis topspin

 

Serwis bardzo często grany na ziemnych kortach, ponieważ po kontakcie z nawierzchnią piłka odbija się bardzo wysoko. Serwis ten jest bardzo często grany jako drugie podanie, ponieważ piłka leci bezpiecznie nad siatką, natomiast zamknięcie nadgarstka na końcu uderzenia „wciska „ piłkę w kort.

 

Wyrzut piłki jest na lewą stronę, następnie rakieta głaszcze piłkę po naciągu i wyciąga ją w górę (nadaje piłce rotację awansującą)

Zobacz również:

Wasze komentarze:

wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X