Trening mentalny

Motywacja

Ogólna definicja motywacji – jest to pragnienie rozpoczęcia i kontynuowania zajęcia, „motor napędowy” do określonego działania.

 

 

Również w tenisie na każdym poziomie zaawansowania motywacja jest niezbędnym czynnikiem determinującym gracza do rozpoczęcia nauki gry lub kontynuowania treningów tenisowych.

Powody dla których gramy w tenisa:

- kontakt z ludźmi

- chęć zwycięstwa

- ciągłe doskonalenie się

- współzawodnictwo

- przyjaźń

- aspekt zdrowotny

 

Powyższe czynniki odnoszą się zarówno do zawodników grających wyczynowo, jak również amatorsko. Pokazują również fakt, że tenis skierowany jest do osób w każdym wieku, ponieważ każdy z nas może uprawiać ten sport poprzez swoją wewnętrzną motywację. Często na zajęciach tenisowych młodzież traci chęć kontynuowania treningów (szczególnie po kilku nieudanych meczach), twierdzą, że i tak nie będą mistrzami nie dostrzegając przez to innych walorów tej dyscypliny sportu. Dlatego też bardzo istotnym zadaniem szkoleniowców jest znalezienie u osób uczących się celu do którego będą dążyć. Przykładowo, jeżeli po kilku dotkliwych porażkach zawodnik traci chęć rywalizacji w turniejach rangi ogólnopolskiej, warto jest zorganizować zawody wewnątrz klubowe lub rangi wojewódzkiej, lub może warto pomyśleć o stworzeniu młodzieżowej ligi amatorskiej w danym mieście. Bez wątpienia jest wiele sposobów na zainteresowania gracza tenisem i w dużej mierze od nas trenerów zależy czy będziemy w stanie pozytywnie wpłynąć na psychikę naszych podopiecznych.

 

Jakie są główne przyczyny dla których gracze odwracają się od tenisa?

 

Przyczyna

Rada

Zbyt duża presja

Duża presja wynika często z nadmiernych ambicji rodziców danego zawodnika. Jeżeli widzicie, że w czasie meczu zawodnik nie jest sobą, bardzo ciężko przyjmuje porażki, często po przegranej mówi że kończy z tenisem, lub zauważacie, że tenis nie jest dla niego przyjemnością lecz kolejnym ciężkim obowiązkiem, to bezzwłocznie porozmawiajcie z rodzicami. Niestety w tenisie młodzieżowym rodzice którzy zazwyczaj są „sponsorami” swoich pociech oczekują od nich natychmiastowych rezultatów. Nie zdają sobie sprawy z faktu, że dziecko za każdym razem wychodząc na kort odczuwa niesamowitą presję i zamiast myśleć o kolejnym rozgrywanym punkcie to pragnie nie zawieść swoich rodziców

Strata czasu

W początkowej fazie nauki gry u każdego gracza następuje fascynacja kolejnym poznanym uderzeniem oraz widocznymi postępami w swojej grze. Jednak gdy technika gry jest już na dość dobrym poziomie u zawodnika może przyjść odczucie, że już się więcej niczego nie nauczy. W takim przypadku należy pomyśleć o przeniesieniu zawodnika do silniejszej grupy, żeby mógł na treningach rywalizować z lepszymi od siebie, oraz zaangażować gracza w rozgrywki turniejowe (amatorskie lub zawodowe)

Nudne lekcje

Trenerzy pamiętajcie, że każdy zawodnik jest inny. Waszym zadaniem jest oczywiście realizacja określonych zadań postawionych sobie na treningu, jednak pamiętajcie również o formie przeprowadzania zajęć. Starajcie się urozmaicać ćwiczenia, jeżeli na treningu gracie ciągle to samo to nawet najbardziej umotywowany zawodnik w końcu odczuje znudzenie taką formą zajęć. Żeby zajęcia były ciekawe musicie ciągle podnosić swój warsztat trenerski( sympozja, książki, artykuły szkoleniowe……). Ponadto postarajcie się zaopatrzyć w ciekawe przyrządy treningowe (słupki, skakanki, znaczniki, piłki lekarskie i wiele innych rzeczy), które sprawią, że zawodnicy jeszcze chętniej będą uczęszczali na waszych zajęciach

Brak akceptacji trenera

Każdy gracz niezależnie od poziomu zaawansowania wymaga od trenera zrozumienia i akceptacji. Dobry trener oprócz wiedzy technicznej i taktycznej musi być również dobrym psychologiem. Jeżeli trener nie potrafi znaleźć wspólnego języka z danym zawodnikiem, to gracz albo zmieni szkoleniowca, albo straci motywacje do gry i będzie szukał innego zajęcia

Trenowanie innej dyscypliny sportu

Jest dość częste zjawisko wśród dzieci rozpoczynających swoją przygodę z tenisem. Wpływ na zmianę dyscypliny może mieć zarówno trener (nudne zajęcia, brak wspólnego języka z podopiecznym), jak również zawodnik czyni bardzo wolno postępy, przez to może szukać innego hobby

Zbyt wysokie koszty

Niestety jest to często występujący problem. Tenis jest dość drogą dyscypliną sportu, w szczególności, gdy gracz nastawia się na trening wyczynowy koszty są wysokie. W celu zredukowania kosztów zaleca się trenowanie w grupie. Optymalna jest grupa 4 osobowa (gdy poziom jest dość wyrównany jest to idealne rozwiązanie na obniżenie kosztów oraz utrzymanie intensywności treningów)

Odejście kolegów

Gdy główną motywacją w tenisie dla gracza jest kontakt z kolegami, to z pewnością dużą przeszkodą będzie odejście przyjaciół od tenisa. W takim przypadku trener powinien odbyć rozmowę z graczem, oraz powinien spróbować znaleźć dla niego nową grupę z rówieśnikami prezentującymi podobny poziom zaawansowania.

 

W tenisie wyczynowym motywację możemy podzielić na wewnętrzną i zewnętrzną

 

Zawodnicy umotywowani wewnętrznie - to gracze, którzy grają w tenisa ponieważ sprawia im to ogromną przyjemność. Naturalnie chcą zostać mistrzami, wygrywać kolejne mecze turnieje, oraz podnosić swoje miejsce w rankingu. Jednak głównym powodem ich treningu jest wewnętrzna chęć doskonalenia siebie, radość z gry

Zawodnicy umotywowani zewnętrznie – to gracze którzy grają dla materialnego zysku ( nagrody, pieniądze), lub zysku niematerialnego (pochwały, uznanie).

 

Idealnym połączeniem jest motywacja wewnętrzna oraz zewnętrzna. Bez wątpienia silna wewnętrzna motywacja, silny charakter, oraz radość z pełnego poświęcenia się treningowi jest bardzo istotna, jednak dążenie do zdobywania pucharów oraz kolekcjonowanie wygranych turniejów wielkoszlemowych, podobnie jak światowe gwiazdy na których zawodnicy często się wzorują, są bardzo istotnym elementem w podnoszeniu swoich umiejętności.

Warto podkreślić, że zewnętrzne wynagradzenie jest efektywniejsze w momencie gdy:

- pomaga zmienić zewnętrzną motywację na motywację wewnętrzną

- wyznaczane jest przez trenera, a nie przez gracza lub rodzica

- dawane jest za jakość wykonania, a nie tylko wyłącznie za rezultat

- dawane jest w odpowiedniej proporcji (nie może być jedynym celem treningu u zawodnika)

Problemy z motywacją

 

Rodzaj

Przykład

Brak motywacji

- wynika on w czasie ciężkich treningów

- podczas gry ze słabszym zawodnikiem lub w turnieju o niższej randze

- częste kontuzje

Nadmiar motywacji

- przed bardzo ważnymi meczami

- w grze o dużą nagrodę

- po serii udanych turniejów

Motywacja negatywna

- strach przed wygraną bądź przegraną

- obawa przed zawodnikiem ( kilkakrotnie już z nim przegrałem, nie odpowiada jego styl gry, zawodnik rozstawiony)

- obawa przed powrotem kontuzji

- strach przed reakcją rodziców trenera lub kolegów po nieudanym meczu

Fałszywa motywacja

- gram tylko i wyłącznie dla pieniędzy, lub dla pochwały trenera rodziców

- jak przegram ten mecz to kończę z tenisem….

 

Podsumowując motywacja jest nieodzowną częścią tenisa zarówno u graczy profesjonalnych, jak również grających w tenisa amatorsko. Szkoleniowcy musicie pamiętać, że w dużej mierze od Was zależy czy gracz będzie kontynuował treningi tenisowe, dlatego też starajcie się ciągle doskonalić swój warsztat trenerski. Ponadto nie poświęcajcie swojej uwagi tylko i wyłącznie najzdolniejszym zawodnikom, starajcie się znaleźć cel do dalszego treningu zarówno graczom mającym predyspozycje do gry wyczynowej jak również osobom, którzy mogą czerpać równie wiele radości z tenisa grając tylko i wyłącznie rekreacyjnie.

Zobacz również:

Wasze komentarze:

wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama



 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny





Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X